Urla’nın toprakları radyasyon açısından temiz

Bu radyasyon değerlerinin belirlenmesi amacıyla Türkiye’de yapılan çalışmalar kapsamında İstanbul ve Manisa Köprübaşı çalışmalarında sonra İzmir Urla’da bu kapsamda radyasyon ölçümü yapıldı.

Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’ndenDoç. Dr. Müslim Murat Saç ve Kıvanç Ekin “ İzmir – Urla Bölgesi Tarım Topraklarında Doğal Radyoaktivitenin Belirlenmesi” konulu araştırma yaptı. Özbek, Yağcılar ve Zeytineli bölgelerinden toplanan radyoaktif maddelerin değerlerine bakıldığında bölge toprakları için risk oluşturabilecek radyasyon düzeyinin yüksek olmadığı ve doğal radyasyon düzeyinin normal olduğu belirlendi.

SONUÇLARIN ANALİZİ

En önemli karasal radyasyon kaynaklarından olan uranyum, toryum ve bozunma her yerde bulunuyor, karasal kaynaklı radyasyon dozu dünyanın her bölgesinde farklılık gösteriyor. Canlılar radyasyona sürekli maruz kalıyor. Fakat bazı bölgelerde bu miktar artabiliyor. Örneğin uranyum yatakları, jeotermal alanların olduğu topraklar, maden ocakları gibi yerlerde doğal radyasyon düzeyinde artış gözlemlenebiliyor. Topraklarda radyasyonun yüksek görülmesi tüm bitki, su ve canlılara geçebiliyor. Bundan dolayı topraktaki radyasyon düzeylerinin bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Burada yetişen bitki ve sebze gibi ürünlerin ne kadar radyasyona maruz kaldığı bilinmesi gerekiyor. Bazen farkında olmadan birçok sağlık problemi görülüyor. Bu durumda toprak ve su da radyoaktivite miktarlarının bilinmesi ve ölçülmesi önlemlerin başında geliyor. Çalışmada elde edilen sonuçlara bakıldığında Urla bölgesi için böyle bir riskin olmadığı görülüyor. Alper Çakır-Ebru Turan-Oğuz Erdinç / İZMİR(Ege Ajans)

28 Haziran 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?