Hevsel Bahçeleri’ne İzmir’den destek

İzmir'de, Dicle Üniversitesi'nin Dicle Nehri kıyısındaki Hevsel Bahçeleri'nde yer alan onlarca yıllık ağaçların kesilmesine yönelik başlatılan eyleme İzmir'den destek yürüyüşü yapıldı.

İzmir’de, Dicle Üniversitesi’nin Dicle Nehri kıyısındaki Hevsel Bahçeleri’nde yer alan onlarca yıllık ağaçların kesilmesine yönelik başlatılan eyleme İzmir’den destek yürüyüşü yapıldı.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Halkların Demokratik Partisi / Halkların Demokratik Kongresi (HDP, HDK) İzmir Gençlik Meclisi, Dicle Üniversitesi’nin Dicle Nehri kıyısındaki Hevsel Bahçeleri’nde yer alan onlarca yıllık ağaçların yangına sebebiyet vermesi ve bataklık oluşması gerekçisiyle 7 bin ağacın kesilmesine karşılık başlatılan eyleme destek yürüyüşü yaptı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde, saat 19.00 sıralarında yaklaşık 300 kişilik grup toplandı. Grup ellerinde, ‘Gezi’den Hewsel’e gençlik direniyor’ yazılı pankart taşıdı. Grup, ‘Heryer Hevsel, Her yer Direniş’, ‘Hevsel’e kıyanlar, halkı soyanlar’, ‘Hevsele selam, direnişe devam’, ‘Hevsel yeşildir, yeşil kalacak’, ‘Diren Hevsel, İzmir seninle’ sloganları atarak cadde sonuna kadar yürüdü. Kürtçe sloganlar ve şarkılar söyleyen grup adına açıklamayı Pınar Çetinkaya yaptı.

7 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Çetinkaya, “Dicle Üniversitesi’nin yanında yer alan Hevsel Bahçeleri’nde, yaklaşık bir hafta önce 7 bin ağaç yangına sebebiyet verme ve bataklık oluşması gerekçesiyle kesildi. Hevsel Bahçeleri, Mezopotamya coğrafyasının kültürünü yaşatan, UNESCO tarafından Dünya harikaları arasına girmiş bir yeşil cennettir. Yaşanan bu olay sonrasında, devrimci demokrat gençlerin doğasına sahip çıkmasına rağmen bütün yetkililer 3 maymunu oynamaktadır. Hevsel, vahşi kapitalizmin yeni kurbanıdır. Ama halk gezi direnişinde doğasını kanlı ellere teslim etmeyeceğini göstermiştir. Şimdide Hevsel direnişi dalga dalga yayılmaktadır. Ayrıca bu direniş Kürt coğrafyasına artık sadece ulusal bir saldırı değil doğal yollarla saldırıldığını göstermektedirö dedi. Grup yapılan açıklama sonrasında bir süre slogan atıktan sonra dağıldı. (DHA)

07 Mar 2014 - 13:26 - Çevre