Mimarlar Odası: “Bu Sonucu İlk Adım Olarak Görüyoruz”

Kent merkezinde yer alan ve Özelleştirme İdaresi tarafından yeniden ihaleye çıkarılan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın 35 milyon TL bedelle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde kalması Mimarlar Odası'nda memnuniyet yarattı.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H.İbrahim Alpaslan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçmesini sevindirici olarak niteledi. Alpaslan binanın kamunun elinden çıkmasına ve olası yıkım kararlarına engel olunması için verdikleri çabaların karşılık bulduğunu vurguladı. Alpaslan,mimari özellikleriyle bir kent değeri olan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın çağdaş bir restorasyonla kamuya kazandırılması yolundaki çabalarının karşılık bulduğunu belirtti.

‘Uzun Süredir Mücadele Ediyorduk’

Alpaslan,“Yapının kamunun elinden çıkmasına ve olası yıkım kararlarına karşı restore edilerek kent hayatına kamusal bir işlevle katılmasını talep etmiştik ve uzun süredir mücadele ediyorduk. Şimdi bu sonucu ilk adım olarak görüyoruz” diye konuştu. Alpaslan, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ‘nin elektrik fabrikası için ‘İzmir ElektrikFabrikasıNe Olmak İster?’başlıklı ulusal öğrenci fikir proje yarışması başlattığını da hatırlatarak “Umarız bundan sonraki süreçte gençlerin hayallerini de göz önüne alarak bina çağdaş bir restorasyonla, İzmir’in kültür ve sanat hayatına değer katacak projeye dönüştürülür” dedi.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin genç mimarlara yönelik açtığı Elektrik Fabrikası fikir projesi yarışması sonuçları ise 15 Mayıs 2019’da açıklanacak.

17 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?