Enerji kullanımını azaltmanın bir yolu olarak kentsel planlama – 6

Yürüyüşü ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için sokak kodu tasarlayın

Dünya Enerji Kentleri Birliği, yaşam kalitesini artırmak için yola çıktı. Enerji konusunda Megawatt ile düşünmeye alışkın olanları, Negawaat’la düşünmeye çağırdı ve “Kentlerde Enerji Dönüşümü önerilerini açıkladı. Haberhürriyeti olarak bu önerileri bir dizi halinde sizlerle paylaşıyoruz…

Yürüyüşü ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için sokak kodu tasarlayın

MEVCUT SORUN

Özel araç uzun süredir kentsel dinamizmin ve vatandaşlar için özgürlüğün sembolü olmuştur, ama araçların çoğalması artık bir sorun haline gelmiştir. Kentler, hızlı arabalar, her alana hızlı erişim, ayrılmış kentsel işlevler ve kamusal alan doluluk oranı etrafında organize edilmiştir ve böylece enerji kullanımının ani yükselmesine yol açmıştır.
Bu bisikletçiler ve yayalar, çocuklar ve yaşlılar tarafından kamusal alanların eğlenceli ve barışçıl kullanımı aleyhine bir durum olmuştur. Bir kez buluşma noktaları olarak kullanıldığında, sokaklar, kent sakinlerini ayıran neredeyse aşılması güç duvarlar haline getirmiştir.
Özel araçlar, sağlanan hizmet ve ortaya çıkan rahatsızlıktan ötürü orantısız miktarda alan kullanmaktadır. Cadde ve park alanların yanı sıra birçok yerler ve boşluklar, kalıcı olarak arabalar tarafından işgal edilmemiştir ama başka amaçlar için kullanılamaz. Enerji kullanımımızı azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için çok fonksiyonlu, dengeli, yoğun ve güvenli kamusal alanlara ihtiyaç duyarız.

ÖNERİ

Bir Otoban Kodunun kurulması, araçların çok fazla zarara yol açmadan dolaşmasını mümkün kılmıştır.
Bir sokak kodu kullanıcılar arasında paylaşılan kamusal alanı düzenleyen kurallar grubudur. En fazla maruz kalan insanları ve en yüksek risk faktörü sunan ulaşım şekillerine öncelik tanır. Bu aşağıdaki öncelik sırasını verir: sokaklarda oynama, yürüyerek mağazalara gitme, işe bisiklet sürme, toplu taşımayı kullanma, dağıtım filoları ve özel araç trafiği.

BAŞARIYA GİDEN YOL

• Keyifli toplantı yerleri gibi kamusal alanların tasarlanması.
• Nesneler yerine insan odaklı bir kent planlama politikasının bir parçası olarak sokak kodlarının tasarlanması.
• Yerel kamu ve özel sektörlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla kent mahallerinde sokak kodlarının uygulanması.
• Sokak kodlarının bölge düzeyinde kuşaklararası (çocuklar, ebeveynler, yaşlılar) ve çok-aktörlü (okullar, mağazalar) bir diyalog aracı haline getirilmesi.
• Sokak kodu ile mümkün kılınan değişikliklerin pedagojiyle açıklanması.

YARIN: Mal teslimi planları uygulayın

04 Mar 2014 - 15:07 - Çevre