Mesele bina değil, eğitim

İzmir Barosu Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Snatlar Fakültesi'nin Tınaztepe Kampüsü'ne taşınması kararına tepki gösteren öğrenci ve öğretim üyelerine hukuki destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Bahri Karataş ( KHA)

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe Kampüsü’ne taşınmasının öğrencileri olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Baro yaptığı yazılı açıklamada, “Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Güzel Sanatlar Fakültesi binasını, Tınaztepe Kampüsünde rektörlük binası olarak planlanan ve yapılan binaya taşıma kararı almıştır. Öğrencilerinin eğitim ve öğretimlerini devam ettirdikleri mevcut binanın, depreme dayanaksız olduğu gerekçesi ile binanın taşınacağı hususunda Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı tarafından öğretim üyeleri ve öğrencilere bilgilendirme yapılmıştır. Bu bilgilendirmelere herhangi bir taşıma kararı ve deprem riskine ilişkin yapılan çalışmalara ilişkin bilgi ve belgeler eklenmemiştir. Bu husus, sürecin şeffaf olarak yürütülmediğini ve üniversitenin paydaşları öğretim üyeleri ile öğrencilerden gizli şekilde işlemlerin yapıldığını ortaya koymaktadır” dedi.

Açıklamanın devamında, “Yetiştirdiği sanatçılarla ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine çıkması için katkı koyan bir okulun, çalışmalar için yeterli düzeyde salon, atölye, stüdyosu olmayan bir binaya taşınması eğitim ve öğretim açısında kabul edilemeyecek bir karardır. Öğrenci ve akademisyenlerin açıklamalarından da yeni binada sanat çalışması yürütülmesinin mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Rektörlüğün, bir oldu bittiyle, üniversitenin paydaşları ve çalışanlarına söz hakkı vermeden işlemler yürütmesi kabul edilebilir değildir. Ülkemizin güzide eğitim kurumlarından Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kültür ve sanat çalışmalarının sadece üniversiteyi ilgilendiren bir husus olmadığı, şehrimize ve ülkemize ait bir değer yaratıldığı unutulmamalıdır.Özgür ve bağımsız fikirlerin üretilip geliştirildiği, insan yaşamını tehlikeye düşürmeyecek mekanların yaratılması ve korunması konularında İzmir Barosu olarak GSF öğrenci ve öğretim üyelerine hukuki destek vermeye hazır olduğumuzu bildirir, Rektörlüğün, öğrenci ve öğretim üyelerinin görüşlerini dikkate alarak sanat ve bilim için doğru olan işlemleri yapmasını temenni ederiz dedi.

12 Temmuz 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi