ÖDEMİŞ’İN FİDANLARINI DÜNYAYA SATACAĞIZ

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin Kurucu Başkanı Olgun Ballı, hedeflerini Haberhürriyeti Gazetesi’ne anlattı. Ballı, “Yıllardan beri üretim yapıyoruz, sorunlarımız da var ve mevcut kooperatifler bu sorunları çözemedi. Biz de üreticiler olarak kendi etrafımızda toplandık, sorunlarımız şunlar şunlar dedik ve kooperatif kurarak hem kendi sorunlarımızı çözelim hem de üreticilere faydalı olalım istedik. Biz

KADIN ÜRETİCİLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIZ

Ödemişli genç üreticiler şu günlerde kendi göbeklerini kesmek için yola çıkmışlar.Girdi maliyetlerini azaltmak için formül arayan Ödemişli yedi dış mekan bitkisi üretici el ele vermişler ve kooperatif kurmuşlar. Hepsi de sektörün önemli üreticilerinden olan ortaklar, babadan fidancı Olgun Ballı’yı da kurucu başkan seçmişler. Şu günlerde arı gibi çalışıyorlar ve Kooperatifin merkez ofisini dizayn ediyorlar. Başkan Ballı’yla süreci yola çıkış hikayelerini konuştuk. Röportaja geçmeden çok önemli bir çağrıları var ve öncelikle onu duyuralım. Olgun Ballı, “Süs bitkileri ve fidan yetiştiren tüm kadın üreticilere pozitif ayrımcılık yapacağız. Onları kooperatifimizin çatısı altında toplanmaya çağırıyoruz” dedi.

Bir ay önce Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kurdunuz, kurma kararını nasıl aldınız, kurduğunuz kooperatiften bahsedebilir misiniz?

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni yedi kişiyle birlikte kurduk. Yeni yeni ortaklar alacağız ama insanlar için ortaklık sermayesi ağır geliyor. İlk etapta bir alışveriş olsa yavaş yavaş olacak. Kooperatif kurmamızdaki amaç mevcut kooperatif ya da birlikler var ama bize hitap etmiyor. Bizim işimiz farklı, hedefimiz farkı. Kaliteli üretim yapacağız, işimiz de sadece süs bitkileri olacak, hedefimiz bu. Sadece tek bir noktaya odaklandık. Yoğurt da üretmeyeceğiz, ayran da üretmeyeceğiz, seralar yapıp üretim yapmak gibi bir niyetimiz de yok. Sadece kooperatif olarak bunu zaman içerisinde şekillendireceğiz, alt materyaller olarak bir üretim tesisi fikrimiz var. Onun için de bir çözüm ortağı bulacağız, ona ürettireceğiz, kooperatif sadece parasal olarak ortak olacak.

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin kime, ne faydası olacak?

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’mizin üreticilerimize, doğal olarak da bölgeye faydası olacak. Özellikle üretim noktasında bölgenin üretim kalitesini artıracak. Biz zaten kuran arkadaşlar olarak farklı ürünleri, farklı şekillerde üretiyoruz. Ana işimiz meyvecilik olmayacak süs bitkileri olacak.Birlikten kuvvet doğar düşüncesiyle bölgemizde bazı kurumlar yurt dışından torf getiriyor ama bakıyorsunuz özel getiren firmalarla aynı fiyata satıyorlar. Senin kurum olmanın bir avantayı kalmıyor. Biz burada torf getirdiğimiz zaman ucuz vermeliyiz, o zaman biz üreticiye destek oluruz. Anaç fide ile ilgili düşüncemiz var, en büyük amaç ise torf ve gübre. Bizim bunlarla ilgili uğraşlarımız olacak çünkü kendimiz zaten bu işi yapıyoruz, kendimiz yaptığımız için sorunları biliyoruz. Paralı başkanlık gibi bir durumumuz olmadığı için çözümler üreteceğiz, yani bir kooperatif olarak üreticinin sorununu çözerken kendi sorunumuzu çözmüş olacağız. Hedefimiz bu, ayrıca ürün kalitesini artıracağız. Yurt dışından bir alıcı geliyor, kendi adıma konuşayım bir tır dolduramıyorum çünkü ürün çeşitliliği lazım, yeterince ürün çeşitliliği yok elimizde. Biz bir çeşitliliği artırmanın gayreti içerisindeyiz.Yıllardan beri üretim yapıyoruz, sorunlarımız da var ve mevcut kooperatifler bu sorunları çözemedi. Bizim sorunlarımız devam ediyor, biz de üreticiler olarak kendi etrafımızda toplandık, sorunlarımız şunlar şunlar dedik de kooperatif kararak hem kendi sorunlarımızı çözelim hem de üreticilere faydalı olalım istedik. Bir yerden başlayalım en azından diye yola çıktık. Geçici bir yönetim oluşturduk, zorunlu bir genel kurul yapmamız lazım o da ticaret sicil gazetemiz daha çıkmadı, önümüzdeki aylarda kongremizi yapacağız.

