Urla’da sinekle yoğun mücadele sürüyor

Mücadele tulumbayla, araç üstü ve tankerlerle sürdürülüyor.

BAHRİ KARATAŞ, (KHA)

Urla’da Büyükşehir Belediyesi ile Urla Belediyesi ekipleri, sivrisinek ve karasinekle mücadelede ayrı ayrı ekiplerle yoğun bir mücadele sürdürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri Urla ve çevresinde aralıksız olarak ilaçlama işlemlerini yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi, Urla’da toplam 10 kişilik ekip ile ilaçlama yapıyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ilaçlamaları tulumbayla, araç üstü ve tankerlerle 3 ayrı ekiple gerçekleştiriyor. İlaçlama işlemlerinde büyük havuzlar ve dereler için ayrı önlemler alınıyor.

İki bölgeye ayrıldı

Urla Belediyesi ise 37 mahalle ve köyde iki ayrı bölgesel taramayla sürekli ilaçlama yapıyor. Urla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, 2 ayrı yönde hergün 2 veya 3 mahalleyi taramadan geçiriyor. Günde 5-6 mahallede yapılan ilaçlama işlemleri, periyodik olarak tekrarlanıyor. 2 ilaçlama aracı ve 4 personelin yaptığı bu çalışmaların yanısıra traktöre takılan bir ilaçlama makinası da ayrıca şikayetleri değerlendiriyor. Dereler için ise ayrı bir ekip çalışmalarını sürdürüyor.

İsteyene karasinek yemi

Urla Belediyesi hayvan damlarının sahiplerine başvurmaları halinde özel olarak alınan karasinek yemlerinden veriyor. Bölgedeki sitelerin içlerinde de site yönetimlerin dilekçeli talepleri alınarak ilaçlama hizmeti gerçekleştiriliyor. İlaçlamalar yaz mevsimi boyunca devam edecek.

Su birikintilerine izin vermeyin

Yurttaşların özellikle sivrisinek ürememesi için evlerinde bahçelerinde su birikintilerine izin vermemeleri gerekiyor. Karasinek ürememesi için ise açıkta çöp bırakılmaması, çöp poşetlerinin ağzının sıkıca kapatılması, bahçelerde çürümüş meyvelerin atıklarının bertaraf edilmesi, gübreliklerin üstünün örtülmesi öneriliyor.

31 Mayıs 2018 - 3. Sayfa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi