KOBİ’lerde başarı yolları, küçük taşları aşmakla mümkün

Öncelikle Kobi kavramını anlamamız ve aile şirketlerini de kapsayan küçük ve orta işletmeli kobi lerde başarı için öncelikle finansman kaynaklarını çok iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Öncelikle Kobi kavramını anlamamız ve aile şirketlerini de kapsayan küçük ve orta işletmeli kobi lerde başarı için öncelikle finansman kaynaklarını çok iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Ülkemizde yasa koyucu işletmelerin KOBİ kapsamına girebilmesi için, bazı kriterler getirmiştir. Bu kriterler ise şunlardır;

– Çalışan sayısı yıllık bazda 250 kişiyi geçmemelidir.
– Veya yıllık net satış hasılatı ya da bilanço aktif toplamı 25.000.000.-YTL’yi aşmamalıdır.

Bu şekilde çalışan küçük işletmeler KOBİ kapsamında değerlendirilirken finansman bakımından zorluklar yaşamakta ve kobi yöneticileri ise finansal zorluklarla boğuşmaktadır. Kobilerin finansman kaynaklarına kolay ulaşamamsı ve Finansman kaynaklarının önündeki engeller, kobi şirketlerine verilen hibeleri ise kullanamıyor olmaları da finasman zorluğu içinde ki bu küçük işletme sahiplerini oldukça zorlamakta devlet de kobi şirketleri önüne minik taşlar da koymakta yöneticilerin bunlarda atlaması kendi becerilerin yanında danışmanlarına güvenmeleri ile mümkün görünmektedir

Türkiy’de son yıllarda dışa açılma ve uluslararası piyasalarda etkinliğini artırma çabaları içinde olan bir ülke olduğu için yaşanan bu küresel krizlerden oldukça fazla etkilenmektedir. Bu son yaşanan küresel kriz Türkiye’de de etkilerini göstermeye başlamıştır. Ekonominin dinamiklerinden olan KOBİ’ler de kredi maliyetlerindeki artış, talep ve kredi daralması gibi sebeplerle bu ekonomik krizden etkilenen kurumların başında gelmektedir.

Küçük işletmeler kendilerini hukuki ve mali açıdan koruyamamakta ve sonucu ise cok cabuk bir şekilde tabela şirketi haline gelmektedir. Yöneticilerin neden bu hale geldiği ise çeşitli kaynaklarda maddeler hainde anlatılmış olup kısaca Yönetim kadrosunda

*Yetersiz pazarlama anlayışı,
* Yetersiz piyasa araştırması,
* Pazarlama araçlarından yeterince yararlanamama,
* Sınırlı ve dar bir pazara bağımlılık veya alternatifsizlik,
* Yan sanayi olarak çalışma durumunda alıcı firmaya bağımlılık gibi nedenlerle KOBİ’ler işletme fonksiyonunu yerine getirirken en çok finansman sorunlarıyla karşı karşıya almaktadır. Karşılaşılan sorunların sınıflandırılmasında finansman sorunu listenin başında yer almakta verilen hibelerin kullanılamaması sonucu da KOBİ şirketleri bulamadığı finansman yüzünden piyasadan silinmektedir.
KOBİ’lerin finansmanla ilgili sorunlarının basında kaynak yetersizliği gelmektedir. Kriz dönemlerinde finansman kaynakları son derece azalmakta, hızla erimekte ve KOBİ’ler yüksek faizli banka kredilerine yönelmek zorunda kalmaktadır. İşte bu durumda danışman firmaları KOBİ lerin imdadına yetişmekte, yurtdışından fon kredi getirme ile sorunları alternatif olarak çözmeye çalışmaktadır.

KOBİ’lerin finansman sorunlarının bir başka nedeni işletme sermayesi ve öz sermayenin yetersiz oluşudur. Kriz dönemlerinde finansman açığının giderilmesinde öz sermaye yetersizliği ise oldukça olumsuz bir etki yapmaktadır

Neden hukukçu ve Finansal danışman gerektiği de tartışılmakla beraber KOBİ lerin hayatta kalması için mutlaka bu iki sektörden de yardım almaları gerektiğini düşünmekteyim.

Şöyleki; KOBİ ŞİRKETLERİNDE Yönetim kadrosunda yer alan AİLE ŞİRKETİ olarak özellikle EGE BÖLGESİNDE mevcut olan küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmede ki Yönetim kadrosu

1- Firma sahipleri hukuki finansal ve yatırım kararlarını kendi deneyimlerine gore değerlendiriyorlardır
2- Ülkemizde konularında deneyimli uzman kişilere danışma alışkanlıklarının yok denecek kadar azdır .
3- Kötü duruma düştükleri zaman yönetim kadrosu ya arkadaşları ya da yanlış ve ucuz hizmet verenlerden destek almaları başka bir handikaptır .
4- Şirket karlarinin buyuk kısmını yönetim şahsi lüks harcamalarda kullanmaları ki bunu aile şirketlerinde sıkça görmekteyiz böylece öz sermaye pul olmaktadır.
5- Ortaklar arasındaki güvensizlikler.
6- Yöneticilerin Uzman danışmanlara ve yeni üretim yöntem tekniklere harcama yapmayı maliyet saymaları ;
Finansal kaynak yetersizliği nedeniyle yeni üretim yöntem ve tekniklerin uyum güçlüğü
• Gelişmiş üretim yöntem ve tekniklerinin bazı KOBİ’lerde uygulanmaması.
• KOBİ’lerde tasarım, planlama, üretim ve kalite kontrol gibi aşamalarda
uzmanlardan yararlanılmaması.
• KOBİ’lerde finansal yetersizlik nedeniyle araştırma ve geliştirme yapılamaması.
• Bazı KOBİlerin büyük firmaları, incelemeden aynı şekilde örnekleme yaparak izlemeleri.
• Üretim ve diğer aşamaların çoğunda gerekli kontrollerin yeterli düzeyde yapılamaması.
Yönetimde kaliteyi önemsememeleri gibi eksiklikleri yüzünden küçük ve orta ölçekli aile şirketi veya KOBİ işletme ortakları kendi yanlışlıkları yüzünden batmakta ve 3 kuşak hiç olmadan piyasadan silinmektedirler Yönetim kadrosundan finansman danışman ve hukukçu bulundurmaları ilerlemelerinin olmaz ise olmazları arasında yer alacaktır. Daha güzel yarınlarda durmak yok yola devam ve hep beraber ilerleme büyüme döngüsüyle mutlu çalışanlarla bol kazançlı günler dilerim.

www.haberhurriyeti.com / SERAP DEMİR – Adalet Bakanlığı Ticari Arabulucu ve Avukat

NOT: Hukukla ilgili sorunlarınız bize iletebilirsiniz… serapdemir@serapdemir.com.tr

09 Ağustos 2016 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?