Opera Binası’nın ihalesinde 1. aşama tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 2017 yılının ilk aylarında inşaatına başlayacağı opera binası İzmir’in yeni sanat mabedi, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yer alacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karşıyaka’da kurulacak Türkiye’nin opera sanatına özel ilk binası için çıkılan yapım ihalesinin birinci aşaması tamamlandı. 5 firmanın teklif sunduğu ihalenin önümüzdeki günlerde ikinci oturumu gerçekleştirilecek ve kazanan firma belli olacak.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka’da kuracağı Cumhuriyet tarihinde opera sanatı için özel olarak inşa edilecek ilk yapı için düzenlediği yapım ihalesinin birinci aşaması tamamlandı. İhale Komisyonu’nun yaptığı değerlendirmelere göre, 5 istekli firmanın verdiği teklifler ve belgeler tek tek okundu. İhale Komisyonu değerlendirmesinin ardından önümüzdeki günlerde 2. oturum kapalı olarak gerçekleşecek ve opera binasını inşa edecek firma belli olacak.

İhaleye katılan firmalar ve teklifleri ise şöyle;

DOĞUŞ İNŞ. ve TİC. A.Ş ile ODAK İNŞ. MÜH. MAD. SAN. VE TİC A.Ş- iş ortaklığı: 385 milyon TL

ERMİT MÜH. İNŞ. SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ ile TACA İNŞ. ve TİC. LTD.ŞTİ iş ortaklığı: 328 milyon 800 bin TL

ÇAĞDAN MÜH. MÜT. SAN. ve TİC. A.Ş ile WAAGNER-BIRO AUSTRİA STAGE SYSTEMS AG KONSORSİYUM iş ortaklığı: 379 milyon TL

TBM LTD. ŞTİ. ve ALTINDAĞ LTD. ŞTİ. ile İNTİM YAPI TİC. iş ortaklığı: 319 milyon 480 bin TL

KMB METRO İNŞ. ile NAS İNŞ. SAN. TİC. iş ortaklığı ve NAS İNŞ. SAN. TİC. A.Ş. KONSORSİYUMU: 314 milyon 747 bin TL

TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2017 yılının ilk aylarında inşaatına başlayacağı opera binası İzmir’in yeni sanat mabedi, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak.

2010 yılında Ulusal Mimari Yarışması ile projesi belirlenen mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait alanda inşa edilecek opera binası, Cumhuriyet tarihindeki “opera sanatına özel” ilk yapı olacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, 2017 yılının ilk aylarında inşaat çalışmalarında ilk kazma vurulacak. İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin ardından Avrupa’nın en önemli sanat binalarından birine daha kavuşmuş olacak.

MİMARİSİ İLE PARMAK ISIRTACAK

İzmir Opera Binası, sahip olduğu mimari özellikleri ve teknik donanımıyla uluslararası alanda da ön plana çıkacak. Bu muhteşem yapıda 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahneler, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera bölümü, bale bölümü, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine sahip otopark yer alacak. Tesis yaklaşık 73 bin 800 m’lik inşaat alanına sahip olacak.

KÖRFEZ MANZARASINA AÇILACAK

Binanın ön fuaye olarak adlandırılan bölümü ise kitapçısı, opera dükkanı, bistrosu ve bilet gişesi ile bütün gün açık tutulan sosyal bir mekan olarak tasarlandı. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşıma durağı, araba ve taksi cepleri düzenlenecek. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı giriş olacak. Bilet kontrolünü takiben vestiyer, asansörler ve ana fuayeye çıkan geniş merdivenlere ulaşılacak. Ana fuaye denizden gelen düzlemin yükselerek yapının içine girdiği yer olarak planlandı. İrtifadan dolayı deniz ile arasındaki mesafenin görsel olarak kapanmasıyla bu bölüm körfez manzarasına açılacak.

Sahnenin gerisinde, arazinin derinliğinin izin verdiği ölçüde düz ayak yapılandırılmış üretim alanı olacak. Buradaki ofisler, atölyeler, çalışma ve prova odaları bir avlu etrafında toplanacak. Farklı girişlerden beslenen bu bölümde iç atriumlar oluşturulacak, çalışanlar için sosyalleşme imkanları yaratılacak.

15 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?