75 yıl önce, 75 yıl sonra

Battı sanılan kayık Bozburun'a çıkmıştı.

Kaçan kaçanaydı.

Kaçanlar en yakın yere,Datça‘ya sığınıyordu.

İkinci Dünya Savaşı günleri.

1943yılının ilkbahar aylarıydı.

Yunanistan‘ı işgal edenNazi Almanyası, RodosveSimiadalarını da ele geçirmişti.Aralarında asker kaçakları da vardı. Bir gündePalamutbükü‘ne300kadarİtalyan,60kadar daİngilizaskeri sığınmıştı.Datçalılarasker kaçaklarına kucak açmıştı.İtalyanlar‘ı köyün camisine,İngilizler‘i de ilkokuluna yerleştirdiler.Köy bekçisiSüleyman Çete, ev ev dolaşıp sığınmacılar için ekmek ve yiyecek topluyordu.Köylüler sığınmacıların ihtiyaçları karşılamaya çalışıyordu.Kaçaklar hep korkulu gözlerle bakıyordu etrafa.Gökyüzünde bir uçak sesi duyulduğundaİtalyanveİngilizler panik halinde ara sokaklara gizleniyordu.İtalyansığınmacıların arasında bir kadın vardı.Kucağında bir çocuk.Bir tane de karnında.Sürekli“Yannimu! Yannimu!”diye çırpınıyordu.Bağırmaktan sesi kısılmıştı.Ağlamaktan gözleri kan çanağıydı.Köy halkı neden ağladığını bilmeden, merak ve üzüntü içinde kadını izliyordu.Bir kaç kişi koluna girip,Hüseyin Çavuş’un bahçesindeki evin boş bir odasına götürdüler.Sonra İtalyanca bilen birini buldular.Sordular kadına, “derdin ne?“Anlattı.O anlattıkça, olay anlaşıldı.Meğer İtalyanlar‘ın bazıları karşıdakiTilos Adası’ndan kayıklarla kaçmışlarDatça’ya.Yolda kayığın biri kaybolmuş.Kadın,“onlar öldü, boğuldu”diye ağlıyormuş.Haberi duyan köylüler kadının üzüntüsüne ortak olmuştu.Ancak, bir kaç gün sonra güzel bir haber geldi.Battı sanılan kayıkBozburun‘a çıkmıştı.Bir andaTürkler, İtalyanlarveİngilizlerbüyük bir sevinç yaşadı.O zamanlarda hergün 10-20 kaçakDatça‘nın köylerine sığınıyordu.Köylüler sığınmacıların yardımına koşuyordu.

*. *. *

Çeşme Köy’ün yerlilerindenCahit Çeteböyle anlatmıştı o günleriDatça Yerel Tarih Derneği BaşkanırahmetliNihat Akkaraca’ya.

Yıl 2018.

Aradan75 yılgeçmiş.Merak ediyor insan.Yarın200 SuriyelimülteciDatça’ya sığınsa ne olur acaba?

20 Kasım 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?