İzmirli KOBİ’lere 800 bin liralık proje desteği

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında proje teklif çağrısına çıktı. KOBİ’lerin kapasite geliştirme projelerinin 300 bin lirası hibe, 500 bin lirası da geri ödemeli olmak üzere 800 bin liraya kadar destekleneceği duyuruldu.

İzmirli KOBİ’lerin yüksek teknoloji

projelerine 800 bin lira destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB), Türkiye’nin
2023 hedefleri doğrultusunda belirlenen ve öncelikli olarak desteklenmesi gereken imalat sanayi için yeni
hazırladığı KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında proje teklif çağrısına çıktı. İzmir’in de
yer aldığı 1. Bölge’de orta yüksek ve yüksek teknolojili üretim için KOBİ’lerin kapasite geliştirme projeleri 300 bin lirası hibe, 500 bin lirası da geri ödemeli olmak üzere 800 bin liraya kadar desteklenecek. Elektronik ortamda yapılacak proje başvuruları için son tarih 6 Mayıs 2016 olarak belirlendi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası, KOSGEB İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde sanayicilere KOBİ Gelişim Destek Programları semineri düzenledi. KOSGEB KOBİ Araştırmalar ve Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Merih Özyılmaz, KOBİGEL’in yanısıra kurumun sağladığı diğer desteklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

HAYAL DEĞiL

Türkiye’nin 2023 yılına ilişkin ekonomik hedefler açıkladığını, önünde de 7 yıl bulunduğunu hatırlatan Özyılmaz, bu hedeflere ulaşmak için herkese görev düştüğünü vurguladı. KOSGEB olarak yeni destek programları hazırladıklarını belirten Özyılmaz, Türkiye’nin potansiyeline dikkat çekerek, “Günümüzde büyük balığın küçük balığı yediği değil hızlı balığın yavaş balığı yediği bir ortama girdik. Teknoloji de çok hızlı bir biçimde gelişiyor. Bu gelişmeler çerçevesinde ülkemiz bunu başarabilir. Türkiye’nin büyük savaşlardan bile çıktığı düşünüldüğünde 2023 hedefleri de hayal değil” dedi.

HIZLI BALIK OLUN


Ahmet Merih Özyılmaz, ihracatçı firma sayısının son 10 yılda ikiye katlandığını ve 63 bine ulaştığını bildirirken, “İhracat yapmak için büyük ve köklü firma olmaya gerek yok. Fortune 500’e giren şirketlerin ömrü 2023’te 25’ten 12’ye düşecek. Sadece fikir aşamasındaki yatırımların milyar dolarlara satıldığını biliyorsunuz. Tesla diye
bir otomobil markası var. Ortada henüz araç bile yok ama almış olduğu ön sipariş 260 bin ve 10 milyar dolar
ile ifade ediliyor. İnovasyon ve Ar-Ge yapıldığında üretmediğiniz ürünlere bile para yatırarak sıraya giriyor. Bu aşamada KOBİ’leri desteklemek görevi de bize düşüyor” diye konuştu.

YENI DESTEKLER
KOSGEB’in her ilde umüdürlüğünü tamamladığını ve 37 teknoloji merkezinde işbirliği protokolü kapsamında hizmet vermeye çalıştıklarını söyleyen Özyılmaz, “Bugüne kadar KOSGEB olarak 836 bin KOBİ’ye dokunduk. 206 bin TL kaynak aktardık ve yılda 40 bin civarında KOBİ’yi destekler hale geldik” bilgisini verdi.İzmir’in destek modelleri çerçevesinde 1. Bölge’de yer aldığını, dolayısıyla KOBİ’lerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında zırlayacakları projelerin destekleneceğinin altını çizen Özyılmaz, şunları söyledi:
“Proje kapsamında 300 bin TL hibe, 500 bin TL geri ödemeli destek veriliyor. Yerli makine ve teçhizat alımı durumunda yüzde 15 oranında ekstra destek sağlanacak. İzmir’de temel eczacılık ürünleri ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, bilgisayar, elektrik ve optik ürünlerin imalatı, hava taşıtları, uzay araçları ve bunlarla ilgili makine imalatı, kimyasal ve kimyasal ürünlerin imalatı, silah ve mühimmat imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, motorlu kara taşıtı römork ve treyler imalatı, demiryolu lokomotifi ve vagon imalatı ile tıbbi ve dişçiikle ilgili araç ve gereçler imalatı destek kapsamında.
Bunlardan kimya, elektrikli teçhizat, makine imalat ve otomotiv yedek parçanın yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu işletmelerin 2014 ve 2015 yıllarının herhangi birisinde faaliyet karı elde etmiş olması 2014 ve 2015 yılları KOBİ Beyannamelerinin KOSGEB tarafından onaylı olması gerekiyor.
6 Mayıs’a kadar elektronik ortamda başvuruları alacağız. ”İşletme başına 1 milyon TL’ye kadar üst limitli projeler ürettiklerini haber veren Özyılmaz, “Türkiye’den kuluçkalardan faydalanmak ve yurtdışındaki kuluçkalardan yararlanmak isteyenleri 60 bin dolara kadar destekleyeceğiz. Ayrıca KOSGEB olarak yeni destek programları geliştirmekle birlikte mevcut destek rakamlarında da limit artışı yaptık. İşletmelerin desteklere erişimlerini kolaylaştırdık” diye konuştu. (Kaynak:EBSOHABER Dergisi)

27 Nisan 2016 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?