Tiyatrohane, yeni oyunları ile ezber bozacak

İzmir’in önde gelen eğitim ve sahne sanatları merkezi Tiyatrohane, 2015 sezonuna iddialı bir prodüksiyonla giriyor.

İzmir’in önde gelen eğitim ve sahne sanatları merkezi Tiyatrohane, 2015 sezonuna iddialı bir prodüksiyonla giriyor.

www.haberhurriyeti.com / KÜLTÜR SANAT
Danışmanlığını Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun üstlendiği, “Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen” oyunu, 17 Ocak saat 20:00’da Fuar İzmir Sanat sahnesinde yapılan Türkiye prömiyeri ile seyircisiyle buluştu. Kapalı gişe oynanan oyunu seyirciler ayakta alkışladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi yazarlık bölümü mezunu Ece Türkmut tarafından yazılan oyun 19 kişilik kadrosuyla seyirciye heyecan verici saatler yaşatacak. Başrolleri Tiyarohane’nin sahibi ve D.E.Ü.’si oyunculuk bölümünden mezun Erk Bilgiç ve aynı bölümden mezun Devlet Tiyatrosu sanatçısı Zeynep Nutku paylaşırken, kendilerine yan rollerde profesyonel oyuncular Ece Erişti, Yiğit Malgıl ve “Tiyatrohane Oyuncuları” eşlik ediyor.

Sahne ve ışık tasarımında yine D.E.Ü mezunu Emrah Tümer ve Mert Ayan görev alırken, kostüm tasarımında Ecrin Ece Andiç dikkatleri çekiyor. Uygulayıcı yapımcılığı Melike Çerioğlu Bilgiç üstlenirken oyunun dijital efekt ve video kurgusu kısa filmleri ile tanınan sinema yönetmeni Ayberk Olgay tarafından hazırlandı.

Kara komedi türündeki oyun, yakın gelecekte Tuvache ailesinin işlettiği ve ilginç ürünlerin satıldığı bir dükkanı konu alıyor. Dünyanın giderek daha yaşanılmaz bir yer olduğu, insanların hayattan beklentilerinin azaldığı, yaşamanın zor ve yıpratıcı olduğu bir distopya fikri üzerine yazılan oyun; pes etmenin yüceltildiği, çabanın ise gereksiz görüldüğü bir dünyayı tasvir ediyor.

Bu depresif ve karamsar dünyanın içinde ailenin küçük oğlu Alan ciddi bir sorun yaratıyor: Yaşama sevinci olan bu çocuk, ailesi tarafından, dışlanan, aykırı ve iflah olmaz bir hata olarak görülüyor. Alan ise, her şeye rağmen insanların hayata tutunması gerektiğini düşünüyor. Dükkana gelen herkesi değiştirmeye çalışıyor.

Oyunun hem yönetmeni hem de başrol oyuncusu Erk Bilgiç oyunla ilgili yaptığı açıklamada “Alan günümüz insanı için ihtiyaç haline gelmiş olumlu bakış açısını temsil ediyor. Ancak pozitif olandan uzaklaşmaya devam edersek yakın bir gelecekte, kendi ellerimizle dünyayı ve insanlığı ne hale getirebileceğimizi de gözler önüne seriyor. Oyun içerisinde günümüz dünyasının sorunlarına değinerek üzerimize düşen görevi yerine getirmek istedik. Küresel ısınma, intihar kavramı gibi konulara eleştirel bir gözle yaklaşan oyun görsel olarak oldukça tatmin edici bir dekor anlayışına sahip.” dedi.

Oyun 25 ve 29 Ocak’ta Fuar İzmir Sanat sahnesinde oynanacak. Oyunun Biletleri Biletix ve Tiyatrohane’den temin edilebilecek.

19 Oca 2015 - 13:00 - Kültür Sanat