Bademler’de üreticiye Büyükşehir desteği

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla-Bademler’deki çiçek üreticileriyle yeni bir alım sözleşmesi imzaladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla-Bademler’deki çiçek üreticileriyle yeni bir alım sözleşmesi imzaladı.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
2010 yılından itibaren Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 5.4 milyon liralık çiçek ve çalı bitkisi alımı yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sözleşmeyle üreticiye yaklaşık 2.5 milyon liralık destek daha sağlayacak.

Türkiye’de “sözleşmeli üretim” modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, üreticiyi desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılından itibaren fidan, mevsimlik çiçek, zeytinyağı, süt, yoğurt ve peynir gibi ihtiyaçlarını kooperatiflerden sağlayarak bu yöntemle üreticiye yaklaşık 181 milyon liralık katkıda bulundu. Yazlık – kışlık mevsimlik çiçek alımı için Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yeni bir sözleşme imzalayan Büyükşehir Belediyesi, üreticinin yüzünü bir kez daha güldürdü.

BADEMLER’DE EKO KÖY KURULACAK

Bademler köy meydanında düzenlenen imza törenine konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1992 yılında hayatını kaybeden Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurucu Başkanı ve eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Mahmut Türkmenoğlu’nu kooperatifçiliğe yaptığı katkılar nedeniyle minnetle anarken, 2010 yılından bu yana Urla Bademler Kooperatifi ile çıktıkları yolda önemli mesafeler kaydettiklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin çalışabileceğini, başarılı olacağını, üretebileceğini dünya aleme gösterdik. Artık durmak yok! Durursanız, ‘yeter’ derseniz, yeni pazarlar aramazsanız, geri gitmeye başlarsınız. Bunun için yenilik arayışını, gelişmeyi ve geliştirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu. Urla Bademler’de tarım turizmini geliştirmek için örnek bir modeli hayata geçireceklerini ve eko köy kuracaklarını da söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Yurt içi ve yurt dışından eko köye gelenler burada konaklayacak, sağlık ürün yetiştirecekler. Kooperatife ait arazide hayata geçireceğimiz bu model de çok önemli bir örnek olacak. Sonra bu örneği Karaburun’da, Dikili’nin dağ köylerinde bile gerçekleştirip ciddi bir tarım turizmi girdisi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

ÜRETİCİYE ÇAĞRI

Üreticiyi güçlü bir kooperatif altında örgütlenmeye çağıran Başkan Kocaoğlu, İzmir’de bugün 220 kooperatifin bulunduğunu ancak bunlardan sadece 5 – 6 tanesinin gerçek anlamda kooperatifçilik yaptığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“Kooperatif sayısı arttıkça gücümüz bölünüyor. Kooperatif enflasyonundan kaçmamız, ilçelerde farklı sektörlerde büyük kooperatifler altında, ikilik çıkarmadan birleşip kalkınmamız gerekiyor.”

FİDANLAR AĞAÇ OLDU

Urla Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, 2010 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile başlayan üretimle Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin hak ettiği yere ulaşacağını belirterek, Başkan Kocaoğlu’na teşekkür etti. Sever, “Her şeyin öncüsü olan İzmir’de köylüye can verdiniz. Can suyu verilen fidanlar bugün bir ağaç oldu. Verilen can suyu ile bize verilen hedefi yerine getirmeye başladık. Geldiğimiz noktada bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine yaşıyoruz” dedi.

2 MİLYON 237 BİN 500 ÇİÇEK ALINACAK

2010 yılından itibaren Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 5 milyon 371 bin liralık çiçek ve çalı bitkisi alımı yapan Büyükşeşehir Belediyesi, 8 milyon 373 bin 750 adet mevsimlik çiçek ve soğanlı bitki alındı. Yeni sözleşmeyle Urla Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 25.000 adet sardunya çiçeği, 1.112.500 adet yazlık mevsimlik çiçek, yaklaşık 1.100.000 adet ise kışlık mevsimlik çiçek alımı yapılacak. Bu anlaşmayla Urlalı üreticiye 2.5 milyon liralık daha destek sağlanacak.

17 Mayıs 2016 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?