KARABAĞLAR İZMİR’İN EN GÖZDE İLÇESİ OLACAK

Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar’da bu dönem yapacaklarını HABER HÜRRİYETİ’ne anlattı. Merkezi Yönetime çağrıda bulundu. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile ilk dönemin 100’üncü gününde yaptığımız röportajda, “Karabağlar’da oturuyorum demekten kimse çekinmeyecek” demişti. Aradan 5 yıl geçti. Kentsel dönüşümde öncü ilçelerden olmayı başaran Karabağlar’da sağlıksız yapılar bir bir yıkılıp, devasa projeler

Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar’da bu dönem yapacaklarını HABER HÜRRİYETİ’ne anlattı. Merkezi Yönetime çağrıda bulundu.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile ilk dönemin 100’üncü gününde yaptığımız röportajda, “Karabağlar’da oturuyorum demekten kimse çekinmeyecek” demişti. Aradan 5 yıl geçti. Kentsel dönüşümde öncü ilçelerden olmayı başaran Karabağlar’da sağlıksız yapılar bir bir yıkılıp, devasa projeler olarak karşımıza çıkıyor. Planlaması biten İzmir tek ilçesi olmayı başaran Karabağlar’da Başkan Selvitopu, “Karabağları 2050 yılına hazırlıyoruz. Modern bir kent olma yolunda ilerliyoruz. Meydanı, Bulvarları, Kavşak ve fuar bağlantıları, Kültür Sanat Merkezleri, pazaryerleri, semt merkezleri ve kütüphaneli parklarıyla İzmir’in en güzel ilçesi olacağız” diyor. Haber Hürriyeti olarak Başkanla yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Bir önceki dönemde Karabağlar İzmir’in en gözde ilçesi olacak demiştiniz. Bu hedef ne aşamada?

Bu hedefin daha başlangıcındayız. Aslında alt yapısını ve planlamasını yaptık. Karabağları 2050 yılına hazırlayacak planlamaları gerçekleştirdik. Bu dönem ağırlıklı uygulamaları gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu planlar hayata geçtikçe Karabağlar İzmir’in sayılı ilçelerinden biri haline gelecek ve modern bir ilçe olacak. Karabağların yapılaşma tarihi eski değil. Geriye dönük baktığımızda 60-70 yıl ve bu ilçe modernleşmeye müsaittir. Tarihi bir mekanımız yok ama doğal mekanlarımız çok. Bu doğal mekanları korumaya özen gösteriyoruz. Plan yaptığımız yerler yapılaşmış yerler onları ıslah edip yenileyip daha modern bir kent haline getirmeye çalışıyoruz. Geleceğin planlanması, kentin yenilenmesi eski çarpık dokunun kaldırılıp yeni bir daha modern daha düzgün bir kentleşme hedefimiz var.

İkinci döneminizde göreve geldikten sonra ilk çalışmanız ne oldu?

Kaldığımız yerden devam ediyoruz. İkinci dönemdeki avantajımız bu yeni dönemin bize getirdiği bir tecrübe var kentimizi daha iyi biliyoruz sorunlara hazırlıklıyız. Şu anda elimizde 20’ye yakın proje var ve bu projelerin hayata geçirilmesi lazım. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu projeleri biran önce hayata geçireceğiz. Özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken projeler arasında bulvarlar var. 4 önemli yer. Eski İzmir caddesi.

Uzundere Otoyol Kavşağı ile Limontepe Kavşağı’nın bağlanması, 5714/1’in Sırrı Atalay’a bağlanması. Bir de Sırrı Atalay Caddesi’nin yeni fuar alanına bağlanması. Bu 4 proje Karabağlar için hayati önem taşıyan projelerdir.

Gençlik merkezi, kültür merkezi, pazar yerleri, semt merkezleri projeleri, park projeleri ve temizliğin modernize edilmesi gibi projelerimiz var.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yaklaşık 150 gün geçti. Bu 150 gün içerisinde neler yaptınız? Yarım kalan projeler ne aşamada?

