ANLAŞILDI MI ŞİMDİ VEHBİNİN KERRAKESİ

Suudi Arabistan’ın peyki olan ülkelerden Türkiye’ye yönelik, yalan yanlış suçlamalar başladı. Sayın Cumhurbaşkanı bu ithamlara haklı olarak büyük tepki gösterdi ve BAE Dışişleri Bakanının ağzının payını verdi.

Arabistan Müslüman Yemen‘de sivilleri bile öldürüyor.

Katar ile kanlı bıçaklı…

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki çekişmede. Türkiye’nin ağırlığını Katar lehine kullanması, Arap dünyasında büyük yankılar yaratmaya devam ediyor.

Türkiye’nin , Rusya ve İran ile Avrasya Üçgeni’ni kurması Riyad yönetimini çileden çıkarmış olmalı ki…

Can düşmanı İsrail ile neredeyse kanka oluverdi…

Avrasya Üçgenine karşı, Amerika, İsrail ve Suudi birlikteliği oluşturuldu.

Ve Suudi Arabistan’ın peyki olan ülkelerden Türkiye’ye yönelik, yalan yanlış suçlamalar başladı.

***

Geçtiğimiz günlerde BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed bir Osmanlı paşasını ve Osmanlı torunlarını hırsızlıkla suçladı.

Sayın Cumhurbaşkanı bu ithamlara haklı olarak büyük tepki gösterdi ve BAE Dışişleri Bakanının ağzının payını verdi.

Ancak çok geçmeden Suudi bir siyasi analist Amid El-Şehri, BAE Dışişleri Bakanını destekleyerek. Osmanlıya SÖMÜRGECİ damgasını vuruverdi…

“Osmanlı sömürgeciydi” diyen Amid El-Şehri, Osmanlı’nın hilafet devleti olmadığını, bölgede yaşanan kanlı savaşların sebebinin yine Osmanlı olduğunu iddia etti.

Önceki gün ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Bakanı Enver Gargaş, Twitter hesabında Türkiye’yi hedef aldı. Gargaş, “Arap dünyası Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyecektir” ifadesini kullandı. Gargaş, Türkiye ve İran’ın bölgedeki hakimiyetine karşı Suudi Arabistan ve Mısır’a birleşme çağrısında bulundu.

****

Öncelikle şunu belirtelim ki, Osmanlı hiçbir zaman Arap ülkelerinde sömürgecilik yapmamış, tam aksine oraları ihya etmiştir.

Birinci Dünya savaşı boyunca Bölgede bulunan Falih Rıfkı Atay, gördüklerini, yaşadıklarını Zeytin Dağı adlı kitabında şöyle anlatır:

Biz Kudüs’te kirada oturuyoruz. Halep’ten bu tarafa geçmeyen şey yalnız Türk kağıdı değil. Ne Türkçe ne Türk geçiyor. Floransa ne kadar bizden değilse Kudüs de o kadar bizim değil. Sokaklarında gezerken Türkleşmiş hiçbir Arap görmedim ama Araplaşmamış Türk Yok gibi…

Osmanlı’da itibar azınlığın imtiyazı idi. Türklerin hiçbir imtiyazı yoktu. O nedenle herhangi bir Müslüman azınlıktan olmak Türk olmaktan daha faydalı idi.. Osmanlı bu topraklarda ücretsiz tarla ve sokak bekçiliği yapıyordu o kadar.Osmanlı, Trakya’dan Erzurum’a doğru koca gövdesini yan yatırmış, memelerini sömürgecilerin ağzına teslim etmiş bir sağmal idi… Arap meselesi denen şey Türk düşmanlığı’dan başka bir şey değildi.”

Gerçekte sömürülen Arap ülkeleri değil, Osmanlı devletinin ta kendisiydi…

***

Hırsızlık iddialarına gelince:

Fahrettin paşanın Peygamberimizin türbesinden, İstanbul’a gönderdiği değerli eşyaların pek çoğu Osmanlı padişahları tarafından hediye olarak gönderilmişti.

Fahrettin paşa bu çok kıymetli eşyaları kotarmasaydı, İngilizler ve bir kısım çapulcu Arap tarafından yağmalanmayacağının garantisini kim verebilirdi?..

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 haziran 2010’da yaptığı bir konuşmada göklere çıkardığı Araplar, işte böyle ilk fırsatta dostlarını arkadan vurmaya çalışırlar…

Bu nedenle Türk, Arap’ın ne sağ elidir, ne sağ gözü…

Yalakalığı bırakın doğru söyleyin sözü…

www.haberhurriyeti.com / FİKRET KALMUK

———-

Sevgili okurlar, okumayanlar…

Dostlar,arkadaşlar, kalemdaşlar…

Ve insan olmanın erdemine erişenler….

Hepinize Yeni yılda, sağlık, mutluluk, başarı diliyorum…

Sevgi ve saygılarımla.. fk

31 Aralık 2017 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi