Trump, neden yargılanacak

Trump, Obama ile görüşmesinden ve Kongreyi ziyaretinden sonra kişisel bir dava için mahkeme önüne çıkacak. Kurduğu Trump Üniversitesi'nin öğrencilerine yalan söylediği için. Yani düşünce suçu dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı yok.

Trump’ın başarısı sadece kendisinin değil, Amerika’yı kuranların, George Washington’un partisi olan Cumhuriyetçi Parti’nin. Trump klasik aykırı söylemleri ile 8 yıllık Demokrat Parti’ye ve onun yaptıklarına kızan Cumhuriyetçi Parti üyelerinin ortak işbirliği. Kuşkusuz bunda tüm kaderini yaşlı, ihtiraslı ama hatalarla dolu bir bakanlık yapmış olan Hillary Clinton’a bağlayan Demokrat Parti yönetiminin.
Obama’nın Işid konusundaki hatalı politikaları, Rusya’nın Ukrayna’dan toprak koparması karşısındaki ikircikli tavrı, genel olarak dış politikada korkak imajı veren davranışlarının bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle ABD ordusunun güçlenmesini önlediği şeklinde de bir algı oluşmuş. Bir de Obama yönetiminin getirdiği sağlık politikası ve artan sağlık sigortası primleri de etkili olmuş görüşü var. Kamu oyu yoklamalarının tahmin hatası da fikri sorulan seçmenin gerçek düşüncesini değil, siyaseten doğru sandığı Hillary’i seçeceğim demiş olması. Tıptı bizdeki her iki kişiden birisinin AKP’yi desteklediği halde ben oy vermedim demesi gibi.
Ama ABD sistemi ve onun inşa edildiği devlet yapısı kolay kolay değiştirilemez. Kendi içinde korunma mekanizmaları var. Kanunlar kişilerin üstünde.
Trump, Obama ile görüşmesinden ve Kongreyi ziyaretinden sonra kişisel bir dava için mahkeme önüne çıkacak. Kurduğu Trump Üniversitesi’nin öğrencilerine yalan söylediği için. Yani düşünce suçu dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı yok. Sıradan vatandaş gibi yargılanacak.
Trump elini bile sıkmam dediği Obama ile ilgili övücü sözler söylemeye başladı bile.
Bizde Cumhuriyetin yasaları ile seçilip TC’yi yasaklayan veya ülkede sistemi bu hale getirebilenlere bir bakın. Bir de buraya.

11 Kasım 2016 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?