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ne kimler üye olabilir, ödeme yapılacak mı, yapılmayacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve üretici olmak bizim kooperatifimize kayıt olabilmek için yeterli. Bizim kapımız herkese açık.

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi olarak ilerleyen süreçte sorunları nasıl çözeceksiniz?

Önümüzde örneğin bir saksı problemi çıktı, bununla ilgili çözüm yolunu bulmak için arayışa gireceğiz. Gübre sıkıntımız olursa onu çözmek için çalışacağız. Bütün sorunları aynı anda çözme imkânımız zaten yok. Zaman içerisinde sorunlarımızı aşmak istiyoruz.Bizim en büyük hedefimiz şu, bu ovadan dünyanın her tarafına fidan göndermek istiyoruz. En büyük hedefimiz de hayalimiz de bu. Biz bu işin içinden geliyoruz, siyaset yapmak için gelmedik, iş yapmak için geldik. Sektörümüze faydalı olalım istiyoruz. Türkiye’nin örnek kooperatifi olacağız, sattığımız bütün ürünlerin arkasında duracağız.

Türkiye halen yurt dışından bitki ithal ediyor, bitki ithalatının önüne geçebilmek için neler yapılmalı?

En önemlisi kaliteli üretim, kaliteli üretim yapmazsan tabi ki adam yurt dışından bitki getirir. Bütün arabalarımızı yurt dışından alıyoruz, çünkü araba üretemiyoruz. O yüzden almaya mecburuz. Hükümet yurt dışından bitki ithal edilmesini yasaklarsa, resmi ya da özel kurumlar bizden alırsa bu sorunun önüne geçilir. Bu durum yasaklanırsa beş yıl içerisinde rayına oturturuz, en kaliteli ürünü yetiştiririz.Yasaklamak bir çözüm olabilir mi, olur. Dışarıdan bir şey getiremeyince yerli üreticiye muhtaç olacak, yerli üretici de bu sayede kalkınacak, daha iyi üretimler yapmaya başlayacak. Resmi olarak yasaklamak çok zor ama sınır konulabilir. Yerli alırsan teşvik alabilirsin, yerli almazsan teşvik yok diyebilir.

Sektörünüzün sorunları neler? Örneğin nitelikli eleman bulabiliyor musunuz, eleman açığı var mı?

Nitelikli eleman bulamıyoruz. Bizim ülkemizde şöyle bir düşünce var; gençlerimiz gidiyor iki yıllık dahi bir okul okusa masa başı iş arıyor, gölgede iş istiyor. Kimse tarlada çalışmak istemiyor. Niye bizim ülkemizde böyle anlamıyorum ama böyle bir gerçek var. Ziraat mühendisi okulu bitiriyor ama ayağına çizme giyip tarlaya girmekten imtina ediyor. Sanki vali olmaya gelmişler. Ziraat mühendisi dediğin çizmesini de giyecek, toprak da kazacak, hepsini yapmak zorunda.

Ödemiş’de fuar, Bayındır’da ise festival düzenleniyor, sizce festival mi düzenlenmesi gerekiyor fuar mı?

Tabi ki fuar daha önemli. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, bütün dünyada bunu fuarla yapıyorlar. Yerel ölçekte festivali yaparsın, küçük üreticiler için ekonomik canlılık olur. Fuarın komple sektöre katkısı oluyor, fuar sayesinde her yerden insan geliyor buraya, fuarda da festival gibi olmuyor. Fuara işin profesyonelleri geliyor, o işle uğraşan insanlar geliyor. Kaliteli ürünleri dünyaya gösterebilmek için fuarlar çok önemli. Geçen yıl biraz zayıftı, hem seçim muhabbeti vardı, hem ekonomik kriz vardı hem de biraz eleştirmek gerekirse çok iyi tanıtılamadı. Ödemiş tarımın merkezi, süs bitkisi de tarımın bir kolu, buradaki idarecilerden de destekler alınabilir.

05 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?