Yeni bir SAVAŞ, YOK EDİCİ olacaktır

Prof. Dr. Çağatay Üstün; giderek tırmanmaya başlayan Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerinin sürmesinin çok daha kötü sonuçlara zemin hazırlayacak girişimleri içerdiğine dikkati çekti.

Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Prof. Dr. Çağatay Üstün; giderek tırmanmaya başlayan Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerinin sürmesinin çok daha kötü sonuçlara zemin hazırlayacak girişimleri içerdiğine dikkati çekerek, bu bölgede çıkabilecek yerel bir savaşın kesinlikle etkin füzeler sayesinde tüm dünyaya yayılabileceğini vurguladı. Üstün, Kuzey Kore yönetiminin geri adım atmamasının ardında sorumsuz ve etik olmayan düşüncelerin varlığına işaret etti.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Üstün’ün Haberhürriyeti ile paylaşımları şöyle:

“Tüm ülkelere büyük göreler düşüyor tam da şu anda. Kuzey ile Güney Kore arasındaki gerilimin ABD, Çin, Rusya, Avrupa’nın da katılımıyla yeni bir felakete kapı açmasından endişe ediyorum. Uzun zamandır kıtalararası konumlar için füze denemeleri yapan Kuzey Kore yönetiminin uzlaşmacı olmayan tutumu dünyayı bir felakete doğru götürüyor. Bu bölgede çıkabilecek en küçük bir savaş tüm dünyayı etkileyebilecek bir boyuta dönüşebilir. Çevre sorunları, nükleer atıklar, arızalanmış ve radyasyon yaymaya devam eden nükleer santrallerin olduğu bir dönemde bu tip füze denemelerinin yapılmaya devam edilmesi bilinçli bir hareket gibi. Sanki birileri dünyanın sonu gelsin, tüm zamanların en büyük savaşı ve çevresel felaketi oluşsun diye bekliyor. Etik açıdan doğru olmayan bu durumu kınıyorum. Hiçbir ülke savaşlardan fayda sağlanabileceğinin hayalini kurmamalıdır. Bu zamanda ekosistemi ve insanlığı, diğer canlıları etkileyebilecek ufak bir çatışma ve genişleyen etkiler bizleri İkinci Dünya savaşından çok daha kötü ortamlara sürükleyebilir. Bu yüzyılın savaşlarında kazanan olmayacaktır. Kaybeden ise insanlık, tüm canlılar ve doğa olacaktır. Kuzey Kore yönetiminin barışa yönelik çözümler ile uzlaşmaya zorlanması tek ve son çaredir. Tüm dünyada nükleer savaş tehlikesi ve nükleer enerjiden faydalanma çabaları sona erdirilmelidir. Hiroşima, Nagazaki, Çernobil, Three Miles, Fukuşima unutulmamalıdır. Ne kadar büyük sıkıntılar çekildi ve halen de bunların yaraları sarılmaya çalışılıyor. Siyaset ve politikanın ne kadar aciz kaldığına bir kez daha tanık oluyoruz. Her zaman inandığım gibi dünyanın siyasetten ve politik çıkarlardan arındırılarak toplumların etik anlayışa dayalı yönetimler tarafından idare edilmesi gerekmektedir. Barış ve huzur ancak böyle kalıcı olacaktır.”

07 Temmuz 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?