Karabağlar’da aşure etkinliği

İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubesi'nin katkılarıyla düzenlenen "Aşure Etkinliği", Karabağlar Uzundere Cem Evi'nde gerçekleşti.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Aşure Etkinliği”, Karabağlar Uzundere Cem Evi’nde gerçekleşti.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Halkın yoğun ilgi gösterdiği aşure etkinliğine, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İzmir Milletvekili CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Orhan Polat, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, HDP İzmir Milletvekili Adayı Mülkiye Birtane, HDP İzmir Milletvekili Adayı Gülistan Kılıç Koçyiğit, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Fevzi Özel ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubesi Başkanı Satılmış Pekgöz ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu adına Muzaffer Tunçağ ve belediye meclis üyeleri katıldı.

MUHARREM AYI KARDEŞLİK AYIDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubesi Başkanı Satılmış Pekgöz, Muharrem ayı ve aşurenin önemine değinerek, “Muharrem ayı zalimin zulmü karşısında eğilmeyenlerin öyküsüdür, Muharrem ayı kötülüğe karşı iyiliğin savunulduğu, zulümlere karşı dik duruşların sergilendiği, ölüme karşı yaşamın istendiği, birliğin beraberliği ve kardeşliğin temenni edildiği aydır. Muharrem ayı paylaşımın ayıdır, aşure de bunun simgesidir.” dedi.

HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARIN YANINDA OLACAĞIZ

Vatandaşların alkışları arasında kürsüye çıkan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da Muharrem ayının yas ayı olduğuna dikkat çekerek vatandaşların alkışlamaması ricasında bulundu. Kerbala’da yaşanan acılara vurgu yapan Başkan Selvitopu, Kerbela’da zalime, zulme ve haksızlığa karşı bir direnmenin olduğunu belirtti. Günümüzde de bu tür haksızlıkların sıkça yaşandığını belirten Selvitopu, “Bizlere düşen dünyada, ülkemizde ve kendi coğrafyamızda bunları tamamen ortadan kaldırmak olmalıdır. Hangi inanış veya etnik kökenden olursa olsun insanca yaşamanın olanağını bulmak gerekir. Bu anlamda Kerbela olayı bu direnişin bir sembolüdür. Dünya durdukça da orada direnenler hep anılacaktır. Anadolu coğrafyası barış coğrafyasıdır, Anadolu coğrafyası insanlık coğrafyasıdır. Anadolu’da ‘incinsen de incitme’, ‘eline beline diline sahip ol’ anlayışı vardır. Bunlara sahip olursanız insan olursunuz, insana sevgi duyarsınız ve onlar için çalışırsınız.” dedi. Böyle bir etkinlikte bulunmaktan memnuniyetini dile getiren Selvitopu, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın neresinde olursa olsun hangi, inançtan, kökenden gelirse gelsin, her yerde, her zaman haksızlığa karşı duracağız, haksızlığa uğrayanların yanında olacağız.”

LAİKLİK VURGUSU YAPTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu adına etkinliğe katılanları selamlayan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ da, Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeye getirdiği laikliğin önemine değindinerek, “Bize getirilen düşünce özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu bu günlerde yaşadığımız ötekileştirme, yabancılaştırma eylemlerinde görüyoruz. Ortadoğu’da dökülen kanlarda bunu görüyoruz, Büyük Atatürk bizlere çok büyük şeyler getirmiş, hepimiz buna sahip çıkmalıyız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak buna sahip çıkıyoruz.” dedi.

SELVİTOPU’NA TEŞEKKÜR PLAKETİ

Düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara aşure ikram edilirken yerel sanatçılar, dinleyicilere türkü ziyafeti sundular. Gani Pekşen, Ozan Turabi Yılmaz, Murat-Özlem Sincer, Haydar Atasoy, Özdoğan Sağlam ve semah ekiplerinin yer aldığı etkinliğin ardından, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubesi Başkanı Satılmış Pekgöz katkılarından dolayı Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’na teşekkür plaketi sundu.

ESENTEPE’DE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Karabağlar Belediye Başakanı Muhittin Selvitopu, programının yoğun olmasına rağmen Karabağlar ilçe sakinlerini de unutmadı ve mahalle ziyaretlerine devam etti. Esentepe Mahallesi’ni ziyaret eden Başkan Selvitopu, önce kahvehane toplantında vatandaşlarla buluştu, ardından da esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esentepe Mahalle Muhtarı Sebahattin Ceylanlı ve belediye meclis üyerinin eşlik ettiği ziyarette, Başkan Selvitopu’ndan belediyenin yaptığı ve yapacağı birçok proje hakkında bilgi alan vatandaşlar, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

31 Ekim 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?