Sonbahar, İzmir’de kültür sanatla rengarenk

Babazula'dan Geronivo'ya, Marsis'ten Kubat'a, Güher ve Süher Pekinel'den İdil Biret'e, sergi, tiyatro, film, konserlerle rengarenk bir Ekim ayı İzmirlileri bekliyor.

Sonbahar, İzmir’de kültür sanatla rengarenk
Sonbahar, İzmir’de kültür sanatla rengarenk
+15
Haber albümü için resme tıklayın

Babazula’dan Geronivo’ya, Marsis’ten Kubat’a, Güher ve Süher Pekinel’den İdil Biret’e, sergi, tiyatro, film, konserlerle rengarenk bir Ekim ayı İzmirlileri bekliyor.

www.haberhurriyeti.com / KÜLTÜR SANAT
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim ayı sanat takviminde büyük ilgi görecek film gösterimleri, konserler, tiyatrolar ve sergiler var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ekim ayında da sanatseverlerin ilgisini çekecek programlar hazırladı. Konserler, sergiler, film günleri ile sonbahar izmir’de yine çok renkli geçecek.

5 Ekim’de İzmir Johann Strauss Ensemble’ın Viyana müziğine has keman tınısıyla, Viyana dansları, valsleri ve polkalarının yer alacağı konser, sanatseverlerin ilgisini çekecek. İzmir Sanat’taki etkinliğin başlama saati 21.00. Konserin biletleri 1 TL’den satışa sunulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası 6 Ekim’de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda, 7 Ekim’de ise İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde konser verecek. Her iki konser de saat 21.00’de başlayacak.

7 Ekim’de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda “Sinematek” gösteriminde İzmirli sinemaseverler “Geronivo” filmini izleyebilecek.

BABAZULA İZMİR’DE

Geleneksel Türk müzik aletlerinin kullanımını elektronik öğelerle birleştiren, değişik bir tını yaratarak Türk Halk Müziği’ne yepyeni bir soluk getiren Babazula, 16 Ekim’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde İzmirliler’e konser verecek. Saat 21.00’da başlayacak konserin biletleri 1 TL’den satışa sunulacak.

20 Ekim’de saat 21.00’da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmirlileri, etnik rock grubu olan “Marsis” ile coşacak.

28 Ekim’de “İlhan Güryalçın” Karabağlar Uğur Mumcu Tesisleri’nde konser verecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sevilen sanatçı “Kubat” saat 21.00’da Gündoğdu Meydanı’nda İzmirlilerle bir araya gelecek.

30 Ekim’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu saat 21.00’da İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bir verecek.

Ayın son günü olan 31 Ekim’de ise İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde “Itri Bach Projesi” konseri olacak. Biri Klasik Batı Müziği’nde diğeri Klasik Türk müziğinde zirve yapan iki büyük müzik adamının eserlerini Ertan Tekin, Murat Aydemir ve Çağ Erçağ yorumlayacak. Konserin biletleri 1 TL’den satışa sunulacak.

65 YILLIK DOSTLUK SANATLA PEKİŞİYOR

Coğrafi olarak uzak ancak duygusal olarak birbirine en yakın ülkeler arasında gösterilen Güney Kore ve Türkiye’nin 65. dostluk yıldönümünü kutlamak için 2-19 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye’nin 7 şehrinde “65 Yıllık Dostluk: 1. Karavan Kore Film Günleri” etkinliği yapılacak.

Ankara, İstanbul, Trabzon, Ordu, Samsun, Tokat’ta düzenlenen film günlerinin İzmir ayağı ise 8 – 12 Ekim tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile İzmir Sanat’ta gerçekleşecek. 8 Ekim’de saat 19.30’da düzenlenecek resepsiyonun ardından 20.10’da ‘Always” isimli açılış filmi gösterilecek. 9 Ekim Cuma 20.00’da “Forever the moment”, 10 Ekim Cumartesi 13.30’da “How to steal a dog”, 16:00’da “ Welcome to Dongmakgol”, 11 Ekim Pazar 13:30’da “The Face reader”, 16:00’da “ How to steal a dog “, 19:00’da “ Forever the moment”, 12 Ekim Pazartesi 16:00’da “The face reader” ve 19:00’da “Welcome to Dongmakgol” filmleri gösterilecek. Tüm gösterimler ücretsiz olacak.

