“Ayağa kalkmış vicdanları susturamazsınız”

"Çok istiyorsan çıkar o valilik titrini, gel siyaset yap. Ayağa kalkmış vicdanları gazla, copla, plastik mermiyle TOMA’yla susturmazsınız."

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Manisa’nın Soma ilçesi’nde meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren maden işçilerini anmak üzere İzmir’de düzenlenen yürüyüşe polisin orantısız güç kullanarak müdahale etmesine tepki göstererek, “Bu Vali ve Emniyet Müdürü İzmir’e geldiğinden beri bu şiddet, zulüm giderek artıyor. AKP’nin valisine sesleniyorum. Çok istiyorsan çıkar o valilik titrini, gel siyaset yap. Ayağa kalkmış vicdanları gazla, copla, plastik mermiyle TOMA’yla susturmazsınız.” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından sendikalar bir günlük grev kararı aldı. Binlerce sendika üyesi ve vatandaşlar Konak’ta yürüyüşe geçerek, şehit olan işçileri anmak istedi. Ancak polis vatandaşlara tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, bu duruma tepki gösterdi. Yüksel, yaptığı açıklamada İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’yı istifaya davet etti.

ŞİDDET VE ZULÜM ARTTI

Yüksel, İzmirlilerin barışçıl bir yürüyüş gerçekleştirdiğini belirterek, “Sendikalar yürüyüşe geçti. Şehit olanların yasını tutmak, alınmayan önlemleri protesto etmek için bunu yaptılar. Ama önlerine polis set koyup ‘yürüyemezsiniz, buradan sonrası yasak’ diyorsunuz. Üzerlerine su sıkıyorsunuz, gaz bombası atıp, plastik mermi sıkıyorsunuz. Bu emri kim veriyor? Orada bir sendika genel başkanı var. Hedef gözeterek üzerine su sıkılıyor. Aynısını bana da yaptılar. Bu Vali ve Emniyet Müdürü İzmir’e geldiğinden beri bu şiddet, zulüm giderek artıyor. Vali, Diyarbakır’daydı. Orada zulüm, şiddet vardı. Şimdi İzmir’e geldi, burada da zulüm ve şiddet var. O buraya gelmeden önce burada böyle bir şey yaşanmıyordu. Bu büyük bir vicdansızlıktır. İzmir hoşgörünün, barışın kentidir. Protestolar, eylemler yapılır ama kimsenin burnu kanamaz. 1 milyon kişi Gündoğdu Meydanı’na çıkmış ve bir kişinin burnu kanamadan ayrılmıştır. Bunlar normal yürüyüş yapan, yas tutan insanların üzerine saldırıyor. Hangi vicdana sığar bu?” dedi.

VALİ’YE ÇAĞRIDA BULUNDU: ‘TİTRİNİ KENARA BIRAK SİYASET YAP’

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İzmir Valisi Toprak’a çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

“İzmir Valisi AKP’nin valisi gibi çalışıyor. Vali’ye sesleniyorum; çok istiyorsan çıkar o valilik titrini, gel siyaset yap. Başbakan önüne gelene, ‘cübbeni çıkar, siyaset yap’ diyor. Ben de şimdi bunu Vali’ye söylüyorum. Ey Vali bu yaptıklarınızın hesabını mutlaka vereceksiniz. Hiçbir diktatör bu dünyada uzun yaşamamıştır. Elbet bu dönem bitecek. Her gecenin bir sabahı vardır. Diktatörlerin gidişi öyle normal bir şekilde olmaz. Bu ülkede bir yas var. İzmir’de bir cadı avı yaşanıyor. Eylemci de poliste provokatörlük yapmasın. İzmir hoşgörü ve barışın şehridir. Kimse şiddete başvurmasın. Ayağa kalmış vicdanları gazla, copla, TOMA’yla susturmazsınız. Vali de Emniyet Müdürü de kendisine gelsin. Kimseyi tutuklamaya çalışmasınlar. Barış içerisinde acımızı yaşamamıza izin versinler” dedi.

CENAZE TÖRENİNE KATILDILAR

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, maden faciasında hayatını kaybeden Kınıklı işçilerin Elmadere ve Büyükoba Köyleri’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Yüksel ve Moroğlu, her iki Köyde de acılı ailelerin acısını paylaştı, maden ocağından sağ çıkan işçileri dinledi. İşçiler, madende gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasından yakınarak, “Ocağa müfettişin geleceği bir hafta öncesinden haber veriliyor. Ona göre göz boyama işlemleri yapılıyor. Bu yaşananlar kader değil” diyerek isyan etti.

BU BİR KATLİAM

CHP’li Yüksel, “Bu facia meydana geldikten hemen sonra bölgeye gittik. Bu olayda hayata veda eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu dayanılacak bir acı değil. Bir evden iki kardeşin öldüğü, çocukların öksüz kaldığı bir durum. Büyük bir keder yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihimizin en büyük felaketini yaşıyoruz. Bu bir katliamdır. Soma’da hayatlarını kaybedenlerin yakınları ile konuştuğumuzda hepsi ağız birliği yapmış gibi, ‘burada katliam yaşandı’ diyor. Bu iş cinayeti ‘geliyorum’ dedi. Ama kimse bunu duymadı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Soma’daki madenin incelenmesi için verdiği ve benim de altında imzamın bulunduğu araştırma önergesi AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. Bu bir kader değil. 1948’den beri Almanya’da ölümlü maden kazası yaşanmıyor. Türkiye’de yılda 70 bin iş kazası yaşanıyor. Bu alanda Avrupa birincisiyiz. Türkiye’de 1.5 milyon iş yeri var. Bu iş yerlerini denetlemeye yetkili olan müfettiş sayısı sadece 595. Bu önlemlerin alınmadığını herkes söyledi. Bizim soru ve araştırma önergelerimize yanıt vermediler. ‘Gelin bir komisyon kuralım, inceleyelim’ dediğimizde, bunu sorgulamadan ‘red’ oyu veren AKP milletvekillerinin vicdanı göçük altındadır. Ama Türkiye’nin vicdanı ayaktadır. Bu bir insanlık suçudur. Bunun bir daha yaşanmaması için herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

16 Mayıs 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?