Yanmaya az kaldı, deveye yatırım yapın!

Erzincan’ın batısında kalan bölgelerde kar görme olasılığımız giderek ortadan kalkarken, 2100 yılından sonra Türkiye’nin güney yarısı çöl olacak.

Küresel ısınmanın, turizmde yakın ve orta vadede yaratacağı değişimlere dair çarpıcı açıklamalarda bulunuldu. İklim değişikliklerinin gelecek yıllarda Türkiye’de etkilerini çok daha yoğun biçimde göstereceği uyarısı yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, turizmcilerin bugün Türkiye’de kış turizmine yönelik tesis kurarken yarının yaz turizmini düşünmeleri gerektiğini ifade etti. Kurnaz’ın verdiği bilgilere göre 2070 yılından itibaren Erzincan’ın batısında kalan bölgelerde kar görme olasılığımız giderek ortadan kalkarken, 2100 yılından sonra Türkiye’nin güney yarısı çöl olacak.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2050 yılından itibaren İstanbul’da hava sıcaklıklarının 45 derecelere ulaşacağını, deniz seviyesinin Kadıköy’de metronun girişini aşacak şekilde yükseleceğini söyledi. .

“Yarının kaçınılmaz yazlarını düşünün”

Küresel ısınmayla birlikte hava sıcaklıklarının en az 6 derece arttığına dikkat çeken Kurnaz, şu açıklamalarda bulundu;

“Güney bölgelerimizde yaz aylarında bugün 38-40 derece olan sıcaklıklar, ilerleyen yıllarda 45 – 50 derecelere çıkacak. Bu durum, her şey dahil turizmini çok olumsuz etkileyecek. Bu nedenle şu an kış ve kayak turizmine yatırım yapanların, bundan 20 sene sonra aynı mekânda yaz turizmi yapılabileceğini hesaba katmaları gerekiyor. Sadece bir kayak pisti ve buna özel tasarlanmış bir otel olarak bugüne yönelik planlama yapıldığında, 20 – 30 yıl sonra turizmciler için bu tesislerin ömrü de bitecek.”

23 Mar 2018 - 13:55 - Çevre