Metro-Tramvay sırada. Vurun İzmirliye!

Metro ve Tramvay'da da grev an meselesi. Demiryol İş; 'Görüşme süreci dediğimiz 60 günlük süreci tabii ki bekleyemeyiz.'' diyor.

İzmir’de raylı sistem ulaşımında yeni bir kriz kapıda. İZBAN işçilerinin başlattığı grev devam ederken, İzmir metrosu ile tramvay çalışanları da greve hazırlanıyor. İZBAN’da % 26 ya sendikaca çıkarılan zam teklifi ile makinist 4600 TL alacaktı. En basit işçinin maaşı da 3500 TL olacaktı. Aynı paralelde talep ile Metro ve Tramvay’da sürdürülen toplu iş sözleşmesi süreci de uyuşmazlıkla sonuçlandı. Taraflar arabulucu aşamasında da anlaşamadı. İzmir Metro A.Ş. ile İzmir Tramvayı’nda da grev için geri sayım başladı.

Tramvayda çalışan 449 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, arabulucu süreci sona erdi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, her an grev ilanını asabileceklerini söyledi. Metro’da çalışanlar için ücretlere yüzde 10 teklif edildiğini, sosyal kalemlerde 2 yıldır zam alınmadığını, sosyal haklardaki artışın, ücretlerle paralel olarak artmadığını da sözlerine ekledi. Ervüz, “Her şey dahil yüzde 14 zam önerdiler. Yeni bir teklif olabileceği söylenmişti. Davet bekledik. Sözleşmenin toplantısını tutanakta da açık bıraktık. Ne bizi, ne de arabulucuları arayan olmadı. Arabulucu aşamasındaki son toplantı yapılmadan, arabulucuya rapor düzenlenmesi söylenmiş. Arabulucu raporunu verdi. Rapor, sendikaya ulaştı” dedi.

Personel için 600 lira seyyanen zam istediklerini açıklayan Ervüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İZBAN ile paralel ücret zammı istedik. Kaldı ki ben o teklifi kabul edecekler diye korktum. Biz o teklifi hazırladığımız zaman enflasyon denen illet Türkiye’nin başına bu kadar bela değildi. Orada yüzde 14.56 en üst rakama istedik, yüzde 28 en alt rakama istedik. 100 gün olan ikramiyeyi, 112 güne çıkarmak istedik. Ayrıca sürüş tazminatı ve vardiya tazminatı talebimiz var. Görüşme süreci dediğimiz 60 günlük süreci tabii ki bekleyemeyiz. 60 günlük süreci beklediğimiz anda biz yetkimizi kaybederiz. En fazla 50 gün beklememiz lazım. Onu da öyle değerlendirmeyi düşünmüyoruz. Arkadaşlarımızla görüştükten sonra, stratejimizi belirleyeceğiz. Bu süreçte belediye bizi grev kararı almak zorunda bırakabilir.

01 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?