Prof Sıkı’ya büyük onur

İzmir Kuşcenneti'nin korunması, geliştirilmesi için mücadele eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı'ya, “Çevre Hizmet Ödülü” verilmesine karar verildi.

Kamuoyunun “Kuşçu Hoca” olarak tanıdığı ve 36 yıllık akademik hayatının tamamını Gediz Deltası’ndaki İzmir Kuşcenneti’nin 1982 yılından beri korunması, geliştirilmesi, bilim alemine ve kamuoyuna tanıtılması için mücadele eden Prof. Dr. Mehmet Sıkıya Akdeniz Üniversitesi tarafından 2017 yılı “Çevre Hizmet Ödülü” verilmesine karar verildi. Bu karar; Ulusal Danışma Kurulu, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mühendislik Fakültesi Yönetim Kurullarının ortak toplantısında yapılan nihai değerlendirme sonucunda alındı.

Akdeniz Üniversitesi tarafından verilen Çevre Hizmet Ödülleri; Türkiye, Antalya ve Akdeniz Üniversitesi ölçeği ile Bilim Onur, Bilim, Bilim Hizmet, Çevre Hizmet, Çevre Özel ve Çevre Teşvik ödüllerinden oluşuyor.

Ege Üniversitesi (E.Ü.) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda E.Ü. Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı; “İzmir Kuşcenneti-Gediz Deltası ekosisteminin korunmasına yönelik yol gösterici ve örnek çalışmalarından dolayı” 2017 yılı Bilim Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Layık görüldüğü Bilim Hizmet Ödülü ile ilgili olarak konuşan Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “36 yıldan beri İzmir Kuşcennetini yaşatma, yasal koruma statüleri kazandırma ve bilim alemine-kamuoyuna tanıtma mücadelemin Akdeniz Üniversitesi yöneticileri tarafından takdir edilmemden son derece mutluyum. Uzun soluklu çalışmalarım süresince beni destekleyen bütün kişi, kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür ettiğimi belirtir, ayrıca bu çevre koruma çalışmalarımın gençlere örnek olmasını temenni ederim” dedi.

18 May 2018 - 15:11 - Çevre