Korkuluk sokağa indi!

Fahri tarla bekçisi. Eski püskü giyinir. Sessiz ve huzurlu,gözlemleyen cansız. Çerden çöpten insan şeklinde. ‘’Bu tarla boş değil’’ manasında. Bostanı domuz-kuş-yabanıl yağmalanmasın diye. Yaban; çiftçi sanır bunu, insan sanır, ilişmez ürüne.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Fahri tarla bekçisi. Eski püskü giyinir. Sessiz ve huzurlu,gözlemleyen cansız. Çerden çöpten insan şeklinde. ‘’Bu tarla boş değil’’ manasında. Bostanı domuz-kuş-yabanıl yağmalanmasın diye. Yaban; çiftçi sanır bunu, insan sanır, ilişmez ürüne.

Uzun süredir kendi kendisinin korkuluğu olmuştu. Görünür bedeni, sadece ruhuna bekçi olmuş. Bir kalbi, ancak başka bir kalp koruyabilirdi. Sokağa indi. Kaybolmaya yüz tutan tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini canlandırmayı hedefleyen sıra dışı bir festivalin kahramanı oldular. Sokağa inmekle kalmadılar. Damlara çıktılar, kapılara dayandılar

Simgenin yöresel adı “oyuk”. Tarlaları korumak amacıyla kullanılan korkuluk. Kendisine yüklenen anlam, ürünü korumanın ötesinde.Farkındalık yaratmak, üretimi artırmak. Ve hatta; gelenekleri, çevreyi ve kültürel değerleri korumak. Yerli halkın kalkınarak köyden kente göçten vaz geçebileceğini anlatmak. Varlıkların markalaştırılmasını sağlamak.

“Kınalı gelin korkuluğu”, “Yakası karanfilli damat korkuluğu” “Harmandalı oynayan korkuluk”, “Kuyudan su çeken korkuluk” “Fidancı korkuluk’’, “Aşçı korkuluk”, “Çatısı Toprak Dam Koruyan korkuluk”, “Çeyiz Sergisi korkuluğu’’, “Muhabbetçi Korkuluk”.

Korkuluklara verilen isimlere dikkatinizi çekerim. Asıl güzelliklerin kaybolan değerlerde saklı olduğunu anlatıyorlar.

Uzun süredir Urla’da yaşayan can arkadaşım Sevil Biçer. İlçe merkezinde Sanat Sokağı kahramanlarından sadece biridir kendisi. O sokakta oluşturulmuş sivil sosyal iradelerin tamamında başrol oyuncularından sadece biridir. Taaa Ocak ayında arayıp rica etmişti benden. Sanat sokağının gönüllü askerleri, Barboros Köyü’nün eseri Oyuk Festivali yaratıcıları ile el ele vermişler. Unutulan değerlerin hatırlatıcı simgesi korkulukların üretimine katılmışlar. Korkulukların üretimi uzun sürüyormuş, bir yılda 50-60 korkuluk anca çıkıyormuş. Sayılarını yüzlere çıkarmak için unutulmaya yüz tutan dayanışma kültürünün en güzel örneklerinden biri sergileniyormuş.

Nasip bu güne imiş. Anca kaleme alabildim. Gecikmiş yazı için ondan ve Barboroslulardan özür dilerim. Geçen yıl ilk kez yapılan festivali 10 binler onurlandırmıştı. ‘’Oyuk Festivali’’ adı ile ikincisi bugün Urla’da o mucizelerin köyü Barbaros’ta başladı. Bana da ihmalimi telafi fırsatı doğdu.

‘’Korkuluğun şapkası altında samandan ibaret bir kafa yok aslında. Biz, şapkayı kaldıracağız, siz altında yuva yapmış kuşlar göreceksiniz. O gördüğünüz kuş da değil. Aslında onlar beyin’’ mesajı veriliyor bir anlamda.

Bugün dahil; 3 gün var önünüzde. Kaçırmayın derim!

www.haberhurriyeti.com / OĞUZ ÖRNEK

Korkuluk fotoğrafları: ZAFER ÇÖPTEN

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

19 Mayıs 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?