Lise Öğrencilerinin Projesi Uluslararası Finale Kaldı

Çevre sorunlarına inovatif yaklaşan bir grup lise öğrencisinin projesi dünya markası olma yolunda ilerliyor. Atık yönetimi, sağlık ve şefkati birleştiren proje, Türkiye’yi uluslararası alanda temsil edecek yarışma için finale kaldı.

İzmir Mavişehir Okyanus Koleji’nden Çevre Gönüllüsü 5 lise öğrencisi ve bir öğretmenin oluşturduğu Sbarkofhope adlı ekip, tespit ettikleri çevre sorunlarına yönelik çözüm oluşturdıkları projelerle uluslararası finalde yarışacak.

Üç Probleme Odaklandılar

Sbarkofhope adındaki grup üyeleri 4 haftalık bir araştırma sürecinin ardından bir araya geldikleri ilk sunumlarında 3 probleme odaklandı. Mobilya atıkları, Evsiz hayvanlar, Sokak hayvanlarının sağlığı ve Bulaşıcı hastalıkları ana sorunlar olarak belirlendi. Her bir öğrenci sunuma kendi tespit ettiği çevre sorununa çözüm önerisi ile katılmıştı. Proje Koçu Yılmaz öğrencilerinden ikinci sunumları için birlikte belirledikleri 3 ana soruna inovatif bir yaklaşımla ortak çözüm üreterek katılmalarını istedi. İkinci sunumlarına öğretmenlerinin değiştirdiği bakış açısı ile hazırlanan öğrenciler sorunlara inovatif bir yaklaşım sergilediler.

Grubun üyesi olmaktan duyduğu heyecanı dile getiren Ela Çınar “Hepimiz birer çevre gönüllüsüydük. Ama Proje Koçu öğretmenimizin koordinasyonunda sorunlara bütüncül bakmasını, entegre çözümler üretmesini öğrendik. Sokak hayvanlarının barınma konusunda çok sağlıklı evlere sahip olmadığı, bundan kaynaklı bulaşıcı hastalıklarınların yaygınlaştığını tespit ettik. Mobilya atıklarından kulübe yapmanın, kedi ve köpek mamaları o kulübelere ulaştırmanın sorunların koordine edilmesiyle ortaya çözümün çıktığını tespit ettik” dedi.

Kamuoyu Desteği Bekliyorlar

Projelerine kamuoyu desteği oluşturmak için bir dizi faaliyet gerçekleştirdiklerini belirten Ulaş Kozan ise “Projemizin bilinirliğini arttırmak ve desteklerini arttırmak için fikir birliği yaptık. Broşürler oluşturup dağıttık. Sosyal Medyada Bannerlar paylaştık. Pet İzmir 2019 Fuarında projemizi tanıttık. Katılan dernek ve hayvan severlere anlattık. Karşıyaka Belediyesi atölyesinde kulübeleri imal ettik. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle birlikte boyadık. Kulübeleri pilot böle olarak seçtiğimiz okulumuzun çevresine yerleştirdik” diye konuştu.

Finale kalan proje hakkında bilgi veren Proje Koçu Matematik Öğretmeni Binnur Yılmaz da, “Bu proje ile FPSPI(Future Problem Solving Program International) yarışmasının CMPS(Community Problem solving) katagorisine de katıldık. Amacımız sokak hayvanları hakkında doğru bilinen yanlışları belirleyip gerek beslenme gerekse barınma konusunda çözüm olmaktı ve bunu kendi tasarladığımız barınaklarımızla ön test-son test anketimizle geçerliliğini kanıtlamış olduk” dedi.

05 Nisan 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?