AŞK BANA…

Koruyamadıktan sonra mabedimi / ne anlamı var manastırda keşiş olmanın /

Realist şiirlerdeki tabiî olmayan birlik yokluğu, bağlantısız ve karışık olan realiteye uygunluk kaygısından ileri gelmektedir. Bununla beraber realizmi, realitenin tam bir taklidi suretiyle açıklamak da doğru değildir. Çünkü dış çevrenin tasvirine büyük bir ehemmiyet veren realistler ruh hallerini aydınlatmaya en elverişli olan tarafları almışlar, böylece realiteyi bir seçim süzgecinden geçirmişlerdir.

“… Koruyamadıktan sonra mabedimi / ne anlamı var manastırda keşiş olmanın /kapağı açılmamış öfke / tribünlere oynayan maske / sinsi ve yıkıcı, taşıyamıyor bu yükü / aydınlatamıyor kör kandil / güneşe hasret onca masum yüzü / aşkı sulandıran maymun iştahı, git / selam söyle hasreti yaratan tanrına / dokunmasın ruhuma, suçum dostu sevmek / ötesini bilmem, şairim, kıblem insana…” (*)-(sy.88).

Bu hafta sayfamızın konuğu ‘Atila Er’… Ve ‘Aşk Bana’ adlı şiir kitabı… Sevgili şairimle pek sık görüşemezsek de, mesafeler telefonla gideriliyor! Şunu da net bir şekilde söylersem, pek mübalağa etmiş olmam sanırım! Çünkü üst paragrafta bulunan sözlerim, sevgili şairim için az bile… Bir duygu şairi olduğu halde, biçime aşırı bağlılığı, şiirle bilimi birleştirmek istemesi bakımından, yadsınamayacak nitelikte şiirsel geçişleri vardır ‘Er’in! “…selam söyle hasreti yaratan tanrına / dokunmasın ruhuma, suçum dostu sevmek…”.

Yıllardır kadim dostluğumdan öte, şairim diye hitap edebileceğim ender insanlardan biridir, sevgili ‘Atila Er’… Ancak bu dostluğunun yanı sıra, şairliğinin basamaklarında her kitap onun için büyük bulutlar, büyük ufuklar demektir. Kendini yenileyen ve ivme kazanıp, bu değerinin ötesinde mütevazı bir yaklaşım sergiler yüreği güzel dostum! ‘Aşk Bana’ da yarattığı duygu atmosferi, imgeleri maskeleyerek satır aralarına gizlemesi, şiirlerini okuyan okura çeşitli mecralarda düşünceler salgılar.

Mantığın egemenliğinden kurtulamadık daha. Sözü buraya getirmek istiyordum. Evet, şiir matematiksel terimleri mısralarda gizleme hünerisiyle de liriksem bir haz verir. Ama günümüzde mantık yöntemleri ikinci derecede önemli sorunlardan gayrısına uygulanmıyor artık. Mantık, matematiksel düşünce ve satırlar arasına gizlediğimiz imgelem kargaşalığından şairi uzak tutar. Mısralara yüklendiğinde de okura keyif verir! Ayrıca düş kuranın düşüncesi doygunluğa erişir. Şöyle olabilir böyle olabilir demez, daha doğrusu, olanaklar dünyasının acısını çekmez. İstediği kadar sevebilir, istediği kadar yükseklere uçabilir ve istediği kadar öldürür… Şiirde söz konusu olan, imgelem’e erişmek ve orada kalabilmektir! Bu kural, onu yapanların yalnız hayallerine dayanıyor sanılmasın. Trajediyi ilgilendiren yalnız gerçeğe benzerliktir. Ancak birçok haftalar içinde geçebilecek olan sayısız vakaların bir gün içine sığdırılmasında hangi gerçeğe benzerlik vardır?

Sevgili şairim ve kadim dostum ‘Er’ in, ‘Aşk Bana’ adını verdiği şiir kitabının, kitap kapağından alıntılayacağım bir şiirini de paylaşmak istiyorum. Genellikle şairlerin kitaplarına yüksündürdükleri isimler ve kitap kapaklarında yer alan şiir… Özellikle hep dikkatimi çekmiş ve okurken bana, düşünce olanağı sağlamıştır. Oysa şairim; hem duygu, hem mantık, hem matematiksellik ve hem de duygu katmış şiirine ve şiirlerine… Bu şiir kitabı ve diğer şiir kitapları okunası kitaplar… Emeğine sağlık!

“…

Aşk bana beyaz

Öylesine geçiyormuş oradan

Kimseler görmemiş, çekip gitmiş o yaz…”

Meraklısına;

Atila Er’ 17 Aralık 1956 tarihinde Salihli (Manisa)’ de dünyaya gelmiş. Daha sonra geçen yıllarında şiirle kucaklaşan şairimiz, şiirlerini Romence, Macarca ve İngilizce çeviri olarak, ülke dışında da yayımlanmıştır. Şiir seçkilerinden olan kitap, Azeri Türkçesi ile de yayımlanmıştır. Ülkemiz ve ülke dışında birçok dergilerde de yayımlanan şiirlerinin yanı sıra, bazı ödüllere de sahip olmuştur…

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

(*) ; ‘Manastır’da Keşiş Olmak

(**) ; ‘Mühür Yayınları

(***) ; kitap, 95 sayfa ve 64 şiirden oluşmaktadır

18 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019 yılının en iyi dizisi sizce hangisiydi?