Lara Melda Zorlu PSM’de

İngiltere'de Mid SussexMid Sussex Times'ın 'İdil Biret'in varisi' yorumunu yaptığı 19 yaşındaki Lara Melda, yarın Drama Sahnesi/Klasik'te konser verecek.

İngiltere’de Mid SussexMid Sussex Times gazetesinin ‘İdil Biret’in varisi’ yorumunu yaptığı 19 yaşındaki Lara Melda, yarın Drama Sahnesi/Klasik’te konser verecek.

www.haberhurriyeti.com / KÜLTÜR SANAT
Uluslararası otoriteler tarafından geleceğin piyanistleri arasında gösterilen Londra’da yaşayan Türk bir ailenin kızı olan genç piyanist, 2010 yılında henüz 16 yaşında Saint-Saens Piyano Konçertosu 2 numaralı eseri icra ederek BBC Genç Müzisyenler yarışmasında birincilik kazandı. Londra’da yaşayan tanınmış bir Türk ailesinin kızı olan Lara Melda, başarılarıyla Londra’da sınır tanımadı ve Kadir Has Üniversitesi tarafından ‘Umut Veren Genç Sanatçı’ ödülüne de layık görüldü.

Uluslararası alanda da üne kavuşan Lara Melda, Kirill Karabits ile birlikte Kuzey Senfoni, Leeds Senfoni, Watford Filarmoni, Maidstone, Aylesbury, Royal Tunbridge Wells ve Worthing Senfoni Orkestrası gibi İngiltere’nin en önemli orkestralarıyla konçerto performansları sergiledi. 2011 yılında İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nde Borusan Filarmoni Orkestrası ile birlikte Grieg Konçertosu’nu çalan sanatçı, bu persembe günü Zorlu PSM’de bir kez daha İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

Lara Melda, 16 yaşında, Vasily Petrenko yönetiminde BBC Ulusal Orkestrası eşliğinde seslendirdiği Saint-Saëns’ın 2 numaralı piyano konçertosundaki performansı ile 300 genç müzisyenin katıldığı Uluslararası BBC Genç Müzisyenleri 2010 Yarışması’nda birinci oldu. BBC televizyon ve radyolarından canlı yayınlanan bu üstün performansının hemen ardından aynı eseri BBC Konser Orkestrası ile Purcell School ve Royal College of Music Junior Department’da seslendirdi. Lara, katıldığı pek çok yarışmadan ödül ve derecelerle döndü. Lara, 2004’te; West London Pianoforte Festival “Entsrüman Dalında Birincilik, 2005’te; Francis Hollands Fanny Davies Junior Prize, 2006’da; Ealing Music Festivals Woodward Trophy. 2007’de; ‘Jaques Samuels Junior Intercollegiate Piyano Yarışması Birinciliği. 2008’de: Purcell School Konçerto Yarışması Birinciliği (Purcell Sinfonia ile Mozart’ın Re Minör Piyano Konçertosu K.466’yı seslendirdi. Ayrıca 2009’da Uluslararası Franz Liszt Piyano Yarışması Finalisti oldu. 2009-2010 döneminde The Friends of Purcell School bursu kazandı. Chopin Society tarafından düzenlenen Champagne and Chopin konserlerinde sergilediği başarısı üzerine Purcell School, onun eğitimine Wall Trust Scholar statüsünde devam etmesine karar verdi.

Lara, çok küçük yaşlardan başlayarak hem piyano hem de kemanı ile sık sık konserler verdi. Francis Holland School ve Royal College’daki eğitim yıllarında pek çok performanslar sergiledi, ve ‘Lisztomania’, ‘Mozart Sonatathon’, ‘Junior Department Piano Shorts’ ve ‘Les Six’ Festivalleri’nde yer aldı. Halen devam ettiği Purcell School tarafından seçilerek gönderildiği Royal Northern Koleji’nin Scarlatti Festivali’nde ve BBC Radio 3 programında yer almaya layık görülen üç piyanisten biriydi. – Faruk ZABCI/LONDRA, (DHA)

04 Ara 2013 - 12:35 -