1 milyar dolar nereye gitti?

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

www.haberhurriyeti.com / SİYASET
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’den gelen sığınmacılar için 4.5 milyar dolar harcadığını açıklamasına karşın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aynı toplantıda bu rakamı 3.5 milyar dolar olarak telaffuz etmesi kafaları karıştırdı.

Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den gelen sığınmacılar için 4,5 milyar dolar harcandığını söyledi. Yine aynı toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu ise Suriye’den gelen sığınmacılar için 3,5 milyar dolar harcandığını açıkladı. Yani Sayın Erdoğan’ı yalanladı. Peki aradaki 1 milyar doların esrarı nedir” diye sordu.

BİR MİLYAR DOLARLA TERÖRİSTLERİ Mİ SİLAHLANDIRDINIZ?

Önergesinde aradaki 1 milyar dolarlık farkın sebebine cevap isteyen CHP’li Çıray, “Suriyeliler için harcanan paranın kaydı tutulmuş mudur?” sorusunu yöneltti.
Başbakan’ın Suriyelilere harcanan parayla ilgili 1 Milyar dolarlık eksik açıklama yapmasını “Manidar” bulan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, önergesinde, “Sözü edilen 1 milyar dolar, Suriye’deki muhalif bazı terör örgütlerinin eğitim ve silâhlandırılmalarına harcanmış olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

RESMEN SAVAŞA MI GİRDİK?

CHP’li Çıray önergede TBMM’de CHP’nin muhalefetine rağmen kabul edilen Suriye Tezkeresi’nden de söz etti. Tezkerenin Meclis’ten geçmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) birliklerini ülkenin batısından doğusuna kaydırmaya başladığının altını çizdi. Çıray önergede, “Türkiye’nin Suriye’nin veya başka bir ülkenin rejimini düzenlemek Türkiye’nin milli meselesi midir?” diye sordu.
Türkiye-Suriye sınırında yaşanan hareketliliği de gündeme getiren Aytun Çıray, “Diyarbakır’da bulunan hava üssünden kalkan savaş uçakları, Suriye sınırı boyunca keşif uçuşları yapıyor ve havan mermilerinin geldiği noktalara bomba atıyorlar. Bu durumda Türkiye resmen savaşa girmiş olmuyor mu?” ifadelerini kullandı.

ÇIRAY’DAN BAŞBAKAN’A ZOR SORULAR

CHP’li Çıray’ın soru önergesinde yer alan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

– Suriye’den gelen sığınmacılara Sayın Erdoğan 4.5 milyar dolar, Başbakan olarak siz ise 3,5 milyar dolar verildiğini açıkladınız. Bu harcamaların kayıtları tutulmuş mudur?
– Aradaki 1 milyar dolarlık farkın nedeni nedir?
– Sözü edilen 1 milyar dolar Suriye’deki muhalif bazı terör örgütlerinin eğitim ve silâhlandırılmalarına harcanmış olabilir mi?
– Suriye’nin veya başka bir ülkenin rejimini düzenlemek Türkiye’nin milli meselesi midir?
– Gençlerimizin Türkiye’yi milli meselesi olmayan bir savaşta şehit olmaları hukuki ve vicdani olarak hangi sonuçları doğuracaktır?
– Diğer yandan Diyarbakır’da bulunan hava üssünden kalkan savaş uçakları, Suriye sınırı boyunca keşif uçuşları yapıyor ve havan mermilerinin geldiği noktalara bomba atıyorlar. Bu durumda Türkiye resmen savaşa girmiş olmuyor mu?
– İngiltere gibi ülkeler savaşa girdiklerinde halkına moral motivasyon sağlamak, eşitlik duygusu yaratmak amacıyla Kraliyet ailesinden veya yöneticilerinin en yakınlarından birilerini cepheye gönderirler. Suriye ile resmen ve topyekûn savaşa girilirse Sayın Erdoğan’ın ve/veya hükümet üyelerinin hangi yakınları cephede görev alacaklar?

06 Ekim 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?