ADNAN SAYGUN’DA MUHTEŞEM KONSERLER

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 2 Ekim Cuma günü, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın sezon açılış konseri var. Büyük Salon’da saat 20.30’da Antonio Pirolli’nin şefliğinde “Güher ve Süher Pekinel” kardeşler konser verecek. Biletler, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’ndan temin edilebilecek.

14 Ekim’de Olten Flarmoni’nin sezon açılış konseri İdil Biret ile olacak. Büyük Salon’da saat 20.30’daki konserin şefliğini İbrahim Yazıcı yapacak.

15 Ekim Perşembe günü Büyük Salon’da saat 20.00’da “Red Bull Anadolu Break” gösterisi olacak.

16 Ekim’de “Lizstanbul” konseri Küçük Salon’da gerçekleşecek.

19 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’da Büyük Salon’da İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin “Ateş Kuşu –İlkbahar Ayini” isimli gösterisi olacak.

ÇOCUKLAR İÇİN TİYATRO

Tiyatrosever minikler 16, 18, 29 Ekim’de, 11.00 ile 14.00 saatlerinde İzmir Sanat’ta “Oyun Dünyası” isimli çocuk oyununu izleyebilecek. Oyunun biletleri 1 TL’den alınabilecek.

İzmirli çocuklar 20, 27, 29 Ekim tarihlerinde, 11.00 ile 14.00 saatlerinde Gençlik Tiyatrosu’nda “Orman Kurbağası Pipa” oyunu ile buluşacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu etkinliği ise ücretsiz olacak.

1 TL’YE İKİ GÜZEL OYUN

İzmirli tiyatroseverler için 14 Ekim’de İzmir Sanat’ta “Boş Şehir” isimli oyun sahnelenecek. Oyunu İzmirliler ücretsiz izleyebilecek. Deyan Dukovski’nin yazdığı, yönetmenliğini Derya Efe Uluca’nın yaptığı oyunda Kağan Uluca ve Serdar Bakioğlu oynuyor.

17 Ekim’de ise yine İzmir Sanat’ta saat 16.30 ve 20.30’da “Uçlar” isimli oyun sahnelenecek. Yönetmenliğini Yıldırım Fikret Urağ’ın yaptığı tiyatro oyununda Zeynep Özyağcılar, Aydın Şentürk, Zeliha Bahar Çebi ve Simge Defne oynuyor. William Mastrasimone’un yazdığı gerilim dolu dramda toplumda yer etmiş ön yargılar ve öğrenilmiş çaresizlikler sorgulanıyor. Oyunda 16 yaş sınırı bulunuyor.

1 TL’den satılan tüm oyun ve konserlerin biletleri; www.izmir.bel.tr/Kultursanat adreslerinden ya da AASSM, İzmir Sanat ve İsmet İnönü Sanat merkezlerinden temin edilebilecek.

İZMİR SANAT VE ÇETİN EMEÇ’TE SERGİLER

Neşem Ertan Ayata’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’ndeki Takı Tasarım Sergisi 2 Ekim’e kadar devam edecek. Bahar Dinçakman’ın “Fotoğraf Sergisi” 5 Ekim’de yine Çetin Emeç’te açılacak; 19 Ekim’e kadar devam edecek. İzmir Sanat ise Duygu Kahraman’ın “Seramik Sergisi”ne ev sahipliği yapacak. Sergi 16 Ekim’de başlayacak ve 30 Ekim’e kadar gezilebilecek.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

30 Eyl 2015 - 18:50 - Gündem