Bugün Dünya Kuduz Günü

28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaptı.

28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaptı.

www.haberhurriyeti.com / SAĞLIK
Her yıl olduğu gibi 28 Eylül gününde tüm dünya Kuduz Hastalığını konuşuyor. Amaç farkındalık yaratarak halkın bilinçlenmesini sağlamak kuduz hastalığı diğer zoonozlarla karşılaştırıldığında insanlarda sık görülmemekle birlikte ölümle sonuçlandığı için halen en önemli zoonozlardan biri olarak kabul edilmektedir. Önemli olan koruyucu hekimlik hizmetlerinin tam anlamıyla yerine getirilmiş olmasıdır.

Bunun için evcil hayvanların sağlık kontrollerinin ve aşılarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sahipli sahipsiz demeden hayvan sağlığı, dolayısıyla insan sağlığı için koruyucu veteriner hekimlik hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi sorunun tek ve etkin çözümüdür.

Daha geçtiğimiz günlerde en büyük illerimizden olan Adana’nın bir ilçesinde yaşanan kuduz vakası bu konudaki yasaların ve uygulamaların sorgulanması gerektiğini düşündürmektedir. Sahipsiz hayvanların yoğun olduğu bölgelerde kayıt, işaretleme ve aşılama çalışmaları en az kısırlaştırma çalışmaları kadar önemlidir. Sahipsiz hayvanların işaretlenmesine ve sahipsiz hayvan sayısının azaltılmasına verilen önem, sahipsiz hayvanların düzenli olarak aşılanması gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir.

Olayın bir diğer önemli boyutu da vatandaşların risk altında olmasının yanı sıra sahipsiz hayvanlara hizmet veren sağlık çalışanları olarak meslektaşlarımızın aldığı risktir. Veteriner Halk Sağlığının dünyaca Tek Tıp Tek Sağlık bakış açısı ile ön planda tutulduğu günümüzde ne yazık ki ülkemizdeki durum farklıdır.

Sahipsiz hayvanlar sorunu yalnızca Veteriner Hekimlik mesleğinin ya da yerel yönetimlerin hatta bazen sadece hayvan severlerin sorunuymuş gibi algılanmaktadır. Oysa hayvanların ve insanların ölümüne neden olabilecek bir hastalıkla mücadelede ciddi ve sürdürülebilir devlet politikaları uygulanmalıdır.

Bu konuda hizmet veren her meslek grubu da risk oranında hizmetlerinin karşılığını alabilmelidir. Hayvan sağlığına ve haklarına verilen değer Veteriner Hekimlerin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerden de anlaşılacağı gibi ne yazık ki yetersizdir.

Sahipsiz hayvanlar konusunun yalnızca nicelik olarak değil nitelik anlamında da ele alınması gereken bir konu olduğu unutulmamalı ve pek çok ilde özveri ile yerel yönetimlerde görev yapan meslektaşlarımız tarafından yürütülen Veteriner Halk Sağlığı hizmetlerinin göz ardı edilmediği bir sistem oluşturulması şarttır.

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu adına

28 Eylül 2016 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?