FİFA olmak hikaye, adam kalabilmek şahane

İki maçta şöhreti yakalayıp, havalara girenlere kapak olsun...

Öyle,1 değil.3-5-7 değil.15-20 değil.40 değil, 50 dedeğil.52.Evet, evet bildiğiniz 52.51’den sonra gelen rakamhani.

Duayen, efsane isim Ertuğrul Dilek.52 kez derbi yönetmiş bir hakem.Tam 52 kez demeye gerek yok.Yarım 52 zaten olmaz.

Bayrak tutmasını beceremeyen, topu, futbolu bilmeyen.Sporcu ve seyirci psikolojisinden de anlamayan.Hatta insanları sevmeyen.Bazı zat-ı şahanelere, öğrettik, öğretmeye çalıştık.Sıfırdan anlattık.Bir yerlere geldiler.Sevindik.

Koca koca hakem oldular.Pek ünlü oldular.Bıraktılar, şimdi kimse tanımıyor.Sudan çıkmış balık gibi, alık oldular.

Bir zamanlar dibimizden ayrılmayıp bıktırtanlar.Kolayını bulunca bizi, bu satırın yazarını unuttular.Canları sağolsun yine de.Paşa gönülleri bilir.

Haram filan da etmeyiz.Bir bunlara, bu gibilere bak.Bir de işte.O 52 derbide düdük çalan hocam Ertuğrul Dilek’e.

İzmir Mövenpik Otel’deki TÜRFAD’ın şampiyonluk kutlama kahvaltasına İstanbul’dan Yahya Diker hocam ile beraber Ertuğrul hocam da geldi.

Salonda bir anda, göz göze geldik.O, 52 derbiyi yönetmiş, her şeye doymuş adam.Kasıntı bir şekilde, ayağına gitmemi beklemeden, hareketlendi.Benden daha fazla adım atarak, ‘Metincim nasılsın yazılarını yakından takip ediyorum’ demez mi.Öylece kalakaldım.Benden hiç bir beklentisi, menfaati yok.Reklama da hiç ihtiyacı yok.Adımı bile unutmamış.Öyle FİFA filan olmadığım halde.Onurlandım, gururlandım.Zira aynı salonda.Hakem iken ‘Sen bi tanesin’ deyip de MHK Üyesi olunca gözünü ‘işe yarar’ hakemciklere çevirenpek muhterembüyüklerim de vardı, mutlakaduymuşlardır.Kapak olsun.

Bir diğerlerine bakın.Bir de Ertuğrul hocama.

Herkes FİFA Hakemi olur.Hakkıyla olanları tenzih ederim.Diğerlerinden bahsediyorum.Onlar kendilerini bilir.Tarihin çöplüğünden yok olup gidecekler.

Zira.Maç vere vere, en müstesna gözlemcileri göndere göndere.Aramızda kalsın.Topu sevmeyen, hiç de anlamayan.İzmirli sanatçı kardeşim Mikrop Hikmet (Hikmet Durmuş) da FİFA olur.Bu kadar açık ve net.Alınteriyle olanlar, meclisten dışarı.

Kısaca.Marifet FİFA olmak da değil.Adam olabilmekte.Çok yaşa emisayın, sevgili, değerli hocam.

NOT; Ha bu arada sevgili Ertuğrul hocam MHK Başkanlığımı da yapmadı. Minnet borcu filan da değil, sadece vefa, evet evet vefa, o kadar…

*** Mükemmel bir arşivci özelliği olan sevgili Celallettin Lütfi Bektaş kardeşime detarihsel, nostaljik fotoğraf katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

www.haberhurriyeti.com/aydinoglumetin@hotmail.com/ Metin AYDINOĞLU

29 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?