Karşıyaka’da yatırım şöleni: On5’i Bir Yerde!

Hayata geçirdiği projelerle fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, yerel yönetim anlayışını 15 yeni fiziki yatırım ile taçlandırdı.

Hayata geçirdiği projelerle fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, yerel yönetim anlayışını 15 yeni fiziki yatırım ile taçlandırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı muhteşem bir törenle 5 büyük projenin temeli atıldı, 10 yeni yatırımın açılışı yapıldı. Büyük coşkuya yaklaşık 10 bin kişi ortak oldu.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Yerel seçimlerden bu yana hayata geçirdiği sosyal sorumluluk uygulamaları ve fiziki projelerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, yeni bir ‘hizmet rüzgarı’ ile kente 15 yatırım daha kazandırdı. ‘On5’i Bir Yerde’ temalı Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla, Mavişehir Caher Dudayev Bulvarı üzerinde gerçekleşti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, tören alanında yaklaşık 10 bin Karşıyakalı’nın sevgi seliyle karşılandı. Kentte festival havası estiren tören, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın (KODA) çaldığı İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Konuklara mini bir konser de veren KODA, daha sonra sahneyi Belediye Hak Dansları Topluluğu’na bıraktı. Alana kurulan iki dev ekranda; Karşıyaka Belediyesi’nin son 30 ayda kente kazandırdığı yatırımları anlatan slayt gösterisi sunuldu. Konuşmaların ardından, Evrensel Çocuk Müzesi ve Tema Parkı ile eş zamanlı olarak 5 projenin temeli atıldı, 10 büyük yatırımın ise açılışı yapıldı.

KARŞIYAKA’DA OLMAK BİR AYRICALIK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Güzel insanların, gençlerin ve kadınların yaşadığı Karşıyaka’dayız. Burada olmak bir ayrıcalıktır. Çok güzel bir ortamda yaşamak, buna denir. Sorunlarını çözmüş, insanına değer veren, ülkesinin geleceğini düşünen kaygıları olan bu kaygılarının nasıl giderileceğini arkadaşlarıyla paylaşan sevgili Karşıyakalılar böyle bir yerde olmak elbette ayrıcalıktır.

ANKARA’DAKİ CANLI BOMBALAR

Bugün Ankara’da iki canlı bombayı güvenlik güçleri yakaladı. Onlar yakalanmadan kendilerini patlattılar. Böylece Ankara’da büyük bir kanlı olaydan dönülmüş oldu. Ben güvenlik güçlerimize polislerimize teşekkür ediyorum. Devlette liyakat budur. Eğer polisin görev yapmasına izin verirseniz, bu işin uzmanlarını belli bir işin başına getirirseniz hepimiz güvenlik içinde yaşarız. Terör insanlık suçudur. Teröre karşı hepimizin kimliğimiz ne olursa inancımız yaşam tarzımız ne olursa olsun hep birlikte karşı durmak zorundayız. Terörü lanetlemek zorundayız. Terör kimden ve nasıl gelirse gelsin. Teröristlerin bir amacı var elbette, her olayın bir amacı var. Amaçlarınızı demokratik yollarla dillendirebilirsiniz. Düşüncelerimizi özgürce ifade edebileceğiniz bir ülke yaratabiliriz. Farklı düşünceleri zenginlik olarak kabul ediyoruz. Kendi amaçlarını terör eylemi yaparak gerçekleştirmek isteyenlere karşı onurlu duruş sergilemeliyiz. Terör olaylarına hep birlikte karşılık deyip kapı gibi durmalıyız.

Teröre yardım ve yataklık yapanlara karşı durmalıyız. Destek verenlere karşı durmalıyız. Daha düne kadar kol kola gezenler, omuz omuza gezenler… Üstlerine toz düşmesin diye özel çaba gösterenler… Bugün kendileriyle birlikte gezenleri terör örgütü üyesi ilan edenler… Hesabı kimden soracağız. Önce hesabı onlara yol verenlerden sormak zorundayız. Onlara kapıları açandan sormak zorundayız. Bunu yaptığımızda görevimizi yapmış oluruz. Hesap soracaksan, ‘cemaat okul açtı veli buraya çocuğunu gönderdi. ben seni memuriyetten atıyorum’ diyorsun. O okulu ona kim izin verdi önce ondan hesap soracaksın. Kim izin verdi. Hedef şaşırtıyorlar. Şaşırtılan hedefi iyi göreceğiz.

TUTUKLU GAZETECİLER

Nedir hedef? Gazeteci yazı yazıyor. Gazeteci kendi düşüncelerini aktarmak için yazıyor diye eline koluna kelepçe vurup hapishaneye atarsanız uygar dünyaya Türkiye’de demokrasi vardır sözünü anlatamazsın. Cezaevinde 100’ün üzerinde gazeteci var. Demokrasi açısından büyük ayıptır. Hiçbir gazetecinin eline kelepçe vurulmasını hapse atılmasını istemeyiz. Kimleri savunuyorum, hayatı boyunca CHP lehine tek satır yazı yazmamış gazetecileri savunuyorum. Çünkü ben demokrasi ve insan haklarını savunuyorum. Bizi anlamıyorlar. Düne kadar bunlar size karşıydı şimdi biz de karşılık hep beraber karşı olalım… Nasıl karşı olacağız? Soru bu. Adalet ve demokrasi içinde. Adalet içinde yargılayacağız. Ergenekon ve balyoz olaylarında o davalarının savcılığını üstleniyorlardı. O davaların tamamı düzmecedir diyorduk. Şimdi geldiler davaların kumpas olduğunu söylediler. Hesabını veren oldu mu yanlış yaptık özür dileyen oldu mu. Bir ülkenin Genel Kurmay başkanını hapse attılar. Bunları kabul edecek ve hesabını sormayacak mıyız?

1 MİLYONUN ÜZERİNDE MAĞDUR VAR

1 milyonun üzerinde mağdur yarattılar. Emin olun geliyorum öğretmenlere sahip çıkın diyor bir genç. Evet öğretmenler başımızın tacıdır. Bütün öğretmenlere sahip çıkacağız. Düşüncesini açıkladı diye üniversite hocası hapse mi atılır. Böyle bir demokrasi mi olur. Düşünceye katılmazsınız katılırsınız. Ama üniversiteler her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlardır. Üniversite kavramını bilmiyorsunuz.

Bir aykırı düşünce bütün dünyaya kendi doğruluğunu kabul ettirebilir. Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasinin kalıcı olması açısından son derece önemli. Karşıyakalı dostlara sesleniyorum. Güzel bir mekanda yaşıyorsunuz. İzmirin milletvekiliyim. İzmirliler bana bu onuru yaşattı. Teşekkür ediyorum.

HUZUR İSTİYORUZ

Huzurlu Türkiye istiyoruz. Barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye istiyoruz. Terörün olmadığı, mağdurun olmadığı bir Türkiye istiyoruz. Darbeye ve darbecilere karşıyız. Darbeden en çok zararı çeken parti CHP’dir. Genel başkanlarımızı hapse attılar. Mal varlıklarımıza el koydular. İl ilçe başkanlarımızı öldürdüler. Her ortamda darbecilere karşıyız. Darbeyi fırsat bilip karşı darbe yapanlara da karşıyız. Bir ülkede tam demokrasi yoksa darbe ortamı var demektir. Türkiye’nin tam demokrasiye ihtiyacı var. Bunun tek ilacı CHP’dir. CHP’nin yönettiği Türkiye’de darbe olmaz, kimse aklının ucundan darbeyi geçirmez. Bu ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü çağdaş uygarlık seviyesini alacaksa ilacı CHP’dir. İnanarak söylüyorum” dedi.