Bu yıl ekonomik kriz olduğu için çok fazla istediğimiz şekilde planladığımız şekilde hareket edemiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz yerel yönetimleri etkiliyor. Projelerimiz var ama uygulamaya başlatalım dediğimiz anda bunun bir karşılığı olması gerekecek o yüzden bu yıl biraz tedbirli davranıyoruz. Bu yıl Kibar Pazar yeri yarım kalmıştı onu başlattık. Limontepe Semt Merkezini ihale edip başladı. Bir yıla yakın bir sürede tamamlayacağız. Marangozlar odası ile ortak projemiz var onun ihalesini yaptık, ihale süreçleri devam ediyor. Bu üç proje bile 15 milyon bütçe gerektiriyor. Büyükşehir’in de destekleriyle bir taraftan yarım kalan projelerimizi tamamlayacağız, bir taraftan da yeni projelerimiz için temel atacağız. Tüm projelere aynı anda başlarsak boğulur kalırız. Bizim hedefimiz şu 20 proje belirledik bu beş yıl içerisinde 20 projenin hepsi de hayata geçecek. Gerçekçi olmak gerekiyor bu işler lafla olmuyor, yapamayacağımız projelerin sözünü vermedik ve vermeyiz.

Üniversite Poligona mı gidecek yoksa TOKİ konutlarına mı?

Uzundere köyünün arkasında hazineye ait 80 hektarlık alan vardı. Bu alanın tamamını hazine bir gecede toplu konut idaresine devretti. Biz bunu öğrenince Karabağlar’da kampanya başlattık. Ve dedik ki ‘Burası toplu konut idaresine devredildi. Karabağlar’da yeni konut alanlarımıza ihtiyacımız yok. mevcut planlardaki konut stokumuz Karabağlara fazlasıyla yetiyor. Şu da var ki biz Karabağları yenilemek istiyoruz. Nasıl yenilemek istiyoruz eski doku kalksın, yeni bir doku ortaya çıksın. Siz bunun karşısına yeni boş alanları imara açarak alternatifler koyarsanız bu işler aksar. O nedenle buradaki işleri hızlandıracak projelerin devreye girmesi lazım. Bu 80 hektarın tamamı üniversite kampus alanı olsun dedik. Bu kampanyayı sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber hareket ederek başlattık. Sonuçta toplu konut idaresinin yaptığı imar planlamalarında buranın 38 hektarı üniversite alanı olarak ayrıldı ve 42 hektarı konuta açıldı. Şu anda da biz diyoruz ki, “Bu 42 hektar alan konuta açılmasın, burası da üniversite kampus alanına dahil edilsin.” Bunu söylediğimiz zamanda birileri rahatsız oluyor. Kim rahatsız oluyorsa olsun, biz bunun arkasında durmaya da devam edeceğiz. Bu 80 hektarın tamamı kampus alanı olursa Karabağlar İlçesi’ne çok büyük yararı olur. Ekonomik olarak, ticari olarak, sosyal hayat canlanır. Üniversitenin bir ilçeye çok büyük katkısı var. Bir ilçenin daha fazla gelişmesi için üniversite şart.

YEŞİL DOKU BOZULMASIN

Poligon deresi 200 hektarlık yemyeşil bir askeri alan. Askeri alan olarak kalması yönünde bizim bir sıkıntımız yok. Bizim derdimiz, Askeri alan oradan taşınırsa bu alanın aynen dokunun korunarak kente kazandırılması. Bu yeşil dokunun rekreasyon alanı ilan edilerek kente kazandırılmasını istiyoruz. Bunu iktidar yapmak istiyorsa yapsın adına da “Millet Bahçesi” diyeceklerse onu da yapsınlar bizim için hiç sıkıntı yok. Ama bu amaca tahsis edilsin. Buradaki amaç yeşil dokunun korunması. Burası için yapılacak, edilecek gibi laflar söyleniyor. Biz resmileşmesini istiyoruz. Buranın rekreasyon alanı olarak planlara işlenmesini istiyoruz. Bizim talebimiz burası boşaltıldıktan sonra tabii..

Karabağlar’da meydan yok. Karabağlar meydanına kavuşacak mı?

KARABAĞLARA KENT MEYDANI

İmar planlarımızda meydan projemiz var. Karabağlar Kent Meydanı, İhsan Alyanak Spor Salonu ön tarafında 42 dönümlük bir alanda planlandı. Tasarım proje yarışması da yapıldı. Burada bir problem oldu. Buradaki hukuki süreç devam ediyor yakın bir zamanda bu hukuki süreç tamamlanacak. Tamamlandıktan sonra oranın nasıl bir şekil alacağı ortaya çıkacak. Bu dönem Karabağlar meydanına kavuşacaktır.

Orman yangınları Karabağlar’ı nasıl etkiledi? Bu yaralar nasıl sarılacak?

Bu yangında en çok etkilenen ilçelerden birisi de Karabağlar. Bizim için önemli olan o yangının söndürülmesiydi. Bu yangından haber alır almaz Karabağlar Belediyesi ekipleri hemen olay yerine gitti. Yangının söndürülmesine destek olmaya çalıştık ve yangın söndürülene kadar da ekiplerimiz olay yerinden ayrılmadı destek oldular. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz de bize çok destek verdiler. Bütün herkese teşekkür ediyorum. Bir dayanışma içerisinde yangın söndürüldü. Bende iki gün boyunca olay yerinde bulundum.

Üzüntümüz sonsun. Burada aldığımız bilgiler buranın tekrar yeşillenmesi yaklaşık 20 yıl alacak. Bir yıl içerisinde fidanlandırmaya geçileceği yönünde bilgiler aldık. Biz de belediye olarak o bölgelerin tekrar yeşillenmesi ve kente kazandırılması yönünde tüm desteğimizi vereceğiz.

9 Eylül İzmir’in kurtuluş günü hakkında neler söylemek istersiniz

9 Eylül ulusal kurtuluş mücadelesinin son noktası. Emperyalist güçlere karşı darbenin indirildiği gün. Bu açıdan ülkemiz ve İzmir’imiz için çok önemli gün. Düşman işgalinden kurtuluşun son noktasıdır 9 Eylül. Ülkeyi saran o kaos ortamı 9 Eylül’de tamamen yok edildi. 9 Eylül’ü kutlarken değerlendirilirken bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor. Popülist anlamda değil gerçek anlamda gençlerimize ve toplumumuza anlatılması gerektiğine inanıyorum ve çok önemli olduğuna inanıyorum. Tabi arkasından 29 ekim var, o da kurtuluşumuzun taçlandığı gün. Her iki günün de anlamına yakışır bir şekilde kutlanması için elimizden geleni yapacağız. Geçen sene görkemli bir kutlama yaptık. Bu yıl da aynı güzellikte kutlayacağız.

GENÇLİK MERKEZİGENÇLERİ KURTARACAK

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Birinci dönenimde çok sıkıntılarımız vardı. Bu dönemde sıkıntılarımız var fakat bu döneme daha hazırlıklıyız. Daha iyi işler yapıp Karabağları daha da ileriye taşıma hedefimiz var. Gençlik Merkezi projemiz var. Fakat birileri bu projeyi eleştiriyor. Kenti anlamayanlar bunu anlamıyor. 15 – 20 bin statlar profesyonel statlardır. Bizim öncelikli görevimiz toplumun spor yapmasını sağlamaktır. Amatör kulüplerin spor yapmasını sağlamaktır. Öncelikle bu tesisleri yapmak durumundayız. Avrupa ülkelerine gittiğinizde bu tür tesisler yönüyle çok zengin. Önce alt yapıyı düzeltip sonra seyirci kapasitesi yüksek statlar yapılmalı. Biz Karabağlar’da bunları başarmaya çalışıyoruz. Ben öncelikle amatör spor kulüplerine destek olmaya çalışıyorum. Gençlerin uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracak en önemli aktivitelerden birisi spor diğeri kültürel etkinliklerdir. İnsanları gençleri kültür sanat ve sporla buluşturmamız gerekiyor. Şöyle bir anlayış var. İşi küçümseme anlayışı var. Önce bu tür spor tesislerini semt merkezlerini kültür merkezlerini kentin her tarafına yaymamız lazım. Çocukları gençleri spor alanları ile buluşturmamız lazım. Bunları yapmadan toplumu yada hizmeti geliştirme şansınız yok. Biz bu anlayış ile çalışıyoruz. 5 sene sonra Karabağlar daha gelişmiş bir ilçe olacak. Benim önem verdiğim tek şey kent. Kentin topyekün gelişmesi.

09 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?