Ödemiş’te yaralar kornişon ile sarılacak

Patates, domates, karpuzda umduğunu bulamayan Ödemişli üreticilerin büyük ümidi turşuluk salatalık (kornişon) oldu.

Patates, domates, karpuzda umduğunu bulamayan Ödemişli üreticilerin büyük ümidi turşuluk salatalık (kornişon) oldu.

www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ
İzmir Ödemişli üreticilerin can simidi turşuluk salatalık oldu. Bu yıl patates ve karpuzu istedikleri fiyata satamadıklarını belirten üreticilerden Emin Bektaşoğlu, sanayide ve kozmetikte kullanılan salatalığın üç farklı kalibrede satışının yapıldığını söyledi. Fiyatların bu yıl kilo başına 1,90 TL, 0,75 kuruş ve 0,35 kuruş aralığında seyrettiğini, bunun da üreticinin emeğini karşıladığını ifade etti. Bektaşoğlu, “Salatalık üreticiye can simidi gibi geldi” dedi.

“SALATALIKTA ARZ-TALEP DENGESİ OLUŞTU”

Bektaşoğlu, bölgedeki salatalık üretimi ile ilgili şunları söyledi:
“Birinci ekim salatalıkta ortalama 40 gün devam eden hasadın ardından, ikinci ekim de temmuz ortalarından ağustos ortalarına kadar sürer. Geçen yıllarda patatesten ağzı yanan kimi üreticiler bu yıl da istedikleri fiyatları bulamadı. Patates ve karpuzdan istedikleri karşılığı bulamayan bölgemizdeki üreticiler erik, slajlık mısır ve salatalık gibi alternatif ürünlere yöneldiler. İki-üç yıldır salatalıkta arz-talep dengesi oluştu.”

“YAZ TATİLİMİZ TARLADA GEÇER”

Öte yandan, ekonomik gücü yerinde olan vatandaşların tatil bölgelerine akın ettiği şu günlerde 40 derece sıcağın altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar da çalışmak ve gelir elde etmek zorunda olduklarını belirterek, “Bizim yaz tatilimiz tarlalarda geçer” ifadelerini kullandılar.
Kavurucu sıcakta günlük yevmiyesi için azimle çalışan kadınlar, sıcaktan başörtüleri sayesinde korundu. Tarlada işe erken saatlerde başladıklarını ifade eden Sabriye Gülcü, “Üreticilerin memnun olması diye bir şey yok. Çiftçi her yıl perişan. Ya sıcak olur ya da afet. Bayram seyran da yok. Sıcak hava denilince deniz akla geliyor ama biz tarım işçileri yılın en sıcak günlerini tarlalarda çalışarak geçiriyoruz. Bu yıl ekilen karpuz ve patateste yaşadığımız hüsran ortada. Patates tarlada 20 kuruşun altına kadar düştü. Karpuzda da aynı sıkıntı yaşandı” dedi.

12 Temmuz 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?