Hakeme tükürenin adına stat var, hakemin yok..

Lale Orta Hakem Odası var Büyükçekmece Stadı'nda buna da şükür mü diyelim, stadın önündeki parka da verebilirlerdi, hay ben böyle adaletin...

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Lale Orta Hakem Odası var Büyükçekmece Stadı’nda buna da şükür mü diyelim, stadın önündeki parka da verebilirlerdi, hay ben böyle adaletin…

Neymiş Lale Orta Hakem Odası’ymış.
Pek sevindirik olduk, Allah razı olsun.
* * *
Hakem Odası’na Lale Ortası adı verenlerle.
Bugüne kadar hiç bir hakemin adını, bir stada vermeyenler aynı kişiler değil.
Zaten.
Bir haksızlık da biz yapmayalım.
* * *
Doğan Babacan, Dünya Kupası’nda ilk kez düdük çalan hakemimiz.
Statta adı yok.
Hakeme tükürenin var.
* * *
Ertuğrul Dilek, Avrupa’da bizi en çok temsil eden hakemlerimizden.
Statta adı yok.
Hakeme tükürenin var.
* * *
Lale Orta.
Türkiye’nin 3. kadın futbol hakemi.
İlk 2’yi yazılarımızı tıklayın bulursunuz.
* * *
İlklerin kadın hakemi.
Çoğu alanda bir ilk.
Statta adı yok.
Hakeme tükürenin var.
* * *
Niye hakemlerin adı bir stata verilmez.
‘Günah keçisi’ oldukları için mi ?
* * *
Hakem demek, hatalı görünen demek.
Statta adları yok.
Envai çeşit hatası olan.
Çoğu zaman kaybeden.
Demeçleriyle sinirlendiren.
Bir de.
Hakem tükürenin.
Adına stat var.
* * *
Hay, ben.
Tüküreyim böyle adaleti içine.

www.haberhürriyeti.com / Metin AYDINOĞLU

Not; Fotoğraf katkılarından ötürü sevgili, araştırmacı-hakem CELALETTİN LÜTFİ BEKTAŞ’a çok teşekkür ederim, sağolsun, varolsun. M.A

Hakem odasına adı verilen Lale Orta’yı tanıyalım;

LALE ORTA (1 OCAK 1960) LİSANS NO 6985 ÇANAKKALE

* Türkiye’nin 3. kadın futbol hakemidir.

* Türk, ilk kadın futbolcusu, ilk kadın Antrenörü ve ilk kadın Teknik Direktörüdür.

* Türkiye’de futbol üzerine doktora yapan tek kadındır.

* 2000 senesinde Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında, Spor Yönetimi üzerine doktora eğitimini bitirerek “Dünyada ve Türkiye’de futbol organizasyonları üzerine analitik bir yaklaşım” teziyle, ilk bayan futbol doktoru oldu.

* Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk FİFA Kokartlı kadın hakemidir.

* Türkiye’nin ilk bayan futbol takımı olan Dostlukspor’da Kaleci ve kaptan olarak futbol oynadı.

* 1976 yılında, Türkiye’nin profesyonel futbol liglerinde Antrenörlük ve Teknik direktörlük yapabilecek diplomayı aldı. İlk bayan futbol Antrenörü oldu. 1976-1989 arasında Futbol Federasyonun açmış olduğu kurslarda Türkiye’nin profesyonel liglerinde (1,2,3.liglerinde) antrenörlük ve Teknik direktörlük yapabilecek diplomaya sahip ilk kadın Futbol Antrenörü olmuştur.

* Kaleci Antrenörlüğü ve UEFA A Lisans Antrenörlük diplomasının sahibidir.

* Futbol Federasyonu’nun 1985,1989,1994 yıllarında açtığı kurslara katıldı. 1986 yılında başladığı hakemliği, futbolculukla 1989 yılına kadar sürdürdü.

* 1990 yılından itibaren birçok dergi ve gazetede düzenlenen yarışmalarda yılın başarılı kadınları arasında yer almıştır.

* 18 Ağustos 1991 yılında Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanan TSYD Kupası final maçında yardımcı hakemlik görevini üstlendi. Hakemler; Yüksel OKÇUOĞLU, Lale ORTA, Haluk DİKMEN

* 1994,1995,1996 yıllarında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan spor okullarında ve İstanbul Bölge Karmasında Futbol Antrenörü olarak görev alan ORTA, Türkiye Liglerinde, Orhan Ayhan’la birlikte sunduğu maçlarla, ilk bayan futbol spikeri unvanını almış oldu.

* 1995 yılında FİFA Hakem listesine 27 ülkeden 54 bayan hakemle birlikte giren ilk Türk bayan hakemi unvanını alan ve Uluslar arası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından 5 kıtada, kadınların spora katılımları konusunda öncülük eden ve örnek olan kişi ve kurumlara verilen “Kadın ve Spor 2002 Avrupa Kıtası büyük Ödülü”nü kazandı.

* ORTA,2003 yılında UEFA tarafından Avrupa Kıtasından 17 hakem arasına girerek “FİRST CLASS ” listesine alınmasının ardından,21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’da oynanan Potsdam (Almanya-Djurgarden/Aşvsjö (İsveç) takımları arasında Bayanlar UEFA Kupası final maçını yönetti.

* 5 Kasım 2005 tarihinde, İspanya-Belçika takımları arasında oynanan Bayanlar Dünya Kupası Grup Eleme maçında sahaya son kez hakem olarak çıkan Orta, yaşının ilerlemiş olması nedeniyle hakemliği bıraktığını açıklamasının ardından,”Hakemlik hayatı boyunca 60’ı Uluslar arası, yaklaşık 1.500 müsabaka yönetti.

* Kazandığı ödüllerin bazıları şunlardır; 1990 yılı en başarılı kadın adayı, 1995 Oacak ayı Renault Mais Şeref Kürsüsü Ödülü, 1995 Aralık Ayı Renault Mais Şeref Kürsüsü Ödülü,2006 Gökçe Karataş Vakfı “yılın spor Adamı” ödülü

* Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilk kadın Merkez Hakem Kurulu Üyesi (2006-2007)

* İlk Kadın Süper Lig ve UEFA Gözlemcisi (2007-2009)

* 1998-2003 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde Öğretim Görevlisi,2003-2009 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

* Türk futboluna pek çok katkısı vardır. 2009 yılından bu yana Okan Üniversitesinde Spor Bilimleri Bölüm Başkanıdır.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

20 Ekim 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Drahşan ARDA - Türkiyenin 1.bayan Futbol hakemi Drahşan Arda

2. Bayan hakemi Sema Tokat

3. Bayan hakemi Sevinç Yıldız.

Düzeltme yapmayı uygun buldum.Soyunma odasına Lale Orta hanımın isminin

verilmesi de bayan hakemlere verilen değeri gösterir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 15:25

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?