Kaunos

Köyceğiz yakınlarındaki Dalyan çayı üzerinde ve Dalyan köyünün karşı kıyısında yer alan antik dönem yerleşimidir.

+10
Haber albümü için resme tıklayın

Köyceğiz yakınlarındaki Dalyan çayı üzerinde ve Dalyan köyünün karşı kıyısında yer alan antik dönem yerleşimidir. Mitolojiye göre Miletos’un oğlu olan Kaunos, kız kardeşi Byblis’e aşık olur. Bu aşk sonucunda bulunduğu yerden uzaklaşıp, bu bölgeye gelip kendi adını verdiği şehri kurar. Antik çağda bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan içeride kalmıştır.

İ.Ö. 4.yy’da yaşamış olan ünlü coğrafyacı Skylas ve ünlü tarihçi Heredot yazılarında Kaunos’tan övgüyle söz etmektedirler. Bu bölgedeki diğer şehirler ile aynı kaderi paylaşan şehir, sırasıyla Pers, Büyük İskender ve Roma yönetimi altına girmiştir. Hristiyanlık dönemde şehir eski önemini kaybederek küçük bir yerleşime dönüşür.

EN GÖZE ÇARPAN KALINTI ‘KAYA MEZARLARI’

Limanın doğusundaki tepenin yamaçlarında kayalara oyulmuş pek çok mezar odası yer alıyor. Bu mezarların ön yüzlerinde genellikle iki adet İon Sütunu bulunurdu. Çoğu günümüze ulaşmamış olan bu sütunların bazılarının üzerlerinde özel ve süslü motiflere yer verilmiş. Geceleri ışıklandırılan bu mezar odaları güzel bir görsellik sunuyorlar. Mezarlar içerisinde birden fazla cenazenin aynı odaya konulduğu taş yataklar bulunduğu gibi bazı cenazeler lahit içerisine buraya bırakılıyordu. Bu lahitlerin bir kapaklı olanları yanında birden fazla kapak içerenleri de vardı. Bazı lahitlerin içerisinden göz yaşı şişeleriyle vazo parçaları çıkmıştır. Bu mezar topluluğun batı kısmında tamamlanmamış mezar odaları görülüyor.
Şehri gezmeye bu bölgeden başlanırsa kaya mezarlardan sonra tiyatro görülür. 5000 kişilik olan bu tiyatronun güney kısmı toprakla dolmuştur. Orkestrası toprak altındadır. Merdivenlerle dokuz dilime ayrılmış olan oturma gruplarının her bölümünde otuz üç adet sıra vardır. Helenistik çağda yapıldığı düşünülen bu tiyatro Roma Devrinde tamir edilerek büyütülmüş. Tiyatronun yanında büyük sayılabilecek bir kilise görülür. Geç dönemde kilisenin yanlarına iki adet şapel yapılmıştı. Kilisenin ilerisinde büyük bir hamam dikkat çeker. Büyük duvarlarıyla günümüze ulaşan bu hamamdan sonra Roma döneminde yapılan ve sütun başlıklarıyla dikkat çeken bir Korint tapınağı görülmektedir. Şehrin üst kısmını limana bağlayan merdivenli cadde kısmen izlenebilir. Zeus adına yapıldığı düşünülen bir tapınak üç basamaklı bir kaidenin üzerindedir. Bir kahraman için yapılmış anıt mezar, ile küçük bir kilise bu alanda görülebilecek diğer bulgulardır. Şehrin içersinde 30×11 metre ölçülerinde Apollona adanmış kutsal bir alan vardır. Kutsal çeşme ( nymphaion ) binasının limana bakan cephesinde şehirde geçerli olan liman kanunları yazılmıştı. Etrafı bronz heykellerle süslü olan agora limana yakın bir bölgedeydi. Agorayı kara tarafından üstü kapalı ve 44 sütunu olan stoa sınırlamaktaydı. Bu bölgenin yakınlarında denizcileri koruduğuna inanılan Aphrodite Euploia Tapınağı vardır. Kaunos Limanından ayrılan teknelere şans getireceği düşünülerek bu bölgeye yapılmış. Şehrin etrafını çevreleyen surları ve yüksek bir kısmında bulunan akropolunun kalıntılarını seçmek mümkün.

www.haberhurriyeti.com / Dr. CEM AYDEMİR

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

26 Ağustos 2014 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?