FİLMİN ADINI, haberi okuyup SİZ KOYUN

İZTO'da neler oluyor?

Haberi okuduktan sonra adeta senaryolar denizine gömüldük. Film gibi çünkü. Bizce ‘Açlık Oyunları 5” adı ile vizyona sokulabilecek nitelikte. Açlık Oyunları 4 sinema filminin alt adı ”Alaycı Kuş’ idi bu arada.

Biz siz okuyucuları isim konusunda yönlendirmiş olmayalım. Haberde ihtiras ve entrika ötesi yenilir-yutulur olmayacak nitelikte iddialar var. Okuduktan sonra gözünüzde canlandırıp, senaryo yapılabileceği hükmüne varabilme zaman ve yetiniz var mı bilmiyoruz. Ama ”film olur” der iseniz, biz de ”adını siz koyun” diyoruz.

HABERHÜRRİYETİ/

Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İZTO Meclis Üyesi Necip Nasır, bir ay öne çekilerek 5 Ekim tarihine alınan İzmir Ticaret Odası (İZTO) seçimleriyle ilgili “Oldu bittiye getiriliyor” dedi.

İzmir Ticaret Odası seçimlerinde meclis ve komitelere girmeyi düşünen üyelerin, sektörüne ait listeleri iletişim bilgileri tam bir şekilde temin etme olanaklarının olmadığını kaydeden Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İZTO Meclis Üyesi Necip Nasır, “Kısa bir zaman diliminde mevcut yönetimle demokratik bir şekilde yarışma olanağı söz konusu değildir. Eşit şartlarda oluşmayacak seçimler, İZTO üyelerinin iradelerine ipotek koymak anlamına geliyor” diye konuştu.

“OBJEKTİFLİK VE KATILIMCILIĞI SANDIĞA YANSITMIYOR”

Ticaret ve sanayi odalarının, ekonomik gücü ve üye çoğunluğu itibariyle ülkemizdeki en güçlü örgütlü yapıya sahip, yarı kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum kuruluşları olduğunu belirten Nasır, şunları söyledi: “Ekonominin globalleştiği günümüz dünyasında ticaret ve sanayi odalarının, bulunduğu ilin iş dünyasına ve ülke ekonomisine çok daha iyi katkı koyabilmesi için yeni bir seçim sistemine ihtiyaç duyuluyor. Malumun devamının İzmir iş dünyasına ve İzmir ekonomisine hareket getirmeyeceği apaçık ortadadır. Geçmiş yıllarda seçimlerde pratikte yaşanılan ve görülen ile mevcut Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yasasıyla sadece meclis üyelerinin dar çerçevede başkanı seçmeleri iş dünyasının iradesini objektif ve katılımcı bir şekilde sandığa yansıtmıyor.”

ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Necip Nasır, “TOBB yasasında fazla bir değişikliğe gerek kalmaksızın; ticaret ve sanayi odaları seçimlerinde, bütün üyelerin katıldığı ilk seçim 2 sandıkta yapılmalı. Bir sandıkta sektörler kendi meclis ve komite üyelerini belirlerken, diğer sandıkta, bütün sektörler (iş dünyası) oda başkanını seçmeli. Bütün sektörlerin seçtiği oda başkanı, yönetim kurulunu meclis üyelerinden seçebildiği gibi, odaya üye olan iş dünyasının duayen, CEO veya yöneticilerinden de seçebilmeli’’ ifadesini kullandı. Seçilen meclis üyelerinin 2’nci tur seçimde meclis başkanını seçerken, aynı zamanda seçilen meclis üyelerinden TOBB delegasyonunu da seçmesi gerektiğini hatırlatan Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seçim sistemiyle daha katılımcı, rekabeti ön plana çıkaran, yeni fikirleri ticari yarara dönüştüren inovatif, katılımcı ve paylaşımcı bir anlayışa sahip, şeffaf, hesap verebilir çağdaş bir yönetim biçimine imkan veren yaklaşım ve anlayışla ülkemiz çok büyük kazançlar elde edebilir.”

14 Eylül 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?