Fıstığımız bol olsun, ANIT AĞAÇLAR korunsun

TEMA Vakfı, Gaziantep’te yaşları 400 ile 800 arasında değişen 12 adet Antep fıstığı ağacının korunması için Gaziantep Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurdu.

TEMA Vakfı, Gaziantep’te yaşları 400 ile 800 arasında değişen 12 adet Antep fıstığı ağacının korunması için Gaziantep Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurdu.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Binlerce yıldır Antep fıstığı üretimi yapılan bölgede hem kültürün hem de gen kaynaklarının ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında çok yaşlı Antep fıstığı ağaçlarının özel bir önemi bulunduğu belirtilirken onların “Anıt ağaç” statüsüne alınmasını istiyor.
Detaylı incelemeler yapıldı
TEMA Vakfı, Nestlé Damak işbirliği ile yürütülen çalışmalarda Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Keşrobası köyünde yedi, Göbek köyünde dört ve Nizip ilçesine bağlı Tosunlu köyünde bir adet olmak üzere toplam 12 ağacın “anıt ağaç” adayı olabileceği tespit edildi. Çevre, çap, boy, tepe çapı, dallık, kovukluk, çürüklük, sürgün yoğunluğu, yaş gibi kriterler göz önünde bulundurularak ölçümler ve değerlendirmeler yapıldı. Ağaçların bulunduğu yerlerin koordinatları tespit edilip fotoğraflandı.

VERİM ARTIŞI SAĞLANDI

Bölgedeki kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan ve ilk etabında yüzde 49 verim artışı sağlanan proje, bölgedeki çiftçilerin hayatına olumlu getiriler sunmaya devam ediyor. Bahçelerde verim artışı sağlayan uygulamaları benimsemeleri için üreticilere eğitimler düzenlenen projede ayrıca 174 bahçe sahibine danışmanlık hizmeti veriliyor. Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Nestlé’nin “Ortak Değer Yaratmak” yaklaşımı doğrultusunda TEMA Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği “Fıstığımız Bol Olsun” projesi 2011 yılından beri uygulanıyor.
Proje, Antep fıstığının sürdürülebilir üretimini, kalite ve verimliliğini artırmayı ve bölgedeki kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor. 3 + 5 yıl olarak planlanan projede, Antep fıstığı bahçelerinde yürütülen çalışmaların yanı sıra Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle Antep fıstığında aşılama ve budama kursları düzenlendi. Kursları başarı ile bitiren 118 katılımcı sertifikalarını aldı.

06 Mart 2017 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?