BELEDİYELER HALKINDIR

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Türkiye Cumhuriyetinin değerleri ışığında, insana dokunanın çağdaş yerel yönetim anlayışımızla; daha mutlu ve daha yaşanabilir bir kent yaratmak için çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz gün söz verdiğimiz gibi, belediyemizi resmi daire algısından çıkarıp, kentimizin en büyük sivil toplum örgütüne dönüştürdük. Çünkü belediyeler halkındır. Nefes alan her canlı için en iyi hizmetleri üretiyoruz. Bugün de kentimiz için önemli temeller atıyor, açılışlar yapıyoruz. Törenimizi gerçekleştirdiğimiz bu bölgeyi, Evrensel Çocuk Müzesi ve Tema Parkı’nı da inşa ederek bilim adasına, halk yuvasına dönüştüreceğiz. Türkiye’de ilk kez yapılan bir park olacak. Ege Bölgemize çok yakışacak. Bugün temelini attığımız ve açılışını yaptığımız 15 projenin yanı sıra, yapacağımız daha çok iş var. ‘Bina diken değil, ağaç diken bir belediye başkanıyım’ dedi. Başkan Akpınar, 30 aylık görev sürecinde hayata geçirdiği yatırımları ve bundan sonraki dönemde yapacağı yatırımları da slaytlar eşliğinde anlattı.

KİMLER KATILDI

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın ev sahipliğindeki törene; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP Genel Başkan yardımcıları, il ve ilçe yöneticileri, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, muhtarlar ve İzmir’in dört bir yanından gelen on bine yakın vatandaş katıldı.

TEMELİ ATILAN VE AÇILIŞI YAPILAN PROJELERDEN BAZILARI ŞÖYLE:

Evrensel Çocuk Müzesi ve Tema Parkı: Proje, Yalı Mahallesi’nde 7 bin 200 metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek. Dev parkta oluşturulacak maketlerle, çocukların dinozorlar, canlı türleri, uçaklar ve inşaat makineleri gibi merak ettikleri çeşitli konularla karşılaşması sağlanacak. Sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve doğruluk gibi evrenler değerlerin anlatılacağı sergi alanları kurulacak.

Kısa Süreli Engelli Dinlenme Merkezi: Engelli vatandaşların ve ailelerinin yaşamını kolaylaştıracak merkez, Mustafa Kemal Mahallesi’nde inşa edilecek. Engelli çocuğu ya da yakını olan anne babalar, gün içindeki işlerini halledebilmek için, çocuklarını belirli saatlerde bu merkeze bırakabilecek.

1500 Kişilik Futbol Sahası: Zübeyde Hanım Mahallesi’nde, Belediye Şantiye Tesisleri’nin yan tarafında inşaatına başlanacak futbol sahası FİFA standartlarına uygun olacak. Sentetik çim sahada, bin 500 kişilik tribün yer alacak.

Nergiz Parkı, Muhtarlık ve Mahalle Merkezi: Karşıyaka’nın en büyük parklarından biri olan Nergiz Parkı sil baştan yenilendi. 2 bin 500 metrekarelik parkın büyük kısmı yeşil alan olarak düzenlendi. Yepyeni oyuncaklar, kuru havuz, oturma grupları ve spor aletleri ile donatıldı. Karşıyaka halkının çevreci kimliğini sembolleştirmek adına, parkın merkezine 150 yıllık bonsai zeytin ağacı dikildi ve etrafına da ağacı koruyan halkı temsil eden insan heykelleri yerleştirildi. Parkta bulunan bina, arazi oranı düşünülerek yeniden inşa edildi. Mahalle Muhtarlığı ve Mahalle Merkezimizi bu binaya taşındı.

Atık Getirme Merkezi: Türkiye’nin ilk onaylı merkezlerinden biri olan ve İzmir’de ilk kez kurulan ‘1. Sınıf Atık Getirme Merkezi Latife Hanım Mahallesi’nde inşa edildi. Bin 600 metrekarelik kapalı alana sahip tesiste, 13 grupta atık toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak. Ayrıca merkezde oluşturulan salonda, öğrencilere çevre bilinci aşılamaya yönelik uygulamalı eğitimler de gerçekleştirilecek.

08 Ekim 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?