6 milyon TL zarara mı, ek seferlerin de iptaline mi yanalım?

Hakim 'Grev Kırıcılığı' dedi, ek seferler de duruyor.

İZBAN’da devam eden grevin kırıldığı suçlaması ve ek tren seferlerinin durdurulması talebiyle Demiryolİş İzmir Şubesinin açtığı davada hakim, yapılan keşfin ardından yolcu seferlerinin tedbir kararı ile tamamen durdurulmasına karar verdi.Yasal grevin 10 Aralık 2018’de başladığını ifade eden hakim, hizmet alımı yoluyla temin edilen 7 personelin “sürücü ve sürücü eğitmeni” olarak çalıştırıldığına ve bunun da grevi etkisiz kılacak bir eylem olduğuna hükmetti. Grev süresince çalıştırılan 7 personelin yaptıkları sefer sayıları ve çalışma sürelerinin iş kanunu dikkate alındığında iş güvenliği ve yolcu güvenliğini riske attığına vurgu yapan hakim, İZBAN’ın yolculu seferlerinin ihtiyatı tedbir kararı ile durdurulmasına karar verdi.

İzban’daki grev 15. güne girerken, TCDD_İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı olan şirketin zararı 6 milyon lirayı buldu. Karşıyaka 1. İş Mahkemesinin gerekçeli kararı yazıldıktan sonra Demiryolİş Sendikası, Karşıyaka İcra Müdürlüğüne giderek kararın uygulanması için başvuracak. İşlemlerin tamamlanması ile de İZBAN seferleri tamamen duracak.Demiryolİş İzmir Şube Başkanlığı, grev nedeniyle seferleri duran İZBAN’a vatandaşların mağdur olmaması için konulan ek seferlerin, başlattıkları grevi kırdığı iddiasıyla ve ek seferlerin tedbiren durdurulması talebiyle Karşıyaka 1. İş Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.Karşıyaka 1. İş Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına sendika ve İZBAN şirketinin avukatları ile grevdeki işçiler katıldı.Tedbir istenen iş yerinde keşif yapan bilirkişi heyeti ek seferlerde yaşanan yoğunluk nedeniyle iş güvenliği açısından şartların oluşmadığını ve grev esnasında, İZBAN’ın alt firmasına ait 7 personelin tren seferlerini sürdürmesinin hukuka aykırı olduğu yönünde görüş belirtti.

GEREKÇE

Demiryolu İşçileri Sendikası Avukatı Orçun Çelik, işverenin grevi kırmak amacıyla iş yerindeki makinistler grevde olduğu halde alt işverenden temin ettiği 7 sürücü eğitmenle aralıklı seferler başlattığını belirttti. Durumun 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’nın 68. maddesine aykırı olduğunu savundu. Çelik, grev süresince çalıştırılan 7 personelin 4/C statüsünde emekli olduğunu da belirterek, “Adaletin tesis edilmesi, kamu yararından daha önemlidir. Tedbir kararı verilerek seferlerin durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

İZBAN’ın avukatı Emre Limoncuoğlu ise grev öncesi 273 sefer yapıldığını ifade ederek, “Şimdi ise 48 sefer yapılmaktadır. Bunda grev kırma amacı yoktur” diye konuştu.

Aliağa ile Selçuk arasındaki 40 istasyon ve 136 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçinin grevi 15 gündür grevde. İZBAN’daki grev kırıcılığı 7 taşeron makinist eliyle ile ilk günden beri sürüyordu.

İşçilerin taleplerini kabul etmeyen İZBAN’ın zararı ise 6 milyon TL’yi buldu. İşçilerin taleplerinin İZBAN’a yıllık getirisi ise 2,4 milyon TL. Normal şartlarda 269 seferle 300 bin işçinin taşındığı İZBAN’da şimdi 48 seferde 50 bin civarında insan taşınıyor. Seferler sadece Çiğli ile Havaalanı durakları arasında sabah ve akşam saatlerinde yarım saat aralıklarla devam ediyordu.

Demiryol – İş Sendikası bütün yan haklarla ile birlikte yüzde 34 zam isterken, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İZBAN’ın bürokratları ortalama yüzde 19 zam teklifinde bulundu. 2010 girişli işçiler zam teklifi yüzde 12’lere kadar düşerken yakın zamanda giren işçiler için yüzde 25 civarlarında. Sendikanın zam oranının içinde ikramiyenin, 85 günden kademeli olarak 112 güne çıkarılması, ilk defa sözleşmeye girecek olan sürüş ve vardiya tazminatları ve diğer sosyal haklardaki artış da bulunuyor.

24 Aralık 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Recai ACAR - İZBAN Grevi, calisanlarinin hakliligini haksizlik noktasina hizla getiren bir surece gidiyor…AKP’nin yerelde iktidar oldugu bir sehirde, bu grev kesinlikle yapilmaz/yapilamazdi…Bakanlar Kurulu veya CB’ligi kararnamesiyle durdurulurdu…Ancak İzmir secmenini, CHP’li belediyelere kkarsikiskirtmak amacina yonelik bir iddialasma surduruluyor…Buna ragmen, İzmirli bu tuzaga dusmeyecektir diye dusunuyorum…Bu arada, bu tuzaga dusen Sendika yonetimine de hayret etmek gerekiyor…Uyelerinin daha buyuk haksizliklara ugradigi DDY İsletmelerinde giklari cikmiyor…

Sonuc olarak, İzmirlilere bu eziyeti cektiren yetkililer ve Sendika yonetimini siddetle kiniyor ve sorunu bian once cozmelerini diliyorum…

recai ACAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 19:55


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?