RAMAZAN AYINDA GIDA KORSANLARINA DİKKAT!RAMAZAN AYINDA GIDA KORSANLARINA  DİKKAT!

Şüpheli besin satanları ‘Alo 174’ü’ arayarak ihbar edin…

Gıda Mühendisleri odası vatandaşları uyardı

RAMAZAN AYINDA GIDA

KORSANLARINA DİKKAT!

Haberhürriyeti

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, Ramazan ayında dengeli beslenme, sağlıklı ve güvenilir gıda maddeleri almaları konusunda vatandaşları bir bildiri yayınlayarak uyardı.

Bildiride şu hususlar yer aldı: Toplumsal ve sosyal yaşamımızda önemli bir yeri olan Ramazan ayında, beslenme düzeni ve alışkanlıklarımız tümüyle değişmekte, öğün sayısının azalacağı, açlık sürelerinin uzayacağı ve fiziksel aktivitenin de düşeceği göz önünde bulundurularak bu dönemde dengeli beslenme yanında sağlıklı ve güvenilir gıda maddeleri tüketmek de büyük önem taşımaktadır.

BU ÜRÜNLERİ SATIN ALMAYIN

Özellikle de alım gücü düşük olan kesime yönelik neredeyse hammadde fiyatına satılan ve merdivenaltı veya kayıtdışı şekilde uygun olmayan koşullarda üretilen gıda maddeleri halk sağlığı açısından risk teşkil etmektedir. Bu tür ürünler sokakta rasgele ortamlarda dökme veya ambalajsız şekilde satılabilmekte ve tüketicilere ulaşabilmektedir. Bu ürünlere itibar edilmemeli, satın alınmamalı ve tüketilmemelidir.

Güvenli gıda tüketimi için her tüketici aynı zamanda bir denetçidir. Tüketiciler, gıda ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyetlerini Alo 174 Gıda Hattı‘nı arayarak yapabilirler..

****

ÇOK ÖNEMLİ

Toplu yemek yenilen yerlerde özellikle iftar çadırlarında, yemekler uygun şartlarda muhafaza edilmelidir.Besleyicilik açısından zengin olduğu kadar mikroorganizmalara karşı hassas olan et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin dikkatli tüketimi büyük önem taşımaktadır. Bu ürünlerin soğuk zincirde satışa sunulduğundan emin olunmalıdır.İftarda tüketilen yemekler sahura kadar oda ısısında tutulmamalı, yemeklerin tekrar tekrar ısıtılmasından kaçınılmalı, yemekler yenilecek miktarlarda ısıtılmalı ve hemen tüketilmelidir.

16 May 2018 - 00:59 - Çevre