“Bilgi Özgürleştirir!..”

Bornova Küçük Şeyler Anaokulu öğrencileri anne babalarına yaptıkları sunumdan (Portfolyo) “Bilgi özgürleştirir...” algısı çıktı.

Bornova Küçük Şeyler Anaokulu öğrencileri anne babalarına yaptıkları sunumdan (Portfolyo) “Bilgi özgürleştirir…” algısı çıktı. Öğrenciler, öğrendiklerini ve edindikleri becerileri anlatırken rahatlıkları ve özgüvenleri ile dikkat çekti.

www.haberhurriyeti.com / EĞİTİM
Verdiği ‘suflörsüz’ eğitim ile okulda uyguladığı ve “Burada her şey küçüğün” ilkesiyle eğitimde haklı bir yer edinen Bornova Küçük Şeyler Anaokulu’nun öğrencileri anne babalarına yaptıkları sunumdan (Portfolyo) “Bilgi özgürleştirir!:.” algısı çıktı. Öğrenciler okulda öğrendiklerini ve edindikleri becerileri anne babalarına anlatırken rahatlıkları ve özgüvenleri ile dikkat çekti. Öğrenciler yaptıkları resimleri, seramikleri, deneyleri, dansları, spor hareketlerini, müzik becerilerini sergilerken anne babalarına bunları göstermenin mutluluğunu yaşadılar.

Dönem içinde öğrendiklerini anne babalarına örneklerle gösteren öğrenciler sunumlarının sonunda sınıf öğretmenlerinden hediyeler aldılar. Dönem içinde yaptıkları resim, seramik, el işi, süslemelerden oluşan çalışmalarını anne babalarına verdiler. Öğrenciler müzik, modern dans, İngilizce, fen ve deney, spor, resim ve seramik sergisinin bulunduğu alanlarda da becerilerini ve yıl içinde yaptıklarını ve büyüme grafiklerini gösterdiler.

Öğrencilerin, keyifle yaptığı, anne babaların merakla izlediği fizik deneyinde, suyun kirden nasıl temizlendiğini gösteren öğrenciler, müzik atölyesinde orff müzik aletlerini çalan öğretmenleriyle şarkı söylediler. Öğrencilere zaman zaman anne babaları da eşlik etti… Anne babaları en çok şaşırtan da çocuklarının İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşmaları ve kelimeleri çok iyi telaffuz etmeleriydi. Öğrencileri en çok öğretmenlerinin kendilerine başarılı sunumları için verdiği hediyeler heyecanlandırdı.

Okul Müdürü Selami Korkmaz, “Bornova Küçük Şeyler Anaokulu Ailesi olarak çocuklarımızın kendilerine olan özgüvenleriyle özgürleşmelerini izlemekten kıvanç duyuyoruz” dedi.

PORTFOLYO NEDİR?

Portfolyo, öğrencinin öğrendiklerinden, ilgi ve becerilerinden, sanat çalışmaları ya da fen deneylerinden ve daha pek çok şeyden bazılarını seçip, anne-babasına kendi ağzı, aklı, yüreği ve bilgisiyle sunduğu ya da sergilediği bir süreçtir.

20 Oca 2015 - 11:06 - Eğitim