URLA, İZMİR’İN DEĞERLİSİ

Türkçemizde Urla’ya dönüşen Vourla…

Bir zamanlar Türklerin, Yahudilerin ve Rumların iç içe yaşadıkları Urla , zengin tarih mirası ile antik kentlerden camilere, kervansaraylara, hamamlara ev sahipliği yapmaktadır.
Bu zengin tarihinin içinde sanatın edebiyatın, şiirin altın isimleri Yorgo Seferis ,Necati Cumalı ,Neyzen Tevfik ,Tanju Okan yetiştirmiştir Urla..
Asırlardır bir Türk şehridir.Çaka Bey, Türklerin ilk donanmasını kurarak ele geçirdiği kıyı şehirleri arasında Urla’da bulunmaktadır.
İzmir ve Urla 1330 yılında Aydınoğulları Beyliği topraklarına katılmıştır.
Urla ilk kurulduğundan beri Pazar yeri olma özelliği taşımaktadır.
Eski kayıtlarda Urla’dan Karye Pazarı olarak söz edilmektedir. Bunda Urla’nın liman oluşu ve Çeşme’nin ticaret merkezi olması en büyük etkendir.
Osmanlı döneminde bölgede 200 kadar dükkan bulunduğu rivayet edilir.
18 Mayıs 1919 tarihinde Yunan orduları İzmir’e girerek Urla’yı işgal etmişlerdir. Sevr anlaşmasıyla Urla Yunan’a verilmiş olsa da ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı neticesinde 12 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.
Hem İzmir merkeze hem de doğayla iç içe olması Urla’yı eşsiz kılar. Sahilden geze geze gitmek istayenler için deniz kıyısına paralel cadde ve bulvarlara ilaveten biran evvel varmak istediği noktaya ulaşmaya çalışanlar için de İzmir -Çeşme otobanı ile ulaşım çok rahat sağlanabilmektedir.
Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden bir dünya markası Çeşme’ye ve sakin şehir ünvanına sahip Seferihisar’a olan komşuluğu ,Urla’yı bu sahil bölgelerinin merkezi yapmaktadır.
Urla Devlet Hastanesi ve birçok donanımlı hastane bulunması,
Tiyatrolara sahip oluşu,
İzmir İleri teknoloji Üniversitesine ev sahipliği yapması,
Birçok özel okul ve eğitim merkezlerini bulunması,
Burada yaşayan A+ segmentteki vatandaşları, yaşam kalitesinden ödün vermeden sağlıklı, rahat ve sakin bir hayat hayalini yaşamalarında en büyük etkenlerdendir.
Antik İyon Yolu’na doğru yürüyüş
İzmir Büyükşehir Belediyesinin, aralarında Klazomenai’nin de bulunduğu 6 İyon kentini birbirine bağlayacak 350 kilometrelik tematik yol için saha çalışmalarına başlaması, Urla’nın önemini daha da artıracak girişimlerden birisi olacaktır.

Konut Fiyatları Tavan Yapmış Durumda
2018 yılı emlak endeksinde Urla satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları %1.87artış gösterdi ve Urla ilçesinde satılan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 300.000 TL ile 450.000TL arasında oldu.
3 yıldır her yıl %5 ve üzerinde net göç hızı olan İzmir’de gayrimenkul yatırımında Urla öne çıkıyor. Urla, İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ile İstanbul-İzmir arasının 4 saate inmesi ve hem Çeşme hem de İzmir merkeze olan yakınlığı sebebiyle gayrimenkul yatırımcılarının ilgi odağı oldu.
Endeksa verilerine göre tüm İzmir genelinde geçen sene konut fiyatları %17.44 seviyesinde artış göstermiş durumda, son 5 yıllık artış ise %76.48. Selçuk ve Bayındır haricindeki İzmir’in tüm ilçelerinde son bir yıllık konut fiyat artışı enflasyonun üzerinde arttı. İzmir’de konut fiyatlarında son 5 yılda en fazla artış görülen ilçeler ise %121 ile Urla, %117 ile Tire, %110 ile Çeşme, %100 ile Dikili.

Urla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4.000 TL
Endeksa verilerine göre Urla’da konut metrekare satış fiyatları tüm İzmir genelinden 1.5 kat yüksek.
Urla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4.000 TL’ye, ortalama konut fiyatı 700.000 TL’ye yükselmiş durumda. Konut yatırımının ortalama geri dönüş süresi ise 21-22 yıl.

Urla’da konut fiyatları 250.000 TL ile 3.000.000 TL arasında

1+1’den 6+1’e kadar farklı konut alternatifleri yer alan Urla’da konut fiyatları 250.000 TL ile 3.000.000 TL arasında değişiyor. Urla’da 2+1’ler ortalama 350-400.000 TL, 3+1’ler 500-600.000 TL ve 4+1’ler 750.000 TL. bandında seyrediyor.

Villalar ve malikaneler için bu rakamların ucu açık olmakla birlikte 1.000.000 TL.den başlıyor pazarlıklar.

Sadece sakız enginarı, şarapları, enfes balıkları ve zeytinyağı için bu bedeller ödenir..

Sevgiyle kalın
Burak Kuter

09 Nisan 2018 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi