ZEYTİNİN DERDİ SİNEK, SİNEĞİN DERDİ İNCİR!

Zeytincinin ekmek düşmanı sineğin ocağına İncir Ağacı dikiyorlar.

Ödemiş’teki Fidan Sergisini gezerken Osmanbey Fidanlığı standı’nda Armağan Çiçek’in sahibi Sabri Koçaroğlu ile karşılaştık. Koçaroğlu,”İbrahim bey, size Zeytin Sineği mücadelesini anlatalım” dedi.

Önceki sene İzmir’i güzelleştiren yol kenarlarındaki küfeden sarkan çiçeklerin uygulayıcısı olan Peyzaj Mimarları Kurtuluş Bulan eşi Ayşenur Sarıkaya Bulan ve Esra Dündar’la organik mücadeleyi dinledik.

”Eskiden Zeytin bahçelerinin kenarlarına 4 tane İncir Ağacı dikerlermiş. Sebebi de Zeytin sineğinin ortaya çıktığı zamanda İncirlerin de olgunlaşmasıymış. Zeytin sineği yeni olgunlaşmaya başlayan zeytini bırakır İncir’den sızan bala gidermiş ve onu yiyince de ölürmüş. Böylece Zeytinler zararlıdan kurtulurmuş.

Kimyevî ilaçlamalarda, çeşitli yan etkileri bulunan ilaçlar kullanılmakta. Biyolojik ilaçlamalarda ise uğur böcekleri, zeytin sineklerinin larvalarını yiyerek beslenir. Zeytin ağacı ile incir ağaçları aynı dönemde meyve verir. Zeytin sineğinin üremeye başladığı zamandır. Zeytin sineğinin, zeytin ağaçları ve zeytin meyvesine zarar vereceği dönemlerde, iyice olgunlaşan incir ağaçlarının meyveleri bal dökmeye başlar. İncirin balı, zeytin sineğine cazip gelir ve zeytin yerine incir meyvesini tercih eder. Zeytinliklerdeki incir ağaçları tıpkı bir paratoner gibi zeytin sineklerini üzerine çeker. İncir balını yiyen zeytin sinekleri bir süre sonra zehirlenerek ölür.’’

29 Ekim 2018 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?