ZİKİR

Zikir kelime manası olarak hatırlamak , anmak , tefekkür etmek (düşünme), övmek, dua, yakarış , namaz kılmak , Kur’an okumaktır . Zikir insana sevap kazandıran her türlü amelin adıdır . Bütün ibadetlerin özü, aslı, Allah’ı hatırlamak  Allah’a kulluk şuuru içinde bulunma ve tam teslim olmak,  her hal ve şartta O’nunla bir olup  bizimle olduğunu bizi …

Zikir kelime manası olarak hatırlamak , anmak , tefekkür etmek (düşünme), övmek, dua, yakarış , namaz kılmak , Kur’an okumaktır . Zikir insana sevap kazandıran her türlü amelin adıdır . Bütün ibadetlerin özü, aslı, Allah’ı hatırlamak Allah’a kulluk şuuru içinde bulunma ve tam teslim olmak, her hal ve şartta O’nunla bir olup bizimle olduğunu bizi gözlediğini zihnimize yerleştirmeliyiz . Zikir yalnızca anmaktan ibaret değildir. Allah demekten de ibaret değildir. Zikir , fikirdir. Zikrin hakikatine ulaşmak kısmi olarak değil , bütüncül düşünceyle mümkündür. Zikir; Namaz kılmaktır , Kur’an okumaktır. Kur’an’ın içindeki ayetleri tefekkür etmektir. Tefekkür etmek , Allah’a itaat etmek, Kur’an hükümlerini öğrenmek , öğretmek, yaşamak, yaşamasına yardımcı olmak gibi.. ” Onlar ki inanmışlar ve zikirle kalpleri huzur ve doyum bulmuştur; Dikkat edin, kalpler gerçekten de ancak zikir ile huzura erişir ” ( Rad 13/28 )

Zikir şükür kavramında olduğu gibi hem dil, hem kalp,hem de beden ile amellerle olmalıdır.

1)Dil ile zikir: Allah’ı isimleriyle anmak, hamd etmek, tesbih etmek

2)Kalbi zikir: Allah’ı gönülden anmaktır. Bu da üç türlüdür:

a)Allah’ın varlığına delalet eden delilleri düşünmek. O’nun varlığını birliğini haykıran kuvvet ve kudretini gözler önüne seren sayısız delillerini zevk edebilmek.

b)İlahi hükümleri Allah’ın emir ve yasaklarını uygulamak , kulluk görevlerimizi yerine getirmek ve vicdan muhasebesi yapmak.

c)Benliğimizdeki ve evrendeki varlıkları ve bunların sırlarını tefekkür ederek her zerrenin yücelikler alemine Allah’ı bilmeye birer ayna olduğunu idrak etmek.

3)Bedeni zikir: Vücut organlarımızın sorumlu olduğu vazifelerin farkında olup yasak olan şeylerden uzak olmak. Allah’a ve yaratılmışlara karşı samimi olmak hesaba çekileceğimizi unutmamak.Zikir;dil, beden ve kalbi uyanıklıkla gerçekleşmeli Allah’ı unutmamalı hiç bir an O’ndan gafil olmamalıyız.Gafleti gidermeyen zikir hakikatte zikir değildir.Kainattaki canlı ve cansız bütün varlıklar zikir , tespih ve teslimiyet halindedir . Allah’ın emrindedir. Onun için bütün nebadat; bitkiler ve ağaçlar ayakta, bütün hayvanat rüku halinde, bütün cemadat madenlerde secde halinde Allah’ı zikretmektedirler.Zikirde bir ritim vardır ve bu ritimle evrenin ritmi yakalanır. Ritim evreninin nabız atışıdır. Zikir Allah’a sesleniştir. Allah’a çağrıdır. Ruh ve bedeni arıtan ve damıtan etkidir. İyiye doğruya ve güzele yöneltir. Allah adı anahtar bir şifredir. Allah adı kalplerin kapısını ilahi aleme açar. İnsan ruhunu ve bedenini akord eder. Beyni ve bedeni şarj eder. Bedendeki olumsuz enerjileri boşaltır bedeni rahatlatır ve mutluluk verir.

HAFTANIN AYETİ

Aslında bütün müslüman erkeklere ve kadınlara, mümin erkeklere ve kadınlara ibadet ve taatte devamlı olan erkeklere ve kadınlara, sözünde ve işinde dosdoğru olan erkeklere ve kadınlara zorluklara göğüs geren erkeklere ve kadınlara, daima Allah’ın huzurunda olduğu bilinciyle alçak gönüllülükle hareket eden erkeklere ve kadınlara, zekatını ve sadakasını hakkıyla veren erkeklere ve kadınlara, oruçlarını tutan erkeklere ve kadınlara, iffetlerini koruyan erkek ve kadınlara , Allah’ı çokça anan erkeklere ve kadınlara , Allah rahmet ve mağfiret edecek ve büyük bir mükafat verecektir.

AHZAP 35

HAFTANIN HADİSİ

Bir Hadis-i Kudside şöyle buyurulmuştur:

Ben kulumun Ben’i sandığı gibiyim; Bana dua ettiği zaman onunlayım. Kim Ben’i kendi nefsiyle zikrederse Ben’de onu nefsimde anarım. Kim Ben’i bir kalabalıkta zikrederse Ben’de onu ondan daha hayırlı bir kalabalıkta zikrederim…

HAFTANIN ESMA-ÜL HÜSNASI

EŞ ŞEKÜR

Az iyiliğe çok mükafat veren Rızası için yapılan iyilikleri fazlasıyla ve pek ziyadesi ile karşılık veren, sayılı günlerde yapılan amel karşılığında ahiret aleminde sonsuz nimetler lütfeden. Şükür; iyiliği iyilikle karşılamak anlamındadır. Şükür her daim Allah’ü Teala’ya karşı kulun yapması gereken bir görevdir.

HAFTANIN ŞİİRİ

Bilir misin nedir zikir

Zikirle hem olur fikir

Her nefeste Hakk’a şükür

Eyle Allah diye diye

Kulağın Hakk’ı dinlesin

Gözün onu seyreylesin

Dilin , kalbin devreylesin

Allah , Allah diye diye

Tefekkürün Allah olsun

Gönlün Allah ile dolsun

Her yönün Allah’a dönsün

Dönsün Allah diye diye

Yediğini Allah için

Övdüğünü Allah için

Sevdiğini Allah için

Sev sev Allah diye diye

AHMET SOYYİĞİT

26 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?