Hak, Hukuk, Adalet

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 gün süren Adalet Yürüyüşü’nü tamamladı. Maltepe’de kurulan kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine Hak, Hukuk, Adalet sloganıyla başladı. Yüzbinleri bulan kalabalığa konuşan, Kılıçdaroğlu, sevgiler, selamlar muhabbetler gönderdi. Kendilerine destek verenlere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Yol boyunca yürürken araç kullanıcıları bazen kornayla bazen elleriyle bizi yüreklendirdiler. Onlara da buradan şükran

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 gün süren Adalet Yürüyüşü’nü tamamladı. Maltepe’de kurulan kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine Hak, Hukuk, Adalet sloganıyla başladı. Yüzbinleribulan kalabalığa konuşan, Kılıçdaroğlu, sevgiler, selamlar muhabbetler gönderdi. Kendilerine destek verenlere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Yol boyunca yürürken araç kullanıcıları bazen kornayla bazen elleriyle bizi yüreklendirdiler. Onlara da buradan şükranlarımı gönderiyorum. Bize sofrasını açan, ayranını ikram eden, çayını ikram eden, yemek gönderen, topladığı kır çiçeklerini sevgiyle bize veren, hayır dualarım sizinledir diye annelere, babalara, dedelere şükran borçluyum. Buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum. Yol boyunca büyük bir kısmını birlikte yürüdüğümüz Harp Okulu’ndayken tutuklanan oğlu için yürüyen Veysel Amca’ya da teşekkürlerimi gönderiyorum. Ve tabii ki yolda gelirken bizi protesto eden sevgili vatandaşlarımız da vardır. Kemal Kılıçdaroğlu herkese saygılıdır. Onlara da teşekkür ediyorum. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasini getireceğiz. Herkes düşüncesini ifade edebilecek. Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize. Ankara’dan İstanbul’a kadar polisinden jandarmasına bütün güvenlik güçleri bizim burada sağlıklı olarak toplanmamız için çaba harcadılar. Hiçkimse unutmasın biz yürürken taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı. Vurup kıracağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl eylemini yaptık. Güvenliğimizi sağlayan, polise jandarmaya da teşekkür ediyorum. Protesto edenlere de saygılıyım. Adaleti onlar için de istiyoruz” dedi.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA’DAN BAŞLATTIĞI ‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NÜ SONLANDIRACAĞI MALTEPE MİTİNG ALANINDA KALABALIĞA HİTAP ETMEYE BAŞLADI. (İHA/İSTANBUL-İHA)

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMALARINDAN NOTLAR ŞÖYLE:

NEDEN YÜRÜDÜK
Gazeteciler için yürüdük,
haksızlığa uğrayan öğretim üyeleri için yürüdük.
Çocuk işçiler için yürüdük.
Tek adam rejimine karşı olduğumuz için yürüdük.
Yargı siyasetin eline verildiği için yürüdük.
Son 15 yıldır çalınan üniversite giriş sınavı soruları için yürüdük.
Hak arayanların, tutuklanmaması için yürüdük.
Konuşamayan, korkan işadamyları için yürüdük
şehitler ve Gaziler arasında ayrım yapıldı, Ayrım yapılmaması için yürüdük.
Özetle adalet için yürüdük.
9 Temmuz bir yürüyüşün sonu değil, bir başlangıçtır.
***

Başörtülü kadınlara iktidara gelince başlarını açtıracağımız söyleniyor. İnanmayın bunlara. Biz herkesin yaşam tarzına, herkesin kimliğine saygılıyız.

KILIÇDAROĞLU ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN BİLDİRİSİNİ 10 MADDE HALİNDE SIRALADI.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, “ANKARA GÜVENPARK’TA BAŞLADIĞIMIZ YÜRÜYÜŞÜ MALTEPE’DE NOKTALADIK AMA KİMSE BU YÜRÜYÜŞÜN BİR SON OLDUĞUNU DÜŞÜNMESİN” DEDİ. (MURAT ERGİN/İSTANBUL-İHA)

İŞTE 10 MADDELİK O LİSTE

Biz yani biz, 15 Haziran’dan bu yana yürüyen on binler, bugün Maltepe’de bir araya gelen yüzbinler olarak tüm dünyaya sesleniyoruz. Biz herkes için adalet istiyoruz. Sadece ve sadece adalet istiyoruz. 25 gündür on binlerce ağızdan hep birlikte aktardığımız hak hukuk adalet talebimizin karşılanmasını istiyoruz.

Adalet bir haktır.

Adalet hakkımızdır.

Biz hakkımızı istiyoruz.

Bu amaçla bir araya gelen milyonlar olarak Türkiye’nin son bir yılda içine sokulduğu duruma ilişkin tespitlerimiz ve çağrımız şudur.

1- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2- İktidar tarafından 20 Temmuz’da getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

7- OHAL ortamında ve devlerin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.

9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.

Bu adalet çağrısı adaletin insan haysiyetinin temeli olduğu inancıyla hazırlanmıştır. Biz Türkiye’yiz. Adalet isteyen, barış isteyen Türkiye’yiz. Biz kavga değil huzur isteyen Türkiye’yiz. Biz halkız. Bu mücadele adalet mücadelesidir. Bu çağrıdaki taleplerimiz karşılanana kadar durmayacağız. Korku duvarı artık yıkıldı. Bu bağlamda yasama yürütme ve yargı erklerini kullanan tüm kesimlere bu taleplerimizi iletirken herkesi çağrımızı sahiplenmeye çağırıyorum.

Kılıçdaroğlu bu maddeleri kabul ediyorsanız el kaldırın dedi ve mitin alanındaki ellerini kaldırıp maddeleri onayladı.

İHA HABERLERİ

Serdal Altıntepe – İsmail Coşkun – Mustafa Bakırhan – Mustafa Esen – Mehmet Başa / İSTANBUL’DAN BİLDİRİYOR.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara Güvenpark’ta başladığımız yürüyüşü Maltepe’de noktaladık ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü sonlandıracağı Maltepe miting alanında kalabalığa hitap etmeye başladı.
“Aziz vatandaşlarım, benimle birlikte 450 km’yi kat eden sevgili arkadaşlarım” diyerek kalabalığa seslenmeye başlayan Kılıçdaroğlu, “Sevgili adalet arayışçıları. Maltepe meydanından bütün Türkiye’ye gönül dolusu muhabbetler gönderiyoruz. 15 Haziran 2017’de sabah saatlerinde Ankara Güvenpark’ta başladığımız yürüyüşü Maltepe’de noktaladık ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır. 9 Temmuz yeni bir tarihtir, yeni bir iklimdir yeni bir doğuştur” dedi. Kılıçdaroğlu Maltepe meydanındaki kalabalığa hitabını sürdürüyor. (İHA)

09 Temmuz 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?