Antik Roma Hamamı’nda 4 mezar daha bulundu

İzmir’in Bergama ilçesinde, Helenistik dönemden kalma antik Roma Hamamı'nın bazı kısımlarının gün yüzüne çıkarılması için yeniden başlatılan çalışmalar sırasında 4 mezar daha bulundu.

İzmir’in Bergama ilçesinde, Helenistik dönemden kalma antik Roma Hamamı’nın bazı kısımlarının gün yüzüne çıkarılması için yeniden başlatılan çalışmalar sırasında 4 mezar daha bulundu.

www.haberhurriyeti.com / TURİZM
Bergama ilçesinde, Bergama Belediyesi Kleopatra Tesisleri yanında bulunan Helenistik dönemden kalma antik Roma hamamında, İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kararı doğrultusunda yeniden bir çalışma başlatıldı. Tarihi hamamın geçtiğimiz dönemlerde yapılan girişimlerde büyük bir kısmı ortaya çıkarken, uzmanlar yeni alanları gün yüzüne çıkartmak için harekete geçti. Çalışmalarda, 9 Eylül ve Ege Üniversitesi’nden 3 üç arkeolog, bir restore müdürü, beş öğrenci ve altı işçi yer aldı.

4 MEZAR BULUNDU

Öte yandan, yapılan çalışmalar sırasında içerisinde çocuk ve yetişkin iskeletleri olan dört mezar daha bulundu. Önceki yıllarla beraber şimdiye kadar bulunan mezar sayısı 11’e çıktı. Çalışmaların iki ay daha devam edeceğini belirten Arkeolog Dr. Sema Yavuz, “Hamam tarihi Helenistik döneme kadar gidiyor. Roma döneminden sonra Bizans dönemine ait yerleşim alanları var. Roma dönemindeki alttan ısıtma sistemin burada da kullanılmış. Duvarlar ve sıva arasında 10-12 cm boşluk var. Bacalardan gelen sıcak havanın duvarlara yayılmasının bu şekilde sağlanmış ve ege tipi seramik yani boyalı seramikler Bizans’tan kalmış. Burada ayrıca içinde çocuk ve yetişkin iskeletleri bulunan toplam 11 adet mezar bulduk. Çalışmalar iki ay sürecek” dedi.

2.500 YILDIR YAŞAYAN KENT

Çalışmaları yakından takip eden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de kazı çalışmalarına ilişkin şöyle konuştu:
“UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ilkler şehri Bergama, yaklaşık 2 bin 500 yıldan beri yaşamın kesintisiz devam ettiği bir krallık başkenti. Olağanüstü bir tarihe sahip. Çalışma yapılan alan daha önce bizim belediye olarak hazırlayıp, Ege Üniversitesine sunduğumuz ve aramızda protokol imzaladığımız bir proje. Bu proje İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kararı doğrultusunda Bergama Müze Müdürlüğü denetiminde Bergama Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülüyor.” – İHA

28 Tem 2016 - 14:50 - Gündem