Büyük aşkını AVUÇ İÇİNE sığdırdı

Ülkenin tek kadın yapım kanun ustası, minyatürle yıldız oldu.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Çalgı Yapımı Bölümü mezunu Türkiye’nin tek kadın kanun yapımı ustası Burçin Bayar, avuç içi büyüklüğünde minyatür enstrümanlar yapıyor.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Çalgı Yapımı Bölümü mezunu Burçin Bayar, okul süresi boyunca tambur ve bağlama yapımı üzerine çalışsa da ünlü kanun yapımı ustası Ejder Güleç’in atölyesinde kanun yapımına merak sardı ve Türkiye’nin tek kadın kanun yapımı ustası oldu. Geçimini kanun yaparak sağlayan 31 yaşındaki Burçin Bayar, gitar çalmayı çok seven eşine minyatür bir gitar hediye edince minyatür enstrümanlar yapmaya başladı. Sipariş üzerine ağaçla yapılabilen her türlü enstrümanın minyatürünü yapabilen Bayar, bir minyatür enstrümanı iki günde bitirdiğini söyledi.

EGE ÜNİVERSİTESİ DEVLET TÜRK MÜZİĞİ KONSERVATUVARI ÇALGI YAPIMI BÖLÜMÜ MEZUNU BURÇİN BAYAR, AVUÇ İÇİ BÜYÜKLÜĞÜNDE MİNYATÜR ENSTRÜMANLAR YAPIYOR. (CEREN ATMACA – HALİL KARAHAN/İZMİR-İHA)

EŞİNE YAPTI, ARKASI GELDİ

Minyatür enstrüman yapımının, eşine yaptığı hediye ile başladığını belirten Bayar, “Eşim gitar çalmayı çok sevdiği için ona minyatür gitar yapmıştım. Çok beğenilince başka minyatür enstrümanlar yaparak sevdiklerime hediye etmeye başladım. Şimdi de siparişle enstrümanların minyatürlerini yapıp satışını gerçekleştiriyorum. Küçük parçaları birleştirmek daha zor oluyor. Bir minyatür enstrümanı iki günde yapıyorum. Önce şablonu çıkarıyorum, sonra o şablonu ağaç üzerinde işaretleyip bıçkı makinesinde kesiyorum. Sonra yuvarlama ve zımparalama işi geliyor. Minyatür enstrümanları orijinaline yakın yapmaya çalışıyorum. Bu sebeple çok beğeniliyorlar” dedi.

AVUÇ İÇİ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ MİNYATÜR ENSTRÜMANLAR DİKKAT ÇEKİYOR. (CEREN ATMACA – HALİL KARAHAN/İZMİR-İHA)

19 Ekim 2017 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?