“Doğruları söyleyeceğiz”

Bayındır, Beydağ ve Ödemiş ilçelerini ziyaret eden Birgül Ayman Güler ilçe yöneticileri ve partililerle bir araya geldi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler çalışmalarına Küçük Menderes bölgesinde ilçe ziyaretleri ile devam etti. Bayındır, Beydağ ve Ödemiş ilçelerini ziyaret eden Güler ilçe yöneticileri ve partililerle bir araya geldi.

www.haberhurriyeti.com / SİYASET
Güler ziyaretlerinde yerel yönetici ve kitle örgütü temsilcilerinden, yöre halkının sorunları ve çözüm önerilerini dinledi.

Çalışmaları sonunda akşam Ödemiş ADD Şubesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Ulusalcılık” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Güler, Kültür Merkezi’nde Ödemişlilere hitap etti.

BÖL, PARÇALA, YÖNET

Konuşmasında Cumhuriyet ve ulus kavramlarının önemine vurgu yapan CHP’li Güler; “Cumhuriyet ile yönetme hakkını bir aileden, soydan, sülaleden aldık ve halkın yönetime sahip olmasını sağladık. Kul olmaktan çıkıp birey olma gücüne sahip olduk. Bununla en temel haklara sahip olduk. Cumhuriyet bizim için en temel değerdir. Bu nedenle Cumhuriyete sahip çıkmak, korumak ve geliştirmek zorunlu görevlerin başında gelir. Ulusalcılık da ümmeten millete geçmiş, bin yıllık birlikteliğimizin, yüz yıllık cumhuriyetimizin; tarihi, kültürel ve iktisadi birlikteliğimizin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durum. Etnik, mezhep ve değişik inanç kesimlerinin her gün birbirini boğazladığı bölgemizde bizi kardeşçe ve huzur içinde bir arada tutan uluslaşmaya borçluyuz. Ulusalcılık aynı zaman son yirmi yıldır moda bir kavram olan küreselleşme saldırılarına karşı koyabileceğimiz en önemli dayanağımız. Küresel saldırıların böl – parçala yöntemleri ile yakın coğrafyamızdaki katliamlarına, neden oldukları kardeş kavgalarına en cani örnekleri ile tanık oluyoruz. Aynı sinsi oyunları ülkemizi üzerimden servis edildiğini artık çok iyi görüyoruz. Ülkemizi ve ulusumuzu etnik ve mezhep temelli ayrıştırmalara yönelik oyunlar tezgahlıyorlar. Tırnak içinde söylüyorum “insaniyet” adına dillendirilen söylemlerle Anadolu’nun bin yıldan gelen birliğine ulusumuzun kazanımlarını yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

CHP Güler konuşmasını devamında şöyle dedi: “AKP 2015 seçimlerinden sonra yeni Anayasa yapma çalışmalarına geçmişte olduğundan çok daha fazla saldıracak. Türk vatandaşlığını Anayasa’dan çıkarmak için saldıracak, başkanlık sistemi getirmek için saldıracak, Türkiye’yi eyalet yönetimine dönüştürmek – federasyon yönetimine dönüştürmek için saldıracak. Bu nedenlerle 2015 seçimleri çok kritik. AKP yeni Anayasa’yı 2015 seçimlerinden sonra yapmayı planlıyor. Bu planı CHP bozacak ama gerçek CHP bozacak. 2015 seçimlerinde iktidar olmak için iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi gerçek CHP’ye ihtiyacımız var. İkinci Parti içi demokrasiye ihtiyacımız var.”

“DOĞRULARI SÖYLEYECEĞİZ”

Konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler CHP’den ayrılacağı yönündeki söylentileri soran bir dinleyiciye verdiği yanıtta; “ülkemizin çok ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğu bir gerçek. Karşı devrim saldırılarını püskürtmek, cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını korumak, laik ve bağımsız cumhuriyetimizi ebedi kılmak partimin altı ok’u ile mümkün olacaktır. Bu nedenle sorun kişisel olmanın ötesinde ilkesel duruş göstermekten geçer. Türkiye’nin aydınlık yarınları CHP’nin kuruluş felsefesinden, önderlerinden gelen ilke ve değerlere sahip çıkmasından geçer. En kolay şey ben istifa ettim demek. Zor olan bu ilke ve değerlere sahip çıkarak ülkemizi karanlıklara götürecek gerici saldırılara bir olarak göğüs gerebilmek. Bunun da ancak gerçek CHP ile mümkün olabileceğine inanıyorum. Görev kutsal, sorumluluk ağır. Ben de bu sorumluluk ve görev bilinci ile, değer ve ilkelerinden uzaklaştırlmış, tabanından koparılan değil gerçek CHP ile mücadelenin doğru olacağına inanıyorum. Bu mücadeleyi yaparken de konuşacağız, eleştireceğiz, doğruları söyleyeceğiz. Sorunları halının altına süpürmeyeceğiz” dedi.

30 Kas 2014 - 13:24 - Siyaset