LİSELİ GENÇLER ARTIK Y E T E R DİYOR…

Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Orhan Yüce, son günlerde liselerde yapılan uygulama nedeniyle bir bildiri yayınladı.

Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Orhan Yüce, son günlerde liselerde yapılan uygulama nedeniyle bir bildiri yayınladı. İşte o bildiri:

LİSELİLERLE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Her gün yeni bir gündemin yaratıldığı ülkede,
Parlamentonun sesinin kesilmeye çalışıldığı, Hükümetin, sarayın icraatçısı haline getirildiği, cumhurbaşkanının tek hakimliği için, her gün TV’lerden yandaşlarını tekrar hizaladığı, karşı olanları ise düşmanlaştırıp aşağıladığı bir gündemle yatıp, Hak gasplarının müjde diye sunulduğu, insanlık haklarının ellerinden alındığı ve kadınların, çocukların cansız bedenlerinin cam ekranlardan sergilendiği bir gündemle uyanıyoruz.
Tüm bunlara karşı olan, liseliler ayakta, öğretmenler ayakta, işçiler ayakta, aleviler, Kürtler ve doğa savunucuları ayakta.
Hiçbir dönemde nitelikli bir sistem haline getirilemeyen eğitim, son yıllarda iktidarın ortaklığı ile tarikatların, cemaatların tacizci vakıfların uygulama alanları haline getirildi.
Bilimsel değerler müfredattan çıkartıldı, okul yöneticileri yandaş sendikanın örgütlenme elemanları haline getirildi. Öğretmenler üzerindeki cezalandırılmalar, baskılar artırıldı ve işgüvenceleri yok edilmeye başlandı. Hiç istenmediği halde okullar imam hatiplere dönüştürüldü, dönüştürülüyor. Veliler çocuklarını gönderecek okul bulamıyorlar.
Tüm bunlar “dindar ve kindar nesil” yetiştirmek, itaatkar bir toplum oluşturup, sömürünün ve talanın daha fazla artırılması için yapılıyor.
Son olarak, İktidar “proje okulları” adı altında liselerin birer kışlaya döndürmek istiyor.

LİSELİ GENÇLER ARTIK YETER DİYOR

Dayatmalara, baskılara, anti-demokratik uygulamalara, hukuksuzluğa karşı mücadele bayrağı açan gençler kolay lokma olmadıklarını gösterdiler.
Bizleri karanlığa sürükleyen, geleceğimizi yok eden, gerici, baskıcı, bilimdışı, sınavcı, rekabetçi ve paralı eğitim istemiyoruz.
Bilimsel, laik, dayanışmacı, demokratik ve parasız eğitim için ayaktayız, dediler. Biz gençlere diktiğiniz deli gömleğini giymeyeceğiz diyorlar.
Öğretmenler, işgüvenceli, laik, bilimsel demokratik eğitim için sokaktayız diyorlar.
Veliler, okulların dönüştürülmesine ve ticarileştirilmesine karşı, çocuklarının istem ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almaları için evlerinden sokaklara çıktılar, çıkıyorlar.
İşçiler kendi talepleri, aleviler kendi talepleri, Kürtler kendi talepleri, yaşam savunucuları kendi talepleri için ayaktalar.
Tüm bu talepler,” laik eğitim-demokratik cumhuriyet- bağımsız Türkiye”de birleşiyor.
Öyle ise bu lokal eylem ve etkinliklerin birleştirilmesi gerekiyor. Birleşmek gerekiyor.
Birazcık ülke kaygısı olan, gelecek talebi olan insanca demokratik bir ülkede yaşayacağım diyenlerin birleşmekten başka yolun kalmadığını görmeleri gerekiyor. Artık.
Zaman bunu hayata geçirme zamanıdır.
Tepkileri teklife dönüştürme zamanıdır.
“İstemiyoruz “undan önce, laik eğitim, parasız sağlık, işgüvenceli çalışma, eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz. Talan edilmemiş topraklarda demokratik bir yönetim altında birlikte yaşam istiyoruz, talebi öne çıkarılmalıdır.

Orhan YÜCE
ÖVDER Başkanı- İzmir

15 Haziran 2016 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?