Hipokrat Yemini’ni unutmamak…

Gelişmiş ülkelere bakınca terk edilen GELENEKSEL TIP yöntemlerinin yeniden ön planda olduğunu görmekteyiz.

Ülkemizde uygulamaya çalışılan Sağlıkta Dönüşüm Programı nedendir bilinmez Çağdaş Hekimlik uygulamalarıyla örtüşmemektedir. Çağdaş Hekimlik uygulamaları hastalık ortaya çıkmadan müdahale etme şansı tanır; uzun dönemde de ilaç tüketimini azaltır. Bundan dolayıdır ki bireyler ve hükümetler için ekonomik bir durum söz konusudur. Ülkemizde sağlık hizmetlerine ayrılan bütçeye bakınca her geçen gün tedavi edici hizmetlere ayrılan payın arttırıldığını, bireysel koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin azaltıldığını görmekteyiz.

Gelişmiş ülkelere bakınca terk edilen GELENEKSEL TIP yöntemlerinin yeniden ön planda olduğunu görmekteyiz. GELENEKSEL TIP yöntemleri, sağlığın korunması ve geliştirilmesini temel alan ÇAĞDAŞ HEKİMLİK yöntemleriyle bir bütün olarak ele alınmalıdır.
Sağlıkta Dönüşüm Projesi sayesinde ülkemizde ilaç endüstrisi pazar payı her geçen yıl artmaktadır. Toplam sağlık harcamalarının büyük bir kısmını ilaç harcamaları oluşturmaktadır.
Türkiye’deki ilaç gruplarının pazar payına baktığımızda ise; antiromatizmal, antibiyotik gibi ilaç gruplarının pazar payının azalıp, sinir sistemi ilaçlarının pazar payının arttığını görmekteyiz. Özellikle de ANTİPSİKOTİK ve ANTİDEPRESSAN ilaç grupları…

Tabii ki sadece psikiyatristlerin hastalarına yazdığı reçetelerdeki ilaçları düşünmek bu artışın tek nedeni olarak gösterilemez. Beraberinde Türkiye’deki psikiyatristlerin sayısının yetersiz olmasından dolayı psikiyatrist dışındaki hekimler tarafından uygun olmayan ilaçların reçetelenmesininde etkisi büyüktür.
Gözardı edilmemesi gereken önemli konulardan biri de şudur. Kalıcı bir iyileşme sağlamak için psikiyatristin hastasıyla zaman geçirmesi hayatının içine girmesi gereklidir. Bir psikiyatrist çalışma koşullarından dolayı ülkemizde günde 40-50 hastaya bakmak zorunda olabiliyor. Böyle bir durumda psikiyatrist örneğin bir depresyon hastasına antidepressan reçetelendirerek kısa süreli tedavi yapıyor. Yani sakalınızı bugün kesiyorsunuz ama sabah yine uzuyor….

Oysaki ÇAĞDAŞ HEKİMLİK + GELENEKSEL TIP yöntemlerini uygulayacak bir proje gerek hastanın, gerek doktorun, gerekse de devletimizin ekonomik açıdan daha rahat etmesini sağlayacaktır.
GELENEKSEL TIP uygulamalarında ŞİFA; genel olarak hastanın yalnız bedenini değil RUHUNU da iyileştirmeye dayanmaktadır. Sağlığı bir bütün olarak düşünerek; bedenin iyileşmesini öncelikle ruhun iyileşmesine bağlamalıyız. Hastalık ruhunun bedene girmesi ya da ruhtan bir şeyler eksilerek bozulmasıyla birlikte bedenin de değişime uğraması, hastalığın nasıl algılandığına işaret etmektedir. Bu anlayış aynı zamanda teşhisten tedaviye uzanan sürecin bütününe yansımaktadır. Modern tıp adı altındaki gelişmeler, Hipokrat tedavisindeki bütüncül tedavi anlayışından doğduğu halde, modern tıbbın hastaya ve hastalığa günümüzdeki yaklaşımı çeşitli tartışmalara yol açmaktadır. Modern Tıp, bedenin daha küçük parçaları üzerinde yoğunlaşarak çoğu kez hastanın bir “İNSAN ” olduğunu göremez hale gelmektedir ve ŞİFA kavramıyla ilgilenmediği için eleştirilmektedir. Oysa, Tıp doktorlarının yüzyıllardır bağlılık sözü verdikleri Hipokrat Yemini’nin amacı hastaya zarar vermeden ŞİFA vermektir. Özellikle psikiyatristler hastalarına yaklaşırken tamamen bütüncül tedavi planı yapmalılar ve ilaç sektörüne değil, devlet ekonomisine değil, karşılarındaki hastanın İNSAN olduğuna ehemmiyet ederek tedavi protokollerini oluşturmalılar. Ben dahil tüm hekimler; Tıp fakültesinden mezun olurken edilen HİPOKRAT YEMİNİ’nin ne denli önemli olduğunu asla unutmamalıdır. O halde bir kez daha tekrar etmekte sakınca görmüyorum…

TIP FAKÜLTESİ’NDEN ALDIĞIM BU DİPLOMANIN BANA KAZANDIRDIĞI HAK VE YETKİLERİ KÖTÜYE KULLANMAYACAĞIMA, HAYATIMI İNSANLIK HİZMETLERİNE ADAYACAĞIMA, İNSAN HAYATINA MUTLAK SURETTE SAYGI GÖSTERECEĞİME VE BİLGİLERİMİ İNSANLIK ALEYHİNDE KULLANMAYACAĞIMA, MESLEĞİM DOLAYISIYLA ÖĞRENDİĞİM SIRLARI SAKLAYACAĞIMA, HOCALARIMA VE MESLEKTAŞLARIMA SAYGI GÖSTERECEĞİME DİN, MİLLİYET, CİNSİYET, IRK VE PARTİ FARKLARININ GÖREVİMLE VİCDANIM ARASINA GİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİME, MESLEĞİMİ DÜRÜSTLÜK VE ONURLA YAPACAĞIMA, NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE YEMİN EDERİM.

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Ruhu aynıdır tüm yaratılanların bedeni farklı olsa da. / HİPOKRAT

15 Nisan 2014 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi