KAZAK ÇİÇEK TOPRAKSIZ TARIM İLE SEKTÖRE ÇAĞ ATLATACAK

Kazak Çiçek İşletme Müdürü Serkan Tunç, Bayındır’da kurdukları dev yatırım ile Türkiye ve yurt dışına satış yapmayı hedefliyor. Ürettikleri ürünlerle Hollanda’yı aratmayacaklarının altını çizen Tunç, sektöre büyük maliyetlerle, kaliteli ve nitelikli üretim hedefiyle girdik. Kendimize özel bitkiler üreterek sektörde farklılığı yakalayacağız” dedi.   Bayındır’da Çiçekçilik sektörüne yeni bir ivme kazandıran Kazak Çiçek yaptığı 5 mily

Haber albümü için resme tıklayın

Kazak Çiçek İşletme Müdürü Serkan Tunç, Bayındır’da kurdukları dev yatırım ile Türkiye ve yurt dışına satış yapmayı hedefliyor. Ürettikleri ürünlerle Hollanda’yı aratmayacaklarının altını çizen Tunç, sektöre büyük maliyetlerle, kaliteli ve nitelikli üretim hedefiyle girdik. Kendimize özel bitkiler üreterek sektörde farklılığı yakalayacağız” dedi.

Bayındır’da Çiçekçilik sektörüne yeni bir ivme kazandıran Kazak Çiçek yaptığı 5 milyon TL yatırım ile kenttin kalite çıtasını yükseltecek. Hollanda’nın kullandığı hidrokültür (topraksız tarım) sistemini Bayındır’a getiren Kazak Tarım bünyesinde faaliyet gösteren Kazak Çiçek İşletme Müdürü Serkan Tunç, “2018 yılında faaliyete girdik. Bir taraftan her geçen gün kendimizi geliştirerek yapılanmaya ve üretime devam ediyoruz. Sıklamen, sardunya, bodrum papatyası, sindirella bitkisinin yanı sıra, mevsimlik olarak menekşe çiçeği, çuha bitkisi, yazlıklarda kadife, begonya, patunya, horoz ibiği, ipek çiçeği gibi 50 çeşit bitkimiz mevcut. Bu çeşidi kısa süre içerisinde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz.

HOLLANDA’YI ARATMAYACAĞIZ

Sektöre büyük maliyetlerle ve kaliteli üretim hedefiyle girdiklerini kaydeden Tunç, “5 milyon lira değerinde bir tesis kurduk. Bu tesisin içerisinde 750 bin liralık hidrokültür (topraksız tarım) sistemi yer alıyor. Bu sistem Hollanda’nın kullandığı bir sistem. Hedeflerimizi yüksek tutup yaptığımız üretim ile Hollanda’yı aratmayacağız. 50 bin metrekare alan, 25 bin metrekare modern sera dediğimiz bir alandan oluşan bir tesis kurduk. Bu tesisin içerisinde gübreleme otomasyonu, iklimlendirmesi, çevre düzenlemesi, depo ve işleme alanları var. Gübreleme otomasyonunun özelliği, bitkiler torfta yetiştiği için torfta sıfır besin elementi var, ancak bitkide bir canlı olduğu için doğal olarak besine ihtiyacı oluyor. Bu sistem ile bitkinin besine olan ihtiyacını gideriyoruz. Gerek sebze gerek bitki üretiminde en son sistemi kullanıyoruz.

SEKTÖRDE FARKLILIĞI BİZ YAKALAYACAĞIZ

Kazak Çiçek İşletme Müdürü Serkan Tunç, hiçbir zaman hedeflerinden şaşmayacağının altını çizerek, yapacaklarını şöyle anlattı: “İlk üç yılımızda ilk hedefimiz Türkiye’de kendimizi kanıtlayıp bilinir hale geleceğiz. Beş yıl içerisinde ise yurt dışına ürün göndermek istiyoruz. Biz bu kadar yüksek maliyetli yatırımı kaliteli üretim yapmak için yaptık. İlerleyen süreçte kendimize özgü üretim yaparak alışılagelmişin dışında farklı bitkiler üretmek istiyoruz. Bizim sektörün farklılığa ihtiyacı var Allah’ın izni ile onu da biz yakalayacağız. Piyasa nasıl olursa olsun hedeflerimizden şaşmayacağız. Eğer işimizi düzgün yapar kaliteli ve nitelikli üretim yaptığımız takdirde sırtımız yere gelmez.

ENTEGRE SİSTEMİ İLE DÖVİZ TÜRKİYE’DE KALACAK

Entegre sistemi de kuracaklarını kaydeden Tunç, “Süs bitkilerinde en büyük açıklardan bir tanesi de entegre sistemi. Biz bu sistemi kurarak, tohumu, fideyi, çiçeği üretip maliyeti düşürüp aynı zamanda daha kaliteli ürünler çıkaracağız. Yerli üretim ile dövizi dışarı çıkarmamak için her şeyi üretmemiz lazım.

ÇİÇEK PAZARINA İHTİYACIMIZ VAR

Bayındır’da çiçek pazarına ihtiyaç olduğunu savunan Tunç, “Çiçek pazarı eksikliğimiz var. Yetkililer bu konuda elini taşın altına koyup, sektörü hareketlendirecek pazarlar kurmaları gerekiyor” dedi. Çiçekçilik sektöründe pazarlamanın çok önemli olduğuna da değinen Tunç, “Bazı küçük aile işletmeleri kazandıkları paralarla mülk alıyor, başka iş yapıyor. Sektöre yatırım yapılmıyor. Kendileri açısından düşünür isek onlarda haklı çünkü sektörün devamlılığının olmadığını düşünüyorlar. Elindeki parayı da işlerini büyütmede kullanmıyorlar. Devletin bu konuda üreticilere destek olması gerekiyor. Üretici işini büyütürse çeşit ve kalite artar, döviz de Türkiye’de kalır” ifadesini kullandı.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

19 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?