SAKLIÇÖL

Neval Savak'ın yazıları okurken düşündürüp, düşündürdükleriyle satır aralarına serpiştirdiği mesajlar, okura ve okuyana ayrı bir haz veriyor.

Önce her ifadenin bir iletişim, her iletişim olgusunun bir bildiri olduğu üzerinde anlaşmak gerekir. Salt ses imgesi gibi görünen dil işareti, gerçekte ses imgesiyle (anlamlananla) anlamın, bölünmez bütünlüğünden oluşmaktadır. Dil işaretinin bölünmezliği açısından, bir sözcük ses imgesinin dil işaretindeki görevi, anlamı taşımak, onu iletmektir. Bu nedenle, dilsel her etkinlik, tanımı gereği, anlamsal bir olgudur, bir bildiridir, iletişimdir.

“… Geceyi içiyorsun / karnıma dayanan ağzından / göğümüze konan altın kanatlılarla / sıcak ve aceleci // tenin turuncu sınırlarında / biz seninle pulsuz / biz seninle ayrı gayrı bir ihanet içinde / bir sevişmelik mektuplara yazılıyoruz // atlar susuyor yokuşlarda / şiirini eskiten kadın belleğiyle / izini siliyorum derinliklerinde / yarım kalan bir kedi hüznüyle // şair turuncu yazıyor kaderi / portakal mevsimi / yakamoz daha bir mavi // bir karanfilin ellerinde / parlıyor direniş inadına / sevmek tutuyor aklımın köşelerini…” (*)-(31).

İletişim kavramı, yalnızca karşılıklı anlaşma koşuluyla sınırlamamak gerekir. İnsanların, toplum yaşayışında birbirleriyle ilişkiye girme gereksiniminden başka, duygularını kavuşturmak gibi ‘ifadesel’ ve bu duyguları ve düşünceleri ‘güzel’ bir biçimde örgütlemek gibi ‘estetik’ gereksinimleri de vardır. Ama bütün ifade biçimlerinin amacı, ifadenin içeriğini dışa vurmak, başkaları tarafından anlaşılır kılmak, yani ‘iletmektir’. Çok özel nitelikli bir bildiri olan şiir, ancak bu yolla, bir ‘kuşdili’ değildir!

Bu satırları, bu sayfaya almamda ki düşüncem; az önce betimlediğim sözcüklerin yüksündüğü oylumlu ve içerikleriyle liriksem bir hazzı yakaladığımdı… Betimlediğim bu hazzı ‘Neval Savak’ın ‘Saklı Çöl’ adını yüklediği şiir kitabı, düşüncelerime adeta şaire kalemiyle yazıldı! Şair, idealistlerin sandığı gibi, insanı, gerçek dışı bir dünyaya, giz dolu bir derinliğe, düş dolu bir sonsuzluğa götüren kişi değildir sadece.

Satır aralarında kurguladığı her tümce, özenle seçilmiş ve ilmik ilmik dokunan ve kuyumcu işçiliğine dönüşmüş bir sanat eseri kıvamında her şiiri sevgili ‘Savak’ın… Okurken düşündürüp, düşündürdükleriyle satır aralarına serpiştirdiği mesajlar, okura ve okuyana ayrı bir haz veriyor. Ve bize giz gibi, salt derinlik gibi, sonsuz gibi, vs. gibi gelen şey, aslında somut gerçekliğin, geniş anlamda günlük yaşam gerçekliğimizin boyut kazanması, bütünleşmesi, dağınıklıktan kurtulması, birliğe kavuşmasıdır. Dışımızın kolay görünürlüğüyle içimizin karmaşıklığı arasında hiç konmayan köprünün bilinç düzeyine çıkarılması; sıradan insanın yaşayıp da, duyup da adlandıramadığı; buna düşünce gücüyle bir ad bulan kimsenin ise, etkili bir ifade biçimine dökemediği yaşam gerçeklerinin düzene sokulması, tanınır, anlatılır hale getirilmesidir… İşte tüm bu düşündüklerimi ve aktardıklarımı, kalemini ‘Saklı Çöl’ kitabıyla daha da perçinleyen iyi şair ‘Neval Savak’ı bana çağrıştırdıkları ve okura liriksem bir haz verebilecek düşüncelere yöneltebilecek olduğunu vurgulamak isterim… Ve her şiir severe bu güzel kitabı salık veririm.

Kitap; ‘Artshop’ yayınları, 2017 yılı basımı. ‘Saklı Çöl’ 64 güzel ve içerikleri oylumlu şiirlerle 80 sayfadan oluşuyor.

Meraklısına;

Şairimiz ‘Neval Savak’, 1973 İzmir doğumlu. Öğrenimini de bu ilde tamamladı. Birçok şiir dergilerinde şiirleri yayımlandı. Ve hala da hem şiir kitaplarını, yine dergilerde şiirlerini ve yazılarını yayımlamaktadır…

29 Haziran 2019 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Neval Savak - Çok teşekkür ederim. İncelikli işçiliğinize, emeklerinize sağlık. Yüreğiniz dert görmesin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 13:44